7 лютого за новим церковним календарем православні згадують преподобного Луку Елладського. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) - його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
- Яке церковне свято 7 лютого за старим стилем
- Про що говорять прикмети на 7 лютого
- Що не можна робити сьогодні
- Що можна робити 7 лютого
- Хто відзначає день ангела 7 лютого
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 7 лютого (20 лютого за старим стилем) - день пам'яті преподобного Луки Елладського, грецького святого.
Лука Елладський (або Лука Стіріот) жив у Х столітті в Греції. З самої юності він багато часу присвячував молитві та допомагав людям, а після смерті батька вирішив стати ченцем (йому тоді було 14 років). Спочатку 7 років жив пустельником у церкві святих безсрібників Косми і Даміана у Вардусії. Пізніше - переїхав до Коринфа, а потім - 10 років провів у Патрах. Через деякий час повернувся в Яннімаки, де прожив 12 років.
За переказами, молитва Луки мала надзвичайну силу - під час неї він піднімався в повітря. Також за сувору аскезу і велику любов до людей святий отримав від Бога дар провидіння і вмів зцілювати хвороби. І до нього почали стікатися люди. Однак сам Лука шукав усамітнення, тому в 44 роки преподобний став самітником - пішов на пустельний острів Ампелон, а потім оселився в горах Гелікон. Там він зібрав послідовників, де побудував з ними церкву святої Варвари. Після смерті преподобного ця церква стала початком православного монастиря Осіос.
Похований святий у своїй келії, над якою пізніше збудували невелику церкву. Мощі святого Луки мироточили і також зцілювали людей.
Яке церковне свято 7 лютого за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем - день пам'яті святителя Григорія Богослова, архієпископа Константинопольського, а також ікони Божої Матері "Утамуй мої печалі". Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
Про що говорять прикмети на 7 лютого
У народі 7 лютого - свято Луки. Прикмети дня говорять про погоду:
- сильний вітер розібрався - буде хороший урожай ярих;
- захід сонця червоний - літо буде холодним;
- хмари синього кольору - до теплої погоди.
Почути грім цього дня вважається недоброю прикметою - кажуть, сінокосу не буде.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 7 лютого, як і в будь-який інший день, не слід лаятися, сваритися, приховувати образи, відмовляти в допомозі та милостині. Церква засуджує брехню, лінь, лихослів'я, плітки, жадібність, заздрість, помсту і відчай.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: грати весілля - день на Луку вважається поминальним. Також, згідно з повір'ями, не можна вдягати зелене - це принесе неприємності.
Що можна робити 7 лютого
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святого Луки - просять про здоров'я, зцілення від хвороб.
На Луку заведено поминати померлих і молитися про спокій душ покійних. Потрібно обов'язково подати милостиню, говорять: що більше подаси, то більше воздасться. За старих часів належало готувати цибулевий пиріг, який роздавали як милостиню і виносили за поріг - пригостити померлих родичів.
Хто відзначає день ангела 7 лютого
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олександр, Олексій, Георгій, Лука, Петро.
За старим стилем день ангела в Олександра, Дмитра, Анатолія, Степана, Василя, Григорія, Петра, Віталія.