Яка є молитва на Чистий четвер під час купання / колаж УНІАН, фото pixabay

Чистий четвер 2025 православні віряни відзначають 16 квітня. Цей день надається вірянами для підготовки до Великодня: можна митися, прибирати дім та пекти паски. Також на свято можна помолитися - молитви на Чистий четвер присвячені насамперед Таємній вечері.

В Україні існують давні традиції щодо того, як провести сьогоднішній день. Про те, які є вірування та прикмети на Чистий четвер, ексклюзивно для УНІАН розповів священник, настоятель храму ікони Божої Матері "Всіх скорботних Радість" ПЦУ м. Кременчук, керівник ГО "Простір "Полум'я" Анатолій Куліш.

Коли купатися на Чистий четвер варто православним

Як пояснив в коментарі УНІАН Анатолій Куліш, купання у Чистий четвер - це народна традиція, яка пішла від того, що у цей день у храмах звершується остання повноцінна літургія перед Великоднем. У вірян є можливість посповідатися та причаститися, відбувається духовне очищення. 

Відео дня

Саме з цих причин останній четвер перед Великоднем називається Чистим, а не тому, що люди миються. Тобто відбулася підміна понять - люди почали думати, що, оскільки четвер називається Чистим, то у цей день потрібно митися. 

Священник підсумовує: немає такого вірування, о котрій годині треба купатися на Чистий четвер. Людина може митися тоді, коли вона зазвичай це робить. Тим більше, що зараз людям помитися набагато легше, аніж це було раніше - зазвичай у будинках є і гаряча, і холодна вода. А колись нашим предкам для цієї процедури потрібно було запалити піч та нагріти воду.

Яка читається молитва на Чистий четвер

Анатолій Куліш закликав вірян зосередитись на духовних, а не тілесних потребах: "Замість того, щоб думати, коли краще митися, людям ліпше було б замислитися над тим, як не пропустити у храмах справді важливі богослужіння. Вони нам нагадують про те, яким чином відбулася сама подія Воскресіння Христа, і завдяки чому."

За словами священника, у храмах у цей день читають 12 Страсних Євангелій. У них розповідається, як Христос збирається на страждання, описується Таємна Вечеря. Зокрема, звучить молитва Христа у Гетсиманському саду, у якій просить у Господа, щоб Він забрав у нього чашу цю, але потім каже такі важливі слова: "Проте не моя, Твоя воля хай буде". Таким чином Ісус показує приклад, як людина повинна поводитися у часи страждань: ми маємо просити у Бога, щоб справдилася Його воля. 

На Чистий четвер вдома теж можна читати різні Євангелія, починаючи з Таємної вечері.

Як уточнює священник, існує така молитва на Чистий четвер:

Ісусе, дякую за Твою жертву і Твою любов, яку Ти показав, умивши ноги учням. Навчи і мене смирення і жертовності. Допоможи мені бути світлом для інших, як Ти є світлом для світу. Амінь.

Молитися можна як у храмі, так і вдома. Важливо лише робити це зі щирою вірою в Бога.

довідка
Анатолій Куліш
Анатолій Куліш
Священник

Анатолій Куліш закінчив Волинську духовну семінарію.

Зараз він священник, настоятель храму ікони Божої Матері "Всіх скорботних Радість" ПЦУ м. Кременчук. Крім того, Анатолій очолює ГО "Простір "Полум'я".

Вас також можуть зацікавити новини: