11 січня за новим церковним календарем згадують преподобного Феодосія Великого. Про традиції, прикмети і заборони цієї дати та яке церковне свято сьогодні відзначають за старим стилем - розповідаємо нижче.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського), його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
- Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
- Яке церковне свято 11 січня за старим стилем
- Про що говорять прикмети на 11 січня
- Що не можна робити сьогодні
- Що можна робити 11 січня
- Хто відзначає день ангела 11 січня
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 11 січня (24 січня за старим стилем) - день пам'яті преподобного Феодосія Великого, одного із засновників чернецтва.
Феодосій жив у V-VI століттях, народився в Каппадокії, походив із сім'ї християн. Ще в ранньому віці він вирішив, що стане вести відлюдницьке життя і пізніше так і зробив: переїхав до Палестини і влаштувався в печері, де, за переказами, ночували волхви, які йшли на уклін до Ісуса після Його народження.
У цій печері Феодосій у молитвах провів 30 років, там він отримав здатність творити чудеса. До відлюдника потягнулися люди - з року в рік приходило все більше учнів, і печера вже не вміщала ченців. Тоді Феодосій став молитися, щоб Господь вказав місце для обителі. Взявши із собою кадило з холодним вугіллям, преподобний пішов у пустелю. Коли кадило в якийсь момент спалахнуло, то Феодосій розцінив це як знак згори і заснував на цьому місці монастир. При ньому відкрили притулки для мандрівників і людей похилого віку та лікарню для ченців, мандрівників і бідняків.
Одного разу в Палестину прийшов голод, і Феодосій наказав усіх голодуючих пустити всередину монастиря. Ченці зніяковіли - на всіх їжі не вистачить, але коли відчинилися двері хлібопекарні, то побачили, що за молитвами преподобного вона наповнена хлібами.
За імператора Анастасія почалися гоніння на християн, під які потрапив і Феодосій - преподобного відправили до в'язниці, а вийшов він із неї лише після смерті імператора. Святитель прожив до 105 років. Прославився він своєю прозорливістю і чудесами, що відбувалися за його молитвами.
Яке церковне свято 11 січня за старим стилем
Православне свято сьогодні за юліанським календарем - день пам'яті 14 тисяч немовлят, убитих у Віфлеємі. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем і що не можна робити в цю дату.
Про що говорять прикмети на 11 січня
За погодою цього дня пророкують, якою буде весна і найближчі дні:
- тепло на вулиці - до ранньої весни, мороз - до холодної;
- зірки яскраві - до холодів;
- вітер північний, на небі немає хмар - чекай на сильні морози.
У народі 11 січня - свято Федосіїв день, Федосій Весняк. Найчастіше цього дня стоїть сильний мороз - за старих часів говорили, що це нечисть лютує, і намагалися всі справи поза домом завершити до настання темряви.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 11 січня не слід сваритися, лихословити, ображати кого-небудь, бажати зла. Церква засуджує лінь, жадібність, заздрість, помсту. Не можна відмовляти в допомозі тому, хто просить.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не варто давати гроші в борг - інакше весь рік сама людина проведе в боргах. Також, кажуть прикмети, не слід користуватися гострими і колючими предметами - є ризик поранитися, і вирушати в далекі поїздки - можуть бути невдалими. Не можна на Федосія мерзнути - якщо застудитися, то вилікуватися буде складно, вірили в старовину.
Що можна робити 11 січня
У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до преподобного Феодосія - просять допомоги в сімейних справах, святитель вважається покровителем літніх, бідних людей і тих, хто не може знайти дорогу в житті.
За народною традицією цього дня йдуть у гості до близьких або приймають рідних у себе. На Федосія прийнято готувати пироги із зеленню.
Хто відзначає день ангела 11 січня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Федір, Михайло, Степан, Терентій, Йосип, Віталій, Володимир, Микола.
За старим стилем день ангела у Наталії, Анни, Варвари, Марка, Івана, Георгія.