Якого числа Масляна / колаж УНІАН, фото УНІАН, ua.depositphotos.com

Уже незабаром в Україні настане Масляна 2025 - одне з найсмачніших свят у році, присвячене зустрічі весни. Воно має багато народних назв - Масниця, Пущення, Сиропуст, Сиропустна, Сирний або Жирний тиждень, Колодій.

У багатьох українців Масляна асоціюється з приготуванням млинців. Насправді ця традиція виникла за радянських часів і не пов'язана з Україною. Однак у нас є свої звичаї святкування, які варто пам'ятати та шанувати. Дізнайтеся, коли Масляна у 2025 році буде за новим стилем і як її відзначали наші предки.

Коли починається Масляна у 2025 році

Дата, коли Масляна в Україні, змінюється щороку, адже свято прив'язане до Великодня. Як зрозуміло з назви, Сирний тиждень відзначається протягом семи днів, а починається за 56 днів до Воскресіння Христового.

Відео дня

Великдень 2025 настане 20 квітня. А це означає, що Масляну 2025 Україна відзначить з 24 лютого по 2 березня.

Що таке Масляна і як вона з'явилася

Масляна - це східнослов'янське язичницьке свято зустрічі весни і проводів зими. Це свято відоме в українців, словаків, болгар, сербів, поляків та інших слов'янських народів.

Свято Колодій вважається суто язичницьким. Після хрещення Русі церква намагалася "узаконити" свято і додала його до церковного календаря, але язичницькі традиції так і не були забуті. Православна Масляна настає за тиждень до початку Великого посту, і це останній перед Великоднем період, коли ще можна їсти молочні продукти і одружуватися.

У наших предків Масляна вважалася жіночим святом. За давніми звичаями, протягом цього тижня чоловікам варто дослухатися до жінок і виконувати їхні примхи. Юнаки дарували дівчатам подарунки та ласощі.

Сирний тиждень в українців був періодом весіль. У цей період неодружених юнаків жартома карали, прив'язуючи до їхніх ніг колодку. З нею чоловік мав ходити доти, доки не пригостить жінок солодощами чи алкоголем, або не відкупиться намистом. Таким чином хлопців заохочували одружитися до посту.

Великдень і масляна 2025 / колаж УНІАН, фото УНІАН, ua.depositphotos.com

Як відзначити Масляну

На українську Масляну заведено ліпити вареники з сиром і сметаною, сирні пироги, а також тонкі прісні налисники. Із солоних страв готували капусняк і тушковану капусту, холодець зі свинячих ніжок, рибний борщ. Кількість м'яса зменшується, щоб підготувати організм до Великого посту.

Кожен день масляного тижня має свої звичаї. Наприклад, у понеділок жінки виготовляли колодки, а у вівторок їх хрестили. У четвер подруги збиралися разом, випивали та гуляли. У п'ятницю зять пригощав тещу, а в суботу - невістка свекруху. У неділю була кульмінація гулянь.

Вас також можуть зацікавити новини: