14 січня - свято Старий Новий рік / freepik.com

Свято Старий Новий рік, яке за кордоном викликає у людей подив, у нас, навпаки, дуже люблять. Ще б пак - адже це ще один привід відсвяткувати Новий рік, нехай навіть він і називається старим. Тим же, кому не вдалося зустріти свято 31 грудня, ця дата стає тим самим Новим роком. Що це насправді за свято і які існують традиції на Старий Новий рік - розповідаємо нижче.

Коли відзначають Старий Новий рік 2025

У зв'язку з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар фіксовані дати церковних свят зсунулися на 13 днів раніше. Хороша новина: Старий Новий рік - не церковне свято, тому його дата залишається незмінною.

Старий Новий рік 2025 відзначатимуть, як і раніше, в ніч з 13 на 14 січня.

Відео дня

Водночас свято Маланки (святої Меланії) і свято Василя (святого Василя), які відзначали за старим церковним календарем 13 і 14 січня відповідно, тепер зрушили - за новоюліанським календарем вони припадають на 31 грудня і 1 січня.

Старий Новий рік - традиції та як з'явилося свято

Старий Новий рік вважається молодим святом - йому лише 10 років "з хвостиком". З'явилося воно 1918 року, після переходу з юліанського календаря на григоріанський. Тоді через розбіжність календарів змістилася дата Нового року - на 14 днів раніше, і його стали святкувати 1 січня. Але свято за старим стилем продовжили відзначати за звичкою і назвали його - Старий Новий рік.

До речі, за старим стилем тоді ж продовжили відзначати і церковні православні свята - вони змістилися лише після переходу 2023 року української церкви на новоюліанський календар.

Новорічні традиції у Старого Нового року залишилися колишніми. 13 січня ввечері, коли святкують Старий Новий рік, заведено збиратися з рідними або близькими за столом, а опівночі, під дзвін келихів із шампанським, бажати одне одному здоров'я, здійснення мрій і щастя.

Зі Старим Новим роком тісно переплелися народні традиції - щедрівки на Меланку 13 січня та засівання на Василя 14 січня. Оскільки дати цих свят зсунулися за новим церковним календарем, то щедрувати тепер будуть 31 грудня, а посівати - на Василя, 1 січня. Утім, завітати в гості до рідних і близьких у день Старого Нового року, і, з щедрівками чи без, побажати добра, миру та добробуту можна і на біс - зайвим точно не буде.

Раніше ми публікували церковний календар на грудень 2024 року зі святами за новим стилем.

Вас також можуть зацікавити новини: