Церковне свято сьогодні, 15 лютого / freepik.com

15 лютого за новим церковним календарем православні згадують святого Онисима, одного з 70-ти апостолів Христа. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) - його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 15 лютого (28 лютого за старим стилем) - день пам'яті святого Онисима, який жив у Візантії в 54-68 роках, був одним із 70-ти апостолів, а також послідовником перших дванадцяти апостолів.

Відео дня

Онисим жив у місті Колоси і був рабом заможного християнина Филимона. Якось Онисим завинив і, щоб його не покарали, втік до Риму. Там, з волі долі, він потрапив до в'язниці та там же зустрів апостола Павла. Апостол, почувши історію Онисима, написав листа його господареві з проханням пробачити винного. У результаті йому не тільки відпустили образу, а й дарували свободу.

Коли Онисим вийшов з в'язниці, то прийняв хрещення і пішов у помічники до апостола. Усе своє подальше життя святий Онисим проповідував Слово Боже в різних країнах. Коли він постарів, то його поставили єпископом в Ефесі. Загинув святий через віру: за наказом імператора Траяна його кинули в темницю, а потім стратили.

***

15 лютого за новим стилем згадують також преподобного Пафнутія, затворника Києво-Печерського.

Про життя преподобного відомо мало. Пафнутій був затворником у Києво-Печерській лаврі. Він дозволив себе замурувати в келії та добровільно відрікся від усього мирського. За звичаєм Печерської лаври самітникам щодня залишали у віконці склянку води і окраєць хліба, якщо вони залишалися недоторканими, значить монах, який там живе, помер.

Мощі преподобного Пафнутія знаходяться в Дальніх печерах лаври.

Яке церковне свято 15 лютого за старим стилем

Православне свято сьогодні за юліанським календарем - Стрітення Господнє, одне з найбільших свят у християн. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.

Про що говорять прикмети на 15 лютого

15 лютого - прикмети на сьогодні / фото ua.depositphotos.com

У народі 15 лютого - свято Онисим Овчарник. За прикметами дня судять про врожай і погоду:

  • бурульки великі звисають з дахів - весна буде довгою;
  • захід сонця червоно-помаранчевого кольору - скоро почнеться заметіль;
  • яскравий місяць на чистому небі - до морозу;
  • сніг тане - буде врожай сіна.

Також у народі вважають, що яка погода на Онисима - таким і вересень буде. Читайте детальніше, яке сьогодні свято відзначають в народному календарі та Україні. 

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 15 лютого церква не схвалює лайку, лінь, брехню, заздрість, жадібність, відчай. Не можна відмовляти в допомозі та милостині, ображати тварин і людей.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не слід давати обіцянок і позичати гроші.

Що можна робити 15 лютого

Святий Онисим вважається покровителем вівчарства. У православне свято сьогодні вівчарі просять у апостола здорового і великого приплоду овець.

За старих часів на Онисима кликали в гості родичів або друзів, які перебували в скрутному матеріальному становищі - їх добре пригощали, а також давали гостинців із собою. Згідно з прикметою, це обіцяє достаток у домі. Сьогодні ж проводили обряд на добробут: потрібно зібрати насіння для посіву і винести його на мороз на три ранкові зорі, а потім відкласти до посіву.

Хто відзначає день ангела 15 лютого

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олексій, Іван, Михайло, Микола, Онисим, Петро, Софія.

За старим стилем день ангела у Василя.

Вас також можуть зацікавити новини: