
8 квітня за новим церковним календарем вшановують святого Іродіона та інших апостолів від 70-ти, обраних Ісусом. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) - його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
- Яке церковне свято 8 квітня за старим стилем
- Про що говорять прикмети на 8 квітня
- Що не можна робити сьогодні
- Що можна робити 8 квітня
- Хто відзначає день ангела 8 квітня
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 8 квітня (21 квітня за старим стилем) - день пам'яті святих апостолів Іродіона, Агава, Асінкрита, Руфа, Флегонта, Єрма та інших, яких вибрав Ісус для проповіді християнської віри.
Святий Іродіон жив у I столітті і був родичем апостола Павла, а також одним із 70-ти апостолів, яких Ісус Христос обрав для проповідування.
Іродіон часто супроводжував у подорожах Павла. Коли на Балканський півострів прийшло християнство, апостоли Петро і Павло поставили Іродіона єпископом міста Патари (нині - територія Туреччини). Там він навернув у християнство багатьох іудеїв і греків-язичників. Але незадоволені цим інші юдеї та язичники напали на єпископа, побили його і поранили ножем. На превелике диво, апостол залишився неушкодженим і продовжив свою подорож і проповідь разом із Петром. Але коли розіп'яли апостола Петра розіп'яли, то тоді ж стратили й Іродіона.
Святий Агав також постраждав за свою віру. У нього був дар пророцтва, і він напророкував голод за часів імператора Клавдія і страждання апостола Павла в Єрусалимі. Агав проповідував у різних країнах і багатьох навернув у християнство. Руф був єпископом у грецькому місті Фіви, Асінкріт - у Гірканії (територія Малої Азії), Флегонт - у Марафоні (Фракія), Єрм - у Далматії. Усі апостоли за своє служіння Христу перенесли великі страждання і померли мученицькою смертю.
Яке церковне свято 8 квітня за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем - Собор Архангела Гавриїла. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
Про що говорять прикмети на 8 квітня

У народі 8 квітня - свято Родіон Ледолом. Прозвали його так тому, що в колишні часи в цей час зазвичай танув і тріскався лід.
За прикметами судять, якою будуть погода влітку і врожай:
- ясний і світлий день - літо буде спекотним і врожайним;
- похмуро й туманно - до дощового сезону;
- дощ пішов - чекай гарний урожай зерна;
- теплий вечір і тиха ніч - до спекотного сухого літа.
Згідно з прикметами, якщо сьогодні вмитися холодною водою, то довше залишишся молодим і красивим.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 8 квітня церква не схвалює лайку, сварки, плітки, заздрість. Не можна ображати людей або тварин, відмовляти в допомозі.
Триває Великий піст: тим, хто постує, цього дня дозволяються гарячі страви без олії. Раніше ми докладно розповідали, що можна і не можна їсти у Великий піст 2025 року - календар харчування по днях. Слід пам'ятати, що піст - це не дієта й обмеження в їжі - не головне, набагато важливіше стежити за своїми думками, словами і вчинками.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не радять цього дня робити прибирання, ходити на риболовлю чи полювання і будувати далекосяжні плани - все не заладиться.
Що можна робити 8 квітня
У православне свято сьогодні звертаються в молитвах до святого Іродіона та інших апостолів - моляться з проханнями допомогти ухвалити правильне рішення, знайти розраду і спокій, зміцнити віру і не впасти духом.
День вважається сприятливим для примирення, якщо ви з кимось посварилися. Також сьогодні потрібно допомогти тим, хто потребує і подати милостиню.
За народними звичаями з цього дня починали весняну оранку.
Хто відзначає день ангела 8 квітня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Марфа, Нифонт, Родіон, Сусанна.
За старим стилем день ангела в Алли, Анни, Василя, Гавриїла, Лариси, Параски, Степана.