24 січня за новим церковним календарем православні згадують преподобну Ксенію Мілаську. Розповідаємо про традиції, прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) - його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
- Яке церковне свято 24 січня за старим стилем
- Про що говорять прикмети на 24 січня
- Що не можна робити сьогодні
- Що можна робити 24 січня
- Хто відзначає день ангела 24 січня
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 24 січня (6 лютого за старим стилем) - день пам'яті преподобної Ксенії Міласької, благодійниці, утішительки і наставниці.
Преподобна Ксенія (в миру її звали Євсевія) жила в V столітті. Вона була єдиною дочкою знатного римського сенатора. В юності, щоб не виходити заміж, дівчина разом із двома служницями таємно втекла з дому. У дорозі вона зустріла настоятеля обителі святого апостола Андрія і попросилася разом із ним у місто Міласс. Там Ксенія купила землю, побудувала храм святого Стефана і заснувала жіночий монастир. Незабаром єпископ Міласса, Павло, висвятив Ксенію в диякониси.
Ксенія багатьом допомагала: для бідних була благодійницею, для скорботних - втішницею, для грішних - наставницею. При цьому сама свята вважала себе гіршою і грішнішою за всіх. У день її смерті в небі над монастирем з'явилося знамення у вигляді світлого вінця з хрестом, що сяяв посеред нього. Воно супроводжувало тіло святої до самого поховання.
Яке церковне свято 24 січня за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем - день пам'яті преподобного Феодосія Великого. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
Про що говорять прикмети на 24 січня
У народі кажуть, яка погода цього дня - така і весна:
- сонце пригріло - весна буде ранньою;
- хуртовина почалася - до пізньої весни;
- день видався теплий - навесні буде багато дощів.
У народі 24 січня - свято Ксенія-півзимниця. Більшу частину свят у цей час за старих часів називали напівхлібниками, напівзимниками, напівгодувальниками - це пов'язано з тим, що запасів залишалася половина, а до нового врожаю повинно було ще залишитися стільки ж, щоб не жити впроголодь.
Що не можна робити сьогодні
Як і в будь-який інший день, у церковне свято 24 січня, не можна злитися, сваритися й ображати інших, відмовляти в допомозі, церква не схвалює лінь, ненависть, заздрість, жадібність, помсту і відчай.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: братися за важку роботу і починати нові справи - користі не буде, не можна в'язати вузли, стригти волосся і нігті, містити підлогу - предки вірили, що це може вплинути на здоров'я. Вірити зараз чи ні в ці прикмети - особиста справа кожного, але знати про них не завадить.
Що можна робити 24 січня
Свята Ксенія - покровителька всіх жінок з її ім'ям і помічниця для інших. У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до преподобної з проханнями про зцілення, щасливе сімейне життя і допомогу під час вагітності. Вважається, що в день Ксенії потрібно зробити якийсь добрий вчинок: допомогти тому, хто його потребує, провідати хворих або літніх людей, дати добру пораду - воздасться сторицею.
Раніше цього дня був цікавий народний звичай - вгадувати ціну на хліб. Для цього брали хліб і зважували один і той самий буханець увечері та вранці - якщо вага не змінилася, то й ціна не зміниться.
Хто відзначає день ангела 24 січня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Ксенія, Герасим, Іван, Микола, Павло, Тимофій.
За старим стилем день ангела у Федора, Михайла, Степана, Терентія, Йосипа, Віталія, Володимира, Миколи.