Церковне свято сьогодні, 29 грудня / freepik.com

29 грудня за новим церковним календарем згадують згадують 14 тисяч немовлят, убитих у Віфлеємі. У цю ж дату - день пам'яті праведного Йосипа Обручника, Давида, царя і Якова, брата Господнього, преподобного Іова Манявського, преподобних Марка, гробокопача, Феофіла та Іоана Києво-Печерських. Про традиції, прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають за старим стилем - розповідаємо нижче.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського), його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 29 грудня (11 січня за старим стилем) - день пам'яті 14 тисяч немовлят, убитих у Віфлеємі, праведного Іосифа Обручника, Давида, царя і Якова, брата Господнього, преподобного Іова Манявського, преподобних Марка, гробокопача, Феофіла та Іоана Києво-Печерських, у Ближніх печерах.

Відео дня

За біблійною історією, пророцтва і волхви передбачили цареві Іродові швидке пришестя Царя Іудейського. Але Ірод усе-таки вирішив обдурити долю і наказав убити всіх народжених малюків чоловічої статі - у такий спосіб загинули 14 тис. немовлят. Існує думка, що цю цифру завищено, але якщо врахувати, що на той момент у країні відбувався перепис населення, то в місті Вифлеєм перебувало дуже багато людей, а з ними - і дітей. Цар Ірод сподівався, що вбивши всіх немовлят, він залишиться при владі. Але він прорахувався: ангел попередив Йосипа та Анну, і вони з Ісусом втекли до Єгипту. Малюки, які загинули, стали першими мучениками за Христа.

***

Святий Йосип Обручник був із роду царя Давида. Від першого шлюбу в нього було чотири сини і дві дочки. У 80 років Йосип став опікуном Діви Марії. Йосип дбав про Марію, був присутнім, коли Новонародженому Богонемовляті поклонялися пастирі та волхви, і разом із Матір'ю Божою та Ісусом за вказівкою ангела втік до Єгипту, рятуючи їх від царя Ірода. У Єгипті він заробляв на прожиток працею теслі. Помер святий Йосип, коли йому було 100 років.

***

Цар і пророк Давид був восьмим, останнім сином старійшини міста Віфлеєма. У дитинстві та юності він був пастухом, але у 18 років прославився. Тоді на Ізраїль напали філістимляни і Давид поніс на поле брані їжу воїнам. У цей момент велетень Голіаф викликав на поєдинок ізраїльтянина - Давид кинув у Голіафа камінь і влучив у чоло. Велетень упав і не встав. Після цього Саул, цар Ізраїлю, поставив Давида тисяченачальником.

Після смерті Саула Давид став царем Ізраїльської держави. Тоді ж була побудована нова столиця Ізраїлю - Єрусалим (тобто місто миру). Воно швидко розвивалося і незабаром стало знаменитим на весь світ. Давид передбачав перше пришестя Христа, його пророцтва зібрані в Псалтир.

* * *

Святий Яків був сином Йосипа Обручника від його першої дружини і тому Якова називають братом Господнім. За переказами, Ісус явився йому після воскресіння і поставив єпископом Єрусалимської церкви.

Яків вів подвижницьке життя, служіння апостола було важким - серед затятих ворогів християнства. Але він був настільки розсудливий і справедливий, що його поважали не тільки християни, а й іудеї.

На посаді Єрусалимського єпископа він пробув близько 30 років, за цей час розповсюдив і затвердив святу віру в Єрусалимі та в усій Палестині. Бачачи великий вплив апостола, іудейські начальники вирішили схилити Якова до зречення від Христа, або ж убити його. Іудеям не вдалося змусити апостола зректися і його, а разом з ним і багато християн було вбито. На думку іудейського історика Йосипа Флавія, це вбивство, серед усього іншого, стало однією з причин падіння Єрусалима.

За церковним переказом апостол Яків склав найдавніший чин Божественної літургії.

Яке церковне свято 29 грудня за старим стилем

Православне свято сьогодні за юліанським календарем - день пам'яті святого Аггея, одного з дванадцяти малих пророків. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.

Про що говорять прикмети на 29 грудня

29 грудня - прикмети на сьогодні / pixabay.com, Tomasz Proszek

Прикмети погоди вказують, холодно чи тепло буде найближчим часом і якою буде весна:

  • сильний мороз цього дня - холоди триватимуть до весни;
  • яка погода стоїть - такий і квітень буде;
  • інею багато на деревах - до тепла.

У народі 29 грудня прозвали Страшний день. За повір'ями, в цей час скрізь і всюди гуляє нечисть, тому слід бути особливо обережним.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 29 грудня забороняється лихословити, лінуватися, заздрити, відмовляти в допомозі. Церква засуджує жадібність, плітки, помсту.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: скаржитися на долю, відмовляти в милостині і залишати дітей без нагляду.

Що можна робити 29 грудня

У православне свято сьогодні звертаються до святих із будь-якими молитвами - вони вважаються головним захистом від зла в цей час.

День слід присвятити дому та близьким. Також існує звичай спалювати старі речі - вважається, що в такий спосіб можна відвадити від дому нещастя.

Хто відзначає день ангела 29 грудня

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Наталя, Анна, Варвара, Марк, Іван, Георгій.

За старим стилем день ангела у Софії, Петра, Іллі, Миколи, Макара, Аркадія, Володимира, Павла, Олександра.

Вас також можуть зацікавити новини: