
5 квітня за новим церковним календарем вшановують пам'ять мучеників Агафопода, диякона, Феодула, читця, та інших. Сьогодні ж - Похвала Пресвятої Богородиці. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тож неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) - його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
- Яке церковне свято 5 квітня за старим стилем
- Про що говорять прикмети на 5 квітня
- Що не можна робити сьогодні
- Що можна робити 5 квітня
- Хто відзначає день ангела 5 квітня
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 5 квітня (18 квітня за старим стилем) - день пам'яті мучеників Агафопода, диякона, Феодула, читця, і іже з ними.
Феодул і Агафопод жили у Фессалоніках у III-IV століттях. Агафопод був уже в похилому віці, служив дияконом, Феодул - юним читцем, обидва проповідували християнську віру.
Одного разу Феодулу наснився невідомий, який вклав йому в долоню якийсь предмет. Прокинувшись, юнак виявив у руці перстень із зображенням хреста. З його допомогою Феодул став зцілювати хворих, а язичників навертати до християнства.
Коли почалися гоніння на християн, Агафопода і Феодула привели на суд, а потім кинули в темницю. Там їм наснився сон, ніби під час корабельної аварії їх викинуло на берег у сяючому вбранні. Кати зв'язали Агафопода і Феодула і кинули в море, але святих викинуло на берег без пут і в світлому одязі.
***
5 квітня - свято Похвали Пресвятої Богородиці (субота акафісту). Це свято традиційно відзначають у суботу на п'ятому тижні Великого посту, тому воно не має фіксованої дати. Свято встановили в IX столітті на згадку про те, як Пресвята Богородиця врятувала Константинополь (нині Стамбул) від навали ворогів.
За часів правління імператора Іраклія патріарх Сергій ходив з образом Богородиці міськими мурами і благав Господа про захист від перських і скіфських військ, які взяли в облогу Константинополь. Місцеві мешканці шукали захисту в храмах Божих, день і ніч благаючи Заступницю врятувати місто. І ось у ніч, коли агаряни і перси з моря і з суші рушили на місто, раптово почалася страшна буря - вона розсіяла і потопила судна нападників, а всі інші втекли. Тоді всю цю ніч вдячний народ, який у той час перебував у Влахернському храмі, підносив своїй Захисниці всенічну і неседальну пісню (грецькою - акафіст). Неседальною пісня називається тому, що співали її стоячи.
Спочатку свято акафіста відзначали тільки в Константинополі, але пізніше свято внесли в статути монастирів і богослужбові книги, і воно стало загальним для всієї Східної Церкви.
Яке церковне свято 5 квітня за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем - день пам'яті преподобномученика Никона Сицилійського, єпископа, і 199-ти учнів його, а також преподобного Никона, ігумена Києво-Печерського. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
Про що говорять прикмети на 5 квітня

У народі 5 квітня - свято Федулів день, Федул Вітряник. За прикметами судять про погоду і яким буде літо:
- птахи в'ють гнізда на сонячній стороні - літо буде з негодою;
- теплий сухий день видався - до спеки влітку, похмурий - до дощів;
- почалися сильні дощі - до багатого врожаю;
- ластівки ще не прилетіли - буде холодно;
- багато соку в березі - літо виявиться дощовим.
У народі вважають, що сьогодні на зміну холодним вітрам приходять теплі і кажуть: "Прийшов Федул - губи надув". Також із цього дня на городах розселяються цвіркуни, з'являються метелики-кропив'янки та сонечка.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 5 квітня не можна лаятися, пліткувати, заздрити, ображати кого-небудь і відмовляти в допомозі. Церква засуджує брехню, лінь, заздрість, жадібність і відчай.
Триває Великий піст: ті, хто постує, сьогодні можуть вживати гарячі страви з олією. Раніше ми докладно розповідали, що можна і не можна їсти у Великий піст 2025 - календар харчування по днях. Важливо не забувати, що обмеження в їжі - не головне, потрібно стежити за своїми думками, словами і вчинками.
Що можна робити 5 квітня
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святих Агафопода і Феодула - моляться про захист від зла, видимого й невидимого, просять зміцнити віру, наставити на істинний шлях і дати сил витримати життєві негаразди й прикрощі, коли насувається відчай.
На Федула Вітряника за народною традицією можна прибирати утеплення з вікон і потрібно добре провітрити дім - щоб позбутися пилу і впустити свіже повітря після довгої зими. Також вважається, що це допомагає вберегти житло від неприємностей, гнилих вітрів, нечистої сили.
Хто відзначає день ангела 5 квітня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олексій, Георгій, Марк, Микола, Платон, Семен, Феодул.
За старим стилем день ангела в Олексія, Анастасії, Варвари, Василя, Іллі, Лідії, Макарія, Никона, Сергія, Стефана.