Коли святкують день Архангела Михаїла у 2024 році / ua.depositphotos.com

Михайлів день - це свято Собору Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних. Відзначають його в листопаді, але з переходом Православної церкви України на новий календар ця дата зсунулася. Розповідаємо, коли день Архангела Михаїла, історію та традиції свята.

Михайлів день - коли відзначають за новим і старим стилем

Архангел Михаїл - один із найшанованіших святих у православ'ї. Починаючи з давніх-давен, його вважають скидачем нечисті та хранителем миру. День Архангела Михаїла в православ'ї відзначають двічі на рік: у вересні - Михайлове чудо, у листопаді - Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних.

Архістратиг - означає "глава святого воїнства Ангелів і Архангелів", той, хто стоїть над усіма ангелами.

Відео дня

2023 року ПЦУ (Православна церква України) перейшла на новоюліанський календар, тому свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше.

Собор Архістратига Михаїла за новим календарем у 2024 році відзначають 8 листопада. Водночас дата, коли Михайлів день в Україні відзначають за старим стилем, залишилася колишньою - це 21 листопада. Нагадаємо, що збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

День Архангела Михаїла - звичаї, заборони та прикмети

Свято Собор Архістратига Михаїла було встановлено на Лаодикійському соборі приблизно 363 року. Цього дня разом з Архангелом вшановують усіх святих ангелів.

Традиційно зранку йдуть до церкви.

Архангел Михаїл / ua.depositphotos.com

У молитвах до Архангела Михаїла просять зцілення від хвороб, захисту від темних сил, злих людей і ворогів, заступництва в подорожах.

Архістратиг Михаїл - покровитель міста Києва. Зображення Архангела є на гербі міста, а його скульптура встановлена на головній площі країни - Майдані Незалежності. Архангел Михаїл - це символ світлих сил, які завжди готові захищати Київ від бід.

За народними традиціями дня в Михайлів день заведено ходити в лазню, щоб змити з себе гріхи, а також накривати багатий стіл, за яким збираються всією сім'єю. Вважається, що якщо зіграти весілля цього дня, то молодят благословлять усі ангели.

Є й заборони у свято, які в народі остерігаються порушувати, щоб Архангел Михаїл не прогнівався і не наслав негаразди:

  • забороняється працювати - всі справи потрібно перенести на наступний день;
  • не можна проводити день на самоті - слід покликати гостей або самому йти в гості;
  • не слід відмовляти в допомозі нужденним.

За прикметами цього дня судять, якою буде зима:

  • іній на траві зранку - до морозної зими;
  • туман вранці випав - буде відлига, а зима прийде через місяць;
  • ясна погода стоїть - зима буде холодною.

Якщо ж цього дня випадає сніг, то в народі кажуть, що це "Михайло на білому коні приїхав" - тобто, починалася зима.

Вас також можуть зацікавити новини: