У Прощену неділю не можна брехати або тримати образи / фото ua.depositphotos.com

Перед Великим постом настає знаменний день - Прощена неділя. З цієї нагоди прийнято зазвичай просити вибачення у людей і прощати інших.

Що означає свято Прощена неділя

Прощена неділя є останнім днем Масляного тижня. Цього дня на вечірніх службах у храмах відбувається обряд під назвою Чин прощення. Священнослужитель просить вибачення у парафіян, а вони - у нього.

Прохання про прощення є популярним обрядом і в народі.

Відео дня

Коли Прощена неділя 2025 року в Україні

У цього свята відсутня фіксована дата, оскільки воно прив'язане до Великодня і Великого посту. Великий піст 2025 розпочнеться 3 березня, а тому Прощену неділю 2025 Україна відзначить 2 березня.

Хоча це свято і його традиції дуже поширені, мало хто знає, що сталося в Прощену неділю і з чим, власне, пов'язаний цей день.

Як кажуть церковні перекази, колись давно палестинські ченці з лаври Святого Сави покидали цього дня свій храм і йшли в пустелю на період Великого посту.

Оскільки тоді це було дуже небезпечно і ченці могли загинути, то перед відходом вони просили вибачення один в одного.

Що не можна робити в Прощену неділю

Як ви вже знаєте, цього дня заведено просити вибачення. Однак існують і різні заборони. Так, не можна про погане думати, а також злитися, дратуватися або сваритися з людьми.

Категорично заборонено зберігати в собі непрощені образи - даруйте вибачення навіть тим, хто продовжує вважати себе правими.

Якщо у вас просять допомогти, то грішно бути жадібним або скупим. На тлі посту, що наближається, утримайтеся від вживання алкоголю, обжерливості або гучних гулянь. Одним із найсерйозніших порушень є обман. Не можна брехати не тільки оточуючим, а й самим собі.

Що треба говорити в Прощену неділю

Звісно, ви можете просити вибачення перед близькими своїми словами, але заведено казати "Пробач мене".

На цю фразу зазвичай відповідають "Бог простить, і я прощаю". Але оскільки брехня це великий гріх, то краще не брешіть, якщо не готові вибачати людину. Тоді можна обмежитися словами "Бог пробачить".

Деякі помилково вважають, що можна і зовсім проігнорувати прохання про прощення. У Прощену неділю це дуже погано, адже це прохання залишиться на совісті людини, яка відмовляється прощати. Вважається, що в момент прохання про прощення людина знімає тягар образи зі своєї душі і якщо їй відмовити, то цей тягар у подвійному розмірі візьме на себе друга людина.

Раніше УНІАН розповідав про православний календар церковних свят на лютий.

Вас також можуть зацікавити новини: