Чому скасували День захисника Вітчизни - коли свято в Україні / ua.depositphotos.com

День захисника Вітчизни в Україні відзначали доволі довго: і за часів Союзу, і в роки незалежності. Але за весь цей час мало хто замислювався над тим, що це за дата насправді, і чи справді вона святкова. Чому 23 лютого більше не відзначають у нашій країні та коли День захисника України - розповідаємо в матеріалі нижче.

День захисника Вітчизни 23 лютого - звідки взялося свято

Дата з'явилася 1922 року і називалася День Червоної армії і флоту, а з 1949-го - День Радянської армії і Військово-Морського флоту. Хоча за своєю історичною суттю день 23 лютого для Російської Радянської Республіки - далеко не святковий.

Указ про створення Робітничо-Селянської Червоної армії вийшов у світ 15 січня (28 січня за новим стилем) 1918 року. Тоді ж, у лютому, за свідченнями істориків, Німеччина оголосила війну Росії, в якій та зазнала поразки - Червона армія виявилася недієздатною, з високим рівнем дезертирства і непослуху.

Відео дня

23 лютого 1918 року Німеччина поставила ультиматум: Росія мала визнати незалежними Латвію, Литву, Естонію, Фінляндію та Україну і підписати з Україною мирний договір. Ультиматум прийняли того ж дня, а 3 березня підписали Брестський мир - на німецьких умовах.

Попри це, 1919-го було запропоновано відзначати річницю Червоної армії - у день її створення, 28 січня. Тоді цю пропозицію не встигли розглянути і вирішили об'єднати святкування з Днем червоного подарунка - 17 лютого. Ця дата того року припала на понеділок, тому її перенесли на найближчу неділю - 23 лютого. Пізніше, вже в Союзі, щоб виправдати дату і, ймовірно, приховати ганьбу 1918 року, у пресі з'явилася інформація, що декрет про створення Червоної армії був опублікований саме 23 числа.

У 30-х роках був придуманий новий міф - про "перемогу під Псковом і Нарвою", де нібито 23 лютого 1918-го Червона армія вщент розбила німців. В архівах підтвердження цього не виявили - того дня жодних боїв не зафіксовано.

Чому скасували День захисника Вітчизни в Україні

Зараз 23 лютого відзначають, як і раніше, у рф, Білорусі, Молдові. Україна, ставши незалежною, святкувала цей день до 2014 року, хоча вже 1993-го було засновано офіційний День Збройних Сил України (ЗСУ) 6 грудня.

У 2014 році було вирішено повністю відмовитися від 23 лютого з таких причин:

  • це свято без підстав і реальної історії - вона була спотворена радянською пропагандою;
  • це радянське, а не українське свято, яке дісталося у "спадок" і в якому немає українських реалій;
  • після російської агресії 2014 року і розгорнутої повномасштабної війни рф проти України у 2022 році дата 23 лютого асоціюється з російською окупаційною армією та її злочинами.

У 2014 році в Україні засновано державне свято 14 жовтня - День захисника України. Дата обрана не випадково - це церковне свято Покрови Пресвятої Богородиці, яку споконвіку вважають заступницею українського козацтва. Після того, як Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, дата свята змістилася - нині Покрову і День захисника та захисниць України відзначають 1 жовтня.

Вас також можуть зацікавити новини: