
Моніліоз або сіра гниль - це вид грибкового захворювання, яке вражає зерняткові та кісточкові рослини, зокрема вишню. Типовий прояв захворювання - всихання гілок, яке в запущеній стадії призводить до загибелі рослини. Рідше засихають плоди, але якщо це трапляється, вишеньки не падають на землю, вони муміфікуються, перечікують зиму, а навесні заражають здорові плоди. Чим обприскати вишню від моніліозу і що ще потрібно зробити з деревом - читайте далі.
Як і чим обробити вишню від хвороб
Одноразова обробка саду нічого не дасть - процедуру потрібно проводити в п'ять разів частіше. Вперше - до цвітіння, потім відразу після, втретє - коли зав'язі стануть за розміром нагадувати горошини. Передостаннє обприскування проводять за 21 день до збору врожаю і останнє - перед зимовою сплячкою, після скидання листя.
Нас цікавить перша обробка, весняна, найбільш рання. Саме з березня по травень відбувається зараження моніліозом - спори грибів через квітки на вишні потрапляють у тканину самого дерева. Це може статися через старі заражені плоди, що перезимували на гілках, і навіть через шкідників, таких як плодожерка. Повністю позбутися хвороби важко - грибки стійкі до морозів, і навіть якщо ви стежите за своїм садом і знаєте, що дерева ніколи не хворіли, краще регулярно обприскувати рослини з метою профілактики.
Є багато варіантів, чим обприскати вишню від хвороб, але досвідчені дачники зупиняють свій вибір на бордоській рідині, як найефективнішому засобі. Обробляти потрібно по зеленому конусу - 250 мл засобу на відро води. Як правило, на кожне дерево знадобиться від двох до п'яти літрів розчину, кількість залежить від розміру і віку рослини. Одразу після цвітіння процедуру потрібно повторити, але вже використовувати менше бордоської рідини - замість 250 мл вилити у воду 100. Витрати ті самі - від двох до п'яти літрів на дерево.
Додатково можна використовувати препарат "Хорус", який коштує близько 20 гривень за пачку. Важливо, що цей засіб нетоксичний для птахів і бджіл, тож довкіллю не зашкодить. Якщо вирішите спробувати його, то потрібно буде у відрі води розвести один пакетик фунгіциду і обприскати дерево спочатку до цвітіння, а потім ще раз через сім-десять днів. У вас має піти 10 літрів розчину на кожну сотку городу.
Що потрібно зробити, перш ніж обробити вишню від моніліозу
Якщо на деревах у саду були помічені ознаки моніліозу, тобто всихання гілок, листя, плодів, то перш ніж обробляти рослину, потрібно з'ясувати, як обрізати вишню навесні. Для хворого дерева цей етап дуже важливий - ви маєте прибрати всі уражені ділянки рослини, захоплюючи трохи здорової частини, обробити їх садовим варом. Також згребти все листя з пристовбурного кола і спалити все за межами саду. Тільки потім можна обприскувати дерево.
Врахуйте, що обробляти будь-які рослини від хвороб або паразитів потрібно в сухий і ясний день рано вранці або пізно ввечері, щоб сонце не палило мокре листя. Бажано вгадати так, щоб не було вітру, а також дощу за два дні до процедури і через два дні після. В іншому разі ризикуєте залишитися ні з чим - вода змиє препарат, доведеться все робити заново.