Церковне свято 27 січня / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, Вікіпедія

27 січня за новим церковним календарем православні згадують святителя Іоана Златоуста.Розповідаємопро традиції, прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) - його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 27 січня (9 лютого за старим стилем) згадують перенесення мощей Іоана Златоуста, архієпископа Константинопольського, одного з трьох Вселенських святителів і вчителів.

Відео дня

Іоан жив у IV столітті. Народився він в Антіохії, виховувала його одна мати. Іоан рано навчився читати і писати, брав уроки у найкращих філософів і риторів, і в 20 років охрестився. Через три роки він став читцем у церкві, а після смерті матері прийняв чернецтво.

Від архієрейського сану Іоан відмовився і пішов жити на 4 роки в пустелю: там написав праці, які згодом стали знаменитими. Потім Іоан оселився у відокремленій печері й жив там два роки в повній безмовності, але через погане здоров'я був змушений повернутися до Антіохії, де спершу став дияконом, потім - пресвітером, а потім - архієпископом Константинополя.

Під час його керівництва духовенство переживало період розквіту, а сам Іоан став прикладом для наслідування. На свої кошти він утримував кілька лікарень і два готелі для паломників. Також святитель склав чин літургії.

Іоанн не раз потрапляв під гоніння, його відправляли на заслання. Там Іоан Златоуст і помер - у поселенні Комани (недалеко від Сухума). Через 31 рік після його смерті імператор Феодосій II наказав перенести мощі святителя до Константинополя - виявилося, що вони нетлінні. 27 січня - день перенесення мощей святого.

Златоустом Іоана прозвали за особливий талант проповідника. Його шанують нарівні з Василем Великим і Григорієм Богословом, а разом вони вважаються Вселенськими святителями і вчителями.

Яке церковне свято 27 січня за старим стилем

Православне свято сьогодні за юліанським календарем - день пам'яті святої рівноапостольної Ніни. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.

Про що говорять прикмети на 27 січня

27 січня - прикмети на сьогодні / pexels.com

У народі 27 січня - свято Златоустів день або Златоустів вогонь, а прикмети його такі:

  • вікна в хаті запітніли - потеплішає;
  • собака лягає на сніг - почнеться хуртовина;
  • дерева в інеї - до швидкого тепла;
  • білі хмари - до холоднечі;
  • сонце на заході - потрібно готуватися до морозів.

За старих часів цього дня намагалися всією сім'єю зібратися біля розтопленої печі - вірили, що це обіцяє мир і достаток у домі. Читайте детальніше, яке сьогодні свято відзначають в народному календарі та Україні.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 27 січня, як і в інший день, церква засуджує злість, лінь, жадібність, заздрість, відчай. Не можна мстити, відмовляти в допомозі, лихословити, лаятися, засуджувати.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: радять бути обережними з гострими предметами, порізатися на Іоанна - погана прикмета, що обіцяє біду.

Що можна робити 27 січня

У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до Іоанна Златоуста, як до заступника за нас перед Господом. У святого просять допомогти в навчанні та осягненні грамоти, побороти відчай. Святителя також вважають покровителем сімей.

За народним повір'ям, цього дня вогонь має цілющу силу і, якщо біля відкритого вогню посидить хворий, то неодмінно вилікується.

Хто відзначає день ангела 27 січня

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Петро, Іван, Дмитро.

За старим стилем день ангела у Марка, Сергія, Павла, Ніни, Степана, Іллі, Андрія.

Вас також можуть зацікавити новини: