Як відзначають Новий рік у світі / depositphotos.com

До Нового року залишилося 4 дні, але далеко не всі люди на планеті відзначають його саме 31 січня.

Новорічні свята завжди були одними з найбільш важливих в році. Слов'яни відзначали Новий рік навесні, а не взимку, але з приходом християнства ця традиція зникла. УНІАН поділиться з вами інформацією про те, як зустрічали Новий рік у Стародавній Русі, а також розповість, які звичаї зараз шанують у всьому світі.

Раніше ми говорили про те, як зустріти Новий рік 2022, щоб він пройшов для вас благополучно.

Відео дня

Слов'янські новорічні свята - історія і традиції

Новорічні традиції у слов'ян / depositphotos.com

У стародавні часи східні слов'яни відзначали Новий рік у двадцятих числах березня, коли оживала і прокидалася природа. Найголовнішим святом того часу вважалася Масляна - торжество, яке наші предки проводили перед весняним рівноденням.

Пізніше, коли християнська віра прийшла на зміну язичництву, дата свята змінилася - люди вірили, що Бог створив Землю саме у вересні. Новий рік заснували 1 вересня, згідно візантійським нормам. За часів правління династії Романових, Петро I ввів нову традицію - відзначати Новий рік 31 грудня, на західний манер. У його указі було сказано:

... Вчинити всілякі прикраси від древ і гілок соснових, ялинових і ялівцевих…

Новий рік за оновленою традицією вперше відзначили 31 грудня 1699 року - за указом реформатора, але якийсь час ще відзначали так, як звикли - 1 вересня. Таким чином виходить, що люди святкували торжество двічі на рік. Крім того, церковне свято мав народний аналог - Васильєв вечір, на честь пам'яті Василя Великого.

Читайте такожЯк заздалегідь підготуватися до Нового року: чек-лист з 7 дійЗвичаї святкування Нового року були такими ж, як і зараз: люди позбавлялися від непотрібних речей, намагалися зустріти свято в новому одязі. Готували пишні столи, головною стравою на яких було смажене порося - символ багатства і благополуччя. Слов'яни влаштовували народні гуляння, співали пісні і вбиралися в костюми.

Головні новорічні традиції / Інфографіка УНІАН

Відомо, що у слов'ян ще в дохристиянські часи одним з головних зимових свят була Коляда - день шанування бога Коляди. Саме торжество припадало на День зимового сонцестояння - найкоротший світловий день в році. Атрибути свята і донині залишаються незмінними - дванадцятикінечна зірка, костюмовані вистави, щедрівки, колядки і винагорода у вигляді солодощів або грошей.

Незвичайні новорічні традиції різних країн

Як відзначають Новий рік в інших країнах / depositphotos.com

У всьому світі Новий рік відзначається пишно, адже свято уособлює початок нового життєвого циклу. Саме тому багато людей дотримуються правил і шанують традиції своїх предків, які передаються з покоління в покоління. 

Італія

Харизматичні і темпераментні італійці відзначають Новий рік 6 січня. Італійського Діда Мороза звуть Баббо Натале. Найбільш кумедна традиція, яку із задоволенням виконують жителі країни - викидати непотрібні речі. Вважається, що їх місце повинні зайняти нові, тому напередодні свята під вікнами італійських будинків потрібно ходити обережно - може "прилетіти" стільцем або праскою.

На столі обов'язково присутні сочевиця, виноград і горіхи - італійці вірять, що такі продукти залучають в будинок довголіття і благополуччя. Малюки в Італії з нетерпінням чекають Фею Бефану, яка в ніч з 5 на 6 січня пробирається в будинок і кладе подарунки в панчохи. Слухняним дітям - довгоочікуваний сюрприз, а тим, хто погано себе вів - шматочок золи або вугіллячко.

Великобританія

У англійців є дві головні традиції:

  • обмінюватися вітальними листівками;
  • влаштовувати новорічні вистави.

Другий пункт особливо цікавий - люди вбираються в костюми героїв старовинних англійських казок і розігрують цікаві сценки. Причому, це дійство захоплююче навіть для дорослих. 

Діти в Англії знають, що перед сном потрібно поставити на стіл тарілку, щоб Санта зрозумів, куди класти подарунки. А в різдвяні черевички обов'язково покласти сіно - частування для казкового ослика. Англійці шанують і іншу традицію - коли дзвін починає бити дванадцять разів, люди відкривають задні двері будинку, щоб випустити Старий рік, а потім передню, запрошуючи Новий рік.

Японія

Жителі Країни вранішнього сонця відносяться до Нового року дуже трепетно, адже дзвін святкового дзвону має містичне значення. Японці вважають, що людина схильна до шести смертних гріхів:

  • жадібності;
  • злості;
  • дурості;
  • легковажності;
  • нерішучості;
  • заздрісті.

Але у кожного з цих гріхів є по 18 відтінків, тому новорічний дзвін дзвонить 108 разів - кожен удар "вбиває" непотрібний порок. Японські діти теж шанують традицію свого народу і в новорічну ніч кладуть під подушку картинку із зображенням парусника, на якому пливуть сім казкових чарівників - покровителів щастя. Зустрічати Новий рік потрібно тільки в чистому і світлому одязі, а на стіл ставити довгі макарони (символ довголіття), рис (символ достатку), апетитного коропа (символ сили) і квасолю (символ здоров'я).

Двері своїх будинків японці прикрашають гілочками бамбука і сосни - вірять, що таким чином залучають в свій будинок довголіття і вірність. Але найцікавіший японський звичай - це новорічні граблі. Їх потрібно обов'язково купити, а краще подарувати іншій людині, щоб їй було, чим "загрібати" щастя.

Вас також можуть зацікавити новини: