Різдвяні святки - головні звичаї та заборони / ua.depositphotos.com

Різдвяні святки, або зимові Святки, відзначають на згадку про події, пов'язані з народженням Христа і Його хрещенням. Коли починаються святкові дні, що прийнято робити в цей час, а що - під забороною - розповідаємо нижче.

Що таке Різдвяні святки - історія свята

Святки - це, як уже говорили, низка святкових днів між двома великими святами - Різдвом і Водохрещем. Традиція святкування з'явилася у V столітті - 12 святкових днів встановив Четвертий Вселенський Собор.

Названі вони Святками, бо це святі дні, а святкують їх "від зорі і до води", тобто, від появи першої зорі напередодні Різдва і до водохресного освячення води.

Відео дня

Різдвяні святки - коли відзначають за старим і новим стилем

Різдво Христове та Водохреща Господнє, а разом із ними і Святки, після переходу Православної церкви України на новий календар зсунулися за часом на 13 днів раніше.

У 2024 році Святки за новим стилем розпочнуться вранці 25 грудня і триватимуть до вечора 5 січня 2025 року.

Віряни, які дотримуються старого календарного стилю, святкуватимуть Святки з 7 січня і до вечора 18 січня 2025 року.

Святки - традиції та заборони

Згідно зі святочними звичаями, у перші дні потрібно обов'язково слід відвідати рідних і близьких, кумів і друзів, приймати гостей у себе в домі, дарувати подарунки. Існує традиція під час Святок допомагати бідним і нужденним.

Святочний стіл намагаються зробити якомога багатшим, а серед обов'язкових страв на ньому мають бути багата кутя та узвар - як варити кутю правильно і коли її носять, ми вже розповідали. Готують також пампушки, пироги, млинці, горіхи та мед.

Один із найвідоміших святочних народних обрядів - колядування. Зранку на Різдво (за новим стилем 25 грудня, за старим - 7 січня), а в деяких регіонах і на Різдвяний Святвечір, від хати до хати ходять діти, а інколи й ряджені дорослі, та колядують - співають пісні чи розказують вірші-колядки, у яких бажають благ та добра. Нагородою колядники отримують частування та гроші.

Раніше ми розповідали, коли колядувати, щедрувати та посівати у 2024 році, і публікували найкращі українські колядки для дітей і дорослих.

Широкої популярності набули ворожіння на Святки, вважається, що ці 12 днів - найвдаліший час, щоб дізнатися свою долю, хоча церква виступає проти таких обрядів. Під час святочних ворожінь найчастіше дівчата намагаються дізнатися ім'я свого судженого і коли вийдуть заміж.

Раніше ми також розповідали, які є ворожіння на Святки та коли краще всього ворожити.

Чи можна працювати в Різдвяні святки? За народними прикметами протягом цих 12 святкових днів існує низка заборон:

  • заборонено сваритися, лихословити;
  • не слід відмовляти в допомозі;
  • не можна позичати гроші;
  • не слід зловживати алкоголем, переїдати;
  • забороняється прати, робити прибирання в будинку, у дворі, займатися рукоділлям;
  • не слід іти на риболовлю та полювання;
  • влаштовувати заручини і грати весілля на святки - погана прикмета, церква в цей час також не вінчає.

У церкві прямої заборони на роботу немає, але все-таки, якщо є можливість, краще відкласти всі мирські справи та присвятити цей час молитві й допомозі ближнім. Закінчуються Святки на Водохреще, ввечері напередодні свята.

Вас також можуть зацікавити новини: