Уже незабаром в Україні настане Масляна 2025 - одне з найсмачніших свят у році, присвячене зустрічі весни. Воно має багато народних назв - Масниця, Пущення, Сиропуст, Сиропустна, Сирний або Жирний тиждень, Колодій.
У багатьох українців Масляна асоціюється з приготуванням млинців. Насправді ця традиція виникла за радянських часів і не пов'язана з Україною. Однак у нас є свої звичаї святкування, які варто пам'ятати та шанувати. Дізнайтеся, коли Масляна у 2025 році буде за новим стилем і як її відзначали наші предки.
Коли починається Масляна у 2025 році
Дата, коли Масляна в Україні, змінюється щороку, адже свято прив'язане до Великодня. Як зрозуміло з назви, Сирний тиждень відзначається протягом семи днів, а починається за 56 днів до Воскресіння Христового.
Великдень 2025 настане 20 квітня. А це означає, що Масляну 2025 Україна відзначить з 24 лютого по 2 березня.
Що таке Масляна і як вона з'явилася
Масляна - це східнослов'янське язичницьке свято зустрічі весни і проводів зими. Це свято відоме в українців, словаків, болгар, сербів, поляків та інших слов'янських народів.
Свято Колодій вважається суто язичницьким. Після хрещення Русі церква намагалася "узаконити" свято і додала його до церковного календаря, але язичницькі традиції так і не були забуті. Православна Масляна настає за тиждень до початку Великого посту, і це останній перед Великоднем період, коли ще можна їсти молочні продукти і одружуватися.
У наших предків Масляна вважалася жіночим святом. За давніми звичаями, протягом цього тижня чоловікам варто дослухатися до жінок і виконувати їхні примхи. Юнаки дарували дівчатам подарунки та ласощі.
Сирний тиждень в українців був періодом весіль. У цей період неодружених юнаків жартома карали, прив'язуючи до їхніх ніг колодку. З нею чоловік мав ходити доти, доки не пригостить жінок солодощами чи алкоголем, або не відкупиться намистом. Таким чином хлопців заохочували одружитися до посту.
Як відзначити Масляну
На українську Масляну заведено ліпити вареники з сиром і сметаною, сирні пироги, а також тонкі прісні налисники. Із солоних страв готували капусняк і тушковану капусту, холодець зі свинячих ніжок, рибний борщ. Кількість м'яса зменшується, щоб підготувати організм до Великого посту.
Кожен день масляного тижня має свої звичаї. Наприклад, у понеділок жінки виготовляли колодки, а у вівторок їх хрестили. У четвер подруги збиралися разом, випивали та гуляли. У п'ятницю зять пригощав тещу, а в суботу - невістка свекруху. У неділю була кульмінація гулянь.