По завершенню року прийнято підбивати підсумки – і саме час визначити найкращі фільми 2024 року, які обов'язково варто подивитися. УНІАН не став відставати від тренду і зібрав свій топ цьогорічних кінострічок іноземного виробництва, повз які аж ніяк не можна пройти.
- 1. Емілія Перес
- 2. Носферату
- 3. Повстання штатів
- 4. Найманий вбивця
- 5. Субстанція
- 6. Чужий: Ромул
- 7. Переслідувач
- 8. Учень. Історія Трампа
- 9. Лазня диявола
- 10. Дюна: Частина друга
1. Емілія Перес
Emilia Pérez (Франція, Бельгія, комедія/трилер/кримінал/мюзикл)
Світова прем'єра стрічки відбулася в Каннах, де вона взяла одразу три нагороди, а після цього тріумфувала на європейському "Оскарі" та отримала найбільше номінації на "Золотий глобус 2025". Також фільм має всі шанси поборотися за "Оскар 2025" в категорії "Найкращий міжнародний фільм" – як представник Франції (і щось нам підказує, що це буде для нього не єдина номінація на "золотого чоловічка").
Картина отримала визнання критиків та глядачів, які жартівливо охрестили її "Джокером 2", який зміг". "Емілія Перес" – це вибухова суміш пристрасті, драми та жорстокості, а також історія про прийняття себе і спокуту. Кримінальна історія тут вельми органічно переплітається з піснями та танцями, що доповнюють сюжет та краще розкривають персонажів – це дійсно свіжий погляд на жанр мюзикл.
В центрі сюжету – мексиканська адвоката Рита, яка працює на фірму, що допомагає негідникам уникнути покарання. Жінку розриває моральна дилема, і ось нарешті вона отримує шанс змінити життя завдяки незвичайній пропозиції "на мільярди". Все що їй треба – допомогти лідеру найвідомішого наркокартелю Мексики піти з кримінального світу, втіливши його заповітну мрію стати жінкою та почати все з початку. Втім, чи відпустить їх обох минуле?
Головні ролі у фільмі виконали Зої Салдана (франшизи "Аватар", "Вартові галактики"), поп-ікона Селена Гомес (серіал "Вбивства в одній будівлі"), мексиканська зірка Адріана Пас ("007: Спектр") та іспанська трансгендерна акторка Карла Софія Ґаскон ("Шляхетна родина") – всі вони єдиним ансамблем отримали приз Каннського кінофестивалю 2024 за найкращу жіночу роль.
Зняв фільм знаменитий французький режисер Жак Одіяр ("І моє серце завмерло", "Пророк", "Іржа та кістка").
Наразі оцінка фільму на IMDb становить 6,9 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 76% схвалення від критиків з поміткою "Сертифікована свіжість" та 75% від глядачів. Водночас на Metacritic кіноексперти оцінили його у 71 зі 100 балів (відповідає характеристиці "в цілому позитивні відгуки"), а широка аудиторія – в 8,1 з 10 балів ("всезагальне визнання").
2. Носферату
Nosferatu (США, Чехія, жахи/фентезі)
Один з найочікуваніших релізів кінця року вже встиг наробити галасу в західній пресі – критики не скупляться на компліменти, називаючи його "захоплюючим, відразливим, красивим і спокусливим". Українські ж кіномани, на відміну від західних, зможуть побачити фільм тільки наступного року – в наш прокат він потрапить лише 2 січня, на тиждень пізніше світового релізу.
Фільм є ремейком класичного німого фільму жахів "Носферату. Симфонія жаху" 1922 року німецького режисера Фрідріха Вільгельма Мурнау. Як і оригінальний фільм (та його римейк "Носферату: Привид ночі" 1979 року Вернера Герцога), він заснований на сюжеті роману Брема Стокера "Дракула" (1897), однак імена персонажів та деякі сюжетні повороти змінені, оскільки тоді родина письменника не давала згоду на екранізацію.
В центрі цієї похмурої готичної історії – молода жінка Еллен Гаттер, яка стає одержимою після того, як в неї закохується кровожерливий вампір граф Орлок. Тепер він тероризує не лише її, а й усіх навколо.
В новій екранізації роль Еллен дісталася Лілі-Роуз Депп ("Король", "Покоління Вояджер", серіал "Ідол"), а її коханого Томаса зіграв Ніколас Голт ("Скажений Макс: Дорога люті", "Меню", франшиза "Люди Ікс"). Тим часом, образ графа Орлока втілив Білл Скашгорд (франшиза "Воно", "Диявол завжди тут", "Джон Вік 4").
Також у фільмі зіграли Віллем Дефо ("Маяк", "Антихрист", "Варяг", "Бідолашні створіння"), Аарон Тейлор-Джонсон ("Месники: Ера Альтрона", "Швидкісний поїзд", "28 років потому"), Емма Коррін ("Дедпул і Росомаха", "Коханець леді Чаттерлей", серіал "Корона") та інші.
Режисером фільму виступив визнаний майстер горору Роберт Еґґерс, який до цього зняв фільми "Відьма", "Маяк" та "Варяг" – усі вони виходили далеко за межі жанру та були позитивно оцінені як критиками, так і кіноманами.
Наразі на Rotten Tomatoes він має вражаючі 95% схвалення від критиків з поміткою "Сертифікована свіжість", тоді як на Metacritic кіноексперти оцінили його у 82 зі 100 балів з поміткою "Обов'язково до перегляду", що відповідає характеристиці "всезагальне визнання".
3. Повстання штатів
Civil War (США, Велика Британія, драма/екшн)
Ця стрічка, назва якої дослівно перекладається як "Громадянська війна", ідеально відображає те, що відбувається в сучасному світі, який котиться в прірву. Події фільму відбуваються у недалекому майбутньому в США. Коли президент країни залишається на третій термін попри протести громадян, між американськими штатами, поділеними на два протилежних табори, загострюється протистояння. Команда військових кореспондентів подорожує країною, фіксуючи швидку ескалацію внутрішнього розколу та його наслідки як для всієї держави.
Кірстен Данст ("Меланхолія", "Інтерв'ю з вампіром", "У руках пса", франшиза "Людина-павук") та Вагнер Моура (серіал "Нарко") зіграли команду досвідчених репортерів, які вирушили в подорож у супроводі свого колишнього наставника-ветерана журналістики у виконанні Стівена Гендерсона ("Дюна", "Усі страхи Бо") та юною фотографки, яка мріє стати "як героїня Данст" – її образ втілила висхідна зірка Кейлі Спені ("Прісцилла", "Чужий: Ромул").
Також у фільмі зіграли Нік Офферман (серіали "Парки та зони відпочинку", "Останні з нас"), Джессі Племенс (фільм "У руках пса", серіали "Пуститися берега", "Любов і смерть"), Соноя Мідзуно ("Ex Machina", "Шалено багаті азіати"), Карл Глусман ("Неоновий демон", "Любов", "Нічні створіння") та інші.
Режисером і сценаристом фільму виступив Алекс Ґарленд, який раніше зняв фільми "Ex Machina", "Анігіляція" та "Чоловічий рід", а також написав сценарій до фільму "28 днів потому" та роман "Пляж".
Наразі оцінка фільму на IMDb становить 7 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 81% схвалення від критиків з відзнакою "Сертифікована свіжість" та 69% від глядачів. Водночас, на Metacritic кіноексперти оцінили його в 75 зі 100 балів, а широка аудиторія – в 6,3 з 10 балів, що в обох випадках відповідає характеристиці "в цілому позитивні відгуки".
4. Найманий вбивця
Hit Man (США, чорна комедія/екшн)
Стрічка, заснована на реальних подіях, повертає віру в комедію. В центрі сюжету – викладач психології Ґері Джонсон, який також працює під прикриттям для поліції Нового Орлеана. Коли його колегу Джаспера відсторонюють, Ґері неохоче примірює на себе роль підставного "найманого вбивці", щоб викрити замовників. Під час одного з завдань він зустрічає красуню Медісон, яка хоче вбити свого жорстокого чоловіка Рея. Але замість того, щоб прийняти гроші, Ґері пропонує їй почати нове життя. Згодом він починає романтичні стосунки з Медісон, зберігаючи таємницю своєї особи, але ситуація ускладняється, коли Рей дізнається про зв'язок дружини з невідомим чоловіком і, своєю чергою, "замовляє" в Ґері вбивство Медісон.
Головну роль у фільмі виконав американський актор Ґлен Павелл, який є одним з найгучніших імен Голлівуду протягом останніх року-двох ("Люблю тебе ненавидіти", "Смерчі", "Топ Ган: Маверік") – за роль Ґері він претендує на "Золотий глобус 2025".
Його партнеркою на знімальному майданчику стала ще одна яскрава зірка сучасності – Адріа Архона ("Кліпни двічі", "Морбіус", серіали "Нарко", "Справжній детектив", "Андор").
Зняв фільм Річард Лінклейтер ("Перед сходом сонця", "Юність", "Де ти поділась, Бернадетт?").
Наразі оцінка фільму на IMDb становить 6,8 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 95% схвалення від критиків з поміткою "Сертифікована свіжість" та 92% від глядачів. Водночас на Metacritic кіноексперти оцінили його у 82 зі 100 балів з відзнакою "Обов’язкове до перегляду" (відповідає характеристиці "всезагальне визнання"), а широка аудиторія – в 6,4 з 10 балів ("в цілому позитивні відгуки").
5. Субстанція
The Substance (США, Велика Британія, Франції, жахи/драма/сатира)
Один з найсуперечливіших фільмів року, яким захоплюються критики і який викликає відразу в чималої частини аудиторії (ну а чого ви хотіли від бодігорору?). В центрі сюжету фільму – суперзірка Елізабет Спаркл, яка веде популярне фітнес-шоу. Її життя руйнується, коли продюсер звільняє її саме в той день, коли їй виповнилося 50 років, щоб знайти на її місце молодшу заміну. Тоді в житті Елізабет з'являється "Субстанція" – загадковий препарат для реплікації клітин, покликаний створити її кращу версію. Так народжується прекрасна Сью: молодша, гарніша, досконаліша. З цього дня дві версії Елізабет мають змінювати одна одну раз на сім днів, щоб підтримувати дію препарату. Втім, невдовзі кожна починає перетягувати "ковдру часу" на себе, що призводить до трагічних наслідків.
Справжньою зіркою фільму стала легендарна Демі Мур ("Привид", "Непристойна пропозиція", "Стриптиз", "Солдат Джейн") – завдяки ролі Елізабет, здавалося б, бездоганна жінка, яка попри це свого часу мала проблеми з прийняттям себе та зловживала пластикою, нарешті змогла повернутися на кіноолімп після майже двох десятків років забуття.
Її молодшу версію зіграла висхідна зірка Маргарет Кволлі ("Бідолашні створіння", "Види милосердя", "Одного разу... в Голлівуді"). Також ключову роль у картині зіграв Денніс Квейд ("Ворог мій", "Післязавтра", "G.I.Joe: Атака кобри"). Як і більшість чоловічих персонажів у цьому відверто феміністичному фільмі, він був максимально огидним – власне, саме за це частина глядачів також критикувала фільм.
Зняла фільм французька режисерка Каролі Фаржа, для якої це лише другий повнометражний фільм у кар'єрі після трилера "Помста" (2017), який отримав нагороди на кількох фестивалях незалежного кіно. За "Субстанцію" вона отримала приз за найкращий сценарій в Каннах.
Наразі оцінка фільму на IMDb становить 7,4 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 90% схвалення від критиків з відзнакою "Сертифікована свіжість" та 75% від глядачів. Водночас на Metacritic кіноексперти оцінили його у 78 зі 100 балів, а широка аудиторія – в 7,4 з 10 балів, що в обох випадках відповідає характеристиці "в цілому позитивні відгуки".
6. Чужий: Ромул
Alien: Romulus (США, 2024, жахи/фантастика)
Фанати франшизи "Чужий" з обережністю чекали на її сьому за рахунком частину, адже останні дві спроби повернути на екрани цього кровожерливого космічного монстра були, м'яко кажучи, не дуже. Втім, після виходу "Ромула" вони змогли видихнути з полегшенням.
Хронологічно події фільму розгортаються між першою та другою частинами франшизи – "Чужий" (1979) і "Чужі" (1986), однак він прямо непов'язаний з жодним з попередніх фільмів. "Ромул" є повністю самостійним фільмом, який, втім, має кілька потужних відсилок до попередників та загалом витримує загальну концепцію. І має всі шанси отримати продовження.
Головну роль у фільмі виконала вже згадана вище Кейлі Спені ("Прісцилла", "Повстання штатів"). Крім того, у фільмі задіяні Девід Джонсон (серіали "Таємнича влада", "Індустрія") – його гру особливо хочеться виділити, оскільки він фактично втілив двох кардинально різних персонажів, а також Арчі Рено (серіал "Тінь і кістка", фільми "Покоління Вояджер", "Морбіус"), Ізабела Монер ("Мадам Павутина", "Супермен"), Спайк Фірн ("Після сонця", "Бетмен") та інші.
Зняв фільм уругвайський режисер Феде Альварес ("Зловісні мерці: Чорна книга", "Не дихай", "Дівчина, яка застрягла в павутині"). Він же виступив співсценаристом фільму, тоді як творець франшизи Рідлі Скотт приєднався до картини як продюсер.
Наразі оцінка фільму на IMDb становить 7,1 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 80% схвалення від критиків з відзнакою "Сертифікована свіжість" та 85% від глядачів. Тим часом, на Metacritic кіноексперти оцінили його в 64 зі 100 балів, а від широкої аудиторії – 7 з 10 балів, що в обох випадках відповідає характеристиці "в цілому позитивні відгуки".
7. Переслідувач
Strange Darling (США, трилер)
Протягом останніх років здавалося, що жанр трилера віджив себе – більшості нових фільмів про всіляких маніяків та психопатів не вистачало цікавих персонажів, та й сюжети здебільшого повторювалися. Але "Переслідувачу" вдалося приємно здивувати шанувальників жанру.
В центрі сюжету фільму, назва якого дослівно перекладається як "Дивна милашка" (і, якщо чесно, це набагато краще описує суть фільму) – хлопець (The Damon) і дівчина (The Lady), які випадково зустрілися в барі. Втім, бажання додати яскравих фарб у їхнє буденне життя поступово переростає в абсолютно нездорову гру в "кішки-мишки", програш у якій – смерть. Причому це стосується не лише головних героїв, а й випадкових свідків.
Головна фішка фільму (окрім чудової зйомки з дуже соковитими кольорами) – нелінійна побудова. "Переслідувач" розділений на шість розділів, змонтованих у довільному порядку. І, як не парадоксально, саме це тримає інтригу до кінця, з кожним новим розділом ще більше заплутуючи глядача, щоб в підсумку приголомшити його несподіваною кінцівкою.
По суті, "Переслідувач" – це фільм двох акторів: Вілли Фіцджеральд (серіали "Річер", "Падіння дому Ашерів") та Кайла Ґаллнера ("Усміхайся", серіали "Вероніка Марс", "Таємниці Смолвіля"). Обоє вони відмінно впоралися зі своїми ролями.
Зняв фільм американський режисер Джей Ті Мольнер, найбільше відомий за своїм повнометражним дебютом "Злочинці та ангели" (2016).
Наразі оцінка фільму на IMDb становить 7,1 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 95% схвалення від критиків з відзнакою "Сертифікована свіжість" та 85% від глядачів. Тим часом, на Metacritic кіноексперти оцінили його в 80 зі 100 балів, а широка аудиторія – в 6,8 з 10 балів, що в обох випадках відповідає характеристиці "в цілому позитивні відгуки".
8. Учень. Історія Трампа
The Apprentice (США, Канада, Ірландія, Данія, комедія/сатира/драма/ байопік)
Напевно, один з найскандальніших фільмів року. Його ідея виношувалася кілька років, але великі компанії боялися за нього братися. В підсумку, його зняли на чистому ентузіазмі за рахунок незалежних спонсорів. Коли ж фільм вперше показали а Каннах, у команди тоді ще кандидата в президенти Дональда Трампа добряче "запалало", вони безуспішно намагалися заборонити прокат фільму та погрожували його творцям судом (втім, як бачимо, фільм не завадив йому перемогти).
Події фільму розгортаються в 1970-1980-х роках. Молодий Дональд Трамп працює у сімейній компанії з нерухомості, а його основна робота – обходити квартири боржників. Коли ж фірма потрапляє під суд за дискримінацію певних категорій населення, Дональд несподівано залучається допомогою свого нового знайомого – скандального праворадикального юриста і справжнього патріота Америки Роя Кона. І виграє. Сам Кон проявляє інтерес до амбітного юнака та робить його своїм протеже, навчаючи своїм головним принципам виживання в капіталістичному світі, ключове з яких – завжди перемагати. Поступово учень переростає свого вчителя.
Попри критики прихильників Трампа, насправді фільм не можна назвати антитрампістським. Він не висміює Трампа, хоча й описує деякі неприємні моменти з його біографії, які, втім, ні для кого не є новиною – про них вже давно згадували в численних біографіях, в тому числі й авторства першої дружини Трампа Іванни. Водночас фільм допомагає трошки краще зрозуміти життєві принципи людини, від якої в тому числі залежить доля нашої країни.
Чи не найбільше критики хвалили гру виконавців двох головних ролей у фільмі. Образ молодого Трампа втілив американсько-румунський актор Себастіан Стен, якого широка аудиторія знає в першу чергу за роллю Бакі Барнса (Зимового солдата) у кіновсесвіті Marvel. Втім, для багатьох є маловідомим той факт, що протягом останніх років актор активно намагається робити собі ім'я в незалежному серйозному кіно, і, варто зазначити, вельми успішно. Зокрема, він отримав визнання критиків та номінації на престижні нагороди за ролі у фільмах "Свіжина" та "Інша людина" (останній приніс йому нагороду Берлінале), а також серіал "Пем і Томмі". Також він має одразу дві номінації на "Золотий глобус 2025" – з "Іншу людину" та "Учня".
Тим часом, роль наставника Трампа блискуче виконав зірка "Спадкоємців" Джеремі Стронг – він також отримав за свою гру номінацію на "Золотий глобус". Образ першої дружини Трампа Іванни втілила болгарська акторка Марія Бакалова, яка прославилася завдяки ролі у фільмі "Борат 2", за що вона свого часу отримала номінацію на "Оскар".
Режисером фільму виступив шведський режисер іранського походження Алі Аббасі, чий останній фільм "Вбивця "Священний павук" був обраний номінантом від Данії на "Оскар 2024" у категорії "Найкращий міжнародний фільм ". Також в доробку режисера премія "Особливий погляд" на Каннському кінофестивалі 2018 року за фільм "На межі світів".
Наразі оцінка фільму на IMDb становить 7,1 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 83% схвалення від критиків з поміткою "Сертифікована свіжість" та 84% від глядачів. Водночас на Metacritic кіноексперти оцінили його у 64 зі 100 балів, а широка аудиторія – в 6,2 з 10 балів, що в обох випадках відповідає характеристиці "в цілому позитивні відгуки".
9. Лазня диявола
Des Teufels Bad /The Devil's Bath (Австрія, Німеччина, трилер/жахи/драма)
Цей похмурий фольк-горор за атмосферою чимось нагадує "Відьму" Роберта Еггерса, однак тут маємо не містичну складову, а цілком реальну історичну основу. У центрі сюжету – дівчина з бідної родини Агнес, яка виходить заміж за простого, але надійного фермера та оселяється у його віддаленому будинку посеред густого лісу. Світ чоловіка, чия родина заробляє на життя тяжкою працею, для неї геть чужий, а ще більше ситуація загострюється неможливість завести дитину. З кожним днем важкої рутини та марних сподівань, вона все більше закривається в собі, допоки не опиняється на темному шляху.
Фільм заснований на маловідомому моторошному історичному явищі, що мав місце в європейських країнах у 17-19 століттях. Оскільки для християн самогубство традиційно вважалося гріхом, знедолені жінки знайшли жахливий спосіб виходу з ситуації – скоїти вбивство, щоб бути страченими.
Головну роль у фільмі зіграла австрійська музикантка та художниця Анна Плаж, найбільше відома за проектом Soap&Skin, вона ж виконала кілька музичних композицій до нього.
Зняв стрічку режисерський дует Северіна Фіала та Вероніки Франц, чиї попередні горори "Я бачу, я бачу" та "Сторожка" також були високо оцінені шанувальниками жанру в Європі.
Критики назвали "Лазню диявола" одним із найкращих фільмів цьогорічного Берлінського міжнародного кінофестивалю, а оператор фільму Мартін Ґшлахт ("Нуль калорій","Малюк Джо", "Закохана в пустелі") за цю роботу отримав "Срібного ведмедя". Пізніше стрічку було номіновано на Австрійську кінопремію в 11 категоріях, а також обрано претендентом на "Оскар 2025" в категорії "Найкращий міжнародний фільм" від Австрії.
Наразі оцінка фільму на IMDb становить 6,6 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 91% схвалення від критиків з відзнакою "Сертифікована свіжість" та 62% від глядачів. Тим часом, на Metacritic кіноексперти оцінили його в 73 зі 100 балів, а широка аудиторія – в 7,8 з 10 балів, що в обох випадках відповідає характеристиці "в цілому позитивні відгуки".
10. Дюна: Частина друга
Dune: Part Two (США, наукова фантастика/драма/екшн)
Фільм заскочив на останню сходинку нашого рейтингу завдяки аудіовізуальній складовій. Продовження "Дюни" 2021 року зняте на основі другої половини першої книги однойменного циклу Френка Герберта (1965). Після фіналу першої частини Пол Атрід разом з матір'ю леді Джессікою приходить до корінного народу Аракісу фременів, щоб об'єднатися з ними у спільній боротьбі проти Дому Харконненів та імператора. Одночасно у фільмі приділена велика увага стосункам Пола з фременкою Чані.
У другій частині до своїх ролей повернулися Тімоті Шаламе (Пол Атрід) і Зендея (Чані), а також Ребекка Фергюсон (леді Джессіка), Хав'єр Бардем (Стілгар), Джош Бролін (Гурні Халлек), Стеллан Скарсгард (барон Володимир Харконнен) і Дейв Батіста (Глоссу Раббан).
Серед нових персонажів – падишах-імператор Шаддам IV у виконанні Крістофера Вокена ("Чим зайнятися мерцю в Денвері", "Бетмен повертається", "Сім психопатів") та його дочка принцеса Ірулан Корріно, яку зіграла Флоренс П'ю ("Сонцестояння", "Чорна вдова", "Оппенгеймер"). Але найбільшою окрасою фільму став спадкоємець барона Харконнена Фейд-Раут, якого зіграв Остін Батлер ("Елвіс", "Байкери", серіал "Володарі повітря") – актор, що має доволі "солоденький" типаж", блискуче втілив образ безжального вбивці.
Зняв фільм, як і першу частину, франко-канадський режисер Дені Вільнев, також відомий роботою над стрічками "Полонянки", "Сікаріо", "Прибуття" та "Той, хто біжить по лезу 2049". Вже відомо, що зараз він роздумує над новою частиною, яка має завершити трилогію "Дюна".
Наразі оцінка фільму на IMDb становить 8,5 з 10 балів, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 92% схвалення від критиків з відзнакою "Сертифікована свіжість" та 95% від глядачів. Тим часом, на Metacritic кіноексперти оцінили його в 79 зі 100 балів (відповідає характеристиці "в цілому позитивні відгуки"), а широка аудиторія – в 8,4 з 10 балів ("всезагальне визнання").
Марина Григоренко