
В Україні через дев'ять днів після Великодня настають Проводи. Це поминальні дні, в які українці відвідують цвинтар і панахиду, щоб вшанувати своїх померлих родичів.
Раніше ми розповідали, коли Проводи і Радониця 2025. Цього року ця важлива дата випадає на 29 квітня. Однак оскільки це будній день, поминальний період триватиме з 27 квітня до 29-го.
Тарологиня, політологиня, експертка з життєвих стратегій Natalis Domini пояснила в коментарі УНІАН, як правильно прибирати могилу і поводитися на кладовищі.
Астрологія, тарологія, нумерологія, хіромантія, екстрасенсорика та інші подібні практики не є науковими дисциплінами. Вони ґрунтуються на давніх традиціях, віруваннях та інтерпретаціях, які не підтверджені науковими дослідженнями і не мають об'єктивних доказів своєї ефективності. Ці методи не є визнаними в академічних наукових колах, а матеріали на ці теми нерідко мають розважальний характер - їх не варто розглядати як надійний інструмент для ухвалення рішень або складання планів. Під час вирішення питань, пов'язаних із психологією або здоров'ям, завжди варто звертатися до наукових фахівців.
- Що потрібно взяти із собою на кладовище для прибирання
- Чи можна забирати з кладовища предмети
- Чи можна фотографуватися на кладовищі та говорити з покійними
- Погані прикмети на кладовищі
Що потрібно взяти із собою на кладовище для прибирання
За словами тарологині, на кладовищах є смітники і те, що залишилося на викид, потрібно залишати саме на території кладовища. Навіть сміття краще не виносити за його межі.
Якщо ж баки розташовані за межами цвинтаря, то, виносячи сміття, варто тричі потупотіти ногами, щоб струсити могильну землю й символічно скинути з себе все, що могло потрапити на нас на цвинтарі, - і пил, і енергетику. Можна символічно промити собі водою взуття, помити руки й умитися.
Вода - універсальна рідина, якою можна змити негатив. Воду можна взяти із собою на цвинтар у пляшці, але не діставати її там і не відкривати, а використовувати тільки після того, як вийдете з цвинтаря.
Садовий інвентар після виходу з цвинтаря потрібно промити чистою водою, щоб не тягнути додому цвинтарну землю й негатив.
Усі ці нюанси важливі, коли йдеться про те, як правильно прибирати могилу.
Чи можна забирати з кладовища предмети
Чужі речі забирати з кладовища не можна. Якщо ви щось забули на цвинтарі або загубили - не повертайтеся за тією річчю. Якщо ви заберете щось чуже з цвинтаря, то це працюватиме як самопорча - додому притягуватиметься негатив, у тому числі хвороби. Можна провести таку аналогію: уявіть, що ви привезли якусь річ, заражену радіацією, з Чорнобиля. Вона буде "фонити" і провокуватиме хвороби.
Доміні розповіла, що робити, якщо ви помітили якісь сторонні предмети на могилі свого родича.
"Я б не радила чіпати сторонні предмети на кладовищі. Це може бути як поминання з боку якоїсь іншої людини, яка приходила раніше, може, друзі або забуте кохання померлого, про яке ніхто не знає, або людину поминала сусідка", - пояснила вона.
Крім того, залишені на могилі речі можуть бути частиною чийогось магічного обряду, а в чиюсь магію краще не лізти, щоб не "підхопити" щось негативне. Особливо часто роблять обряди на кладовищах, на які не дуже часто ходять люди.
Я взагалі б не торкалася до невідомих мені речей, які помітила б на могилі,
- наголосила тарологиня.
Тепер перейдемо до того, чому на кладовищі не можна дивитися на чужі могили та робити фото.
Чи можна фотографуватися на кладовищі та говорити з покійними
За словами Доміні, вона не стала б робити селфі навпроти чиєїсь могили, оскільки це ніби прив'язка своєї енергетики до чиєїсь. Просто сфотографувати могилу родича на пам'ять не заборонено, але щодня її роздивлятися не потрібно, оскільки це постійно буде підключення до цієї некротики. Звичайній людині це може нашкодити.
Дивитися на чужі могили можна, але нічого не можна забирати собі. Якщо є тяга прибрати на чужій могилі, бо ви знаєте, що цього більше ніхто не зробить, то ви можете поступитися своїм бажанням.
Розібравшись, чи можна фотографувати чужі могили, зупинимося на іншому важливому питанні - зверненні до померлих родичів.
"Коли ви приходите до рідних у гості на могилку, потрібно запалити лампадку і поговорити з покійним. Запалена свічка - це ніби певний символічний сигнал для небіжчика, який привертає його увагу. Вогник - як маяк для душі. Завдяки запаленій свічці ми закликаємо небіжчика до бесіди і під час неї можемо його пом'янути", - радить тарологиня.
Коли запалите свічку, привітайтеся з померлою людиною, поговоріть із нею так, ніби вона перебуває перед вами. Поділіться тим, що відчуваєте. Можете налити померлому в окремий стаканчик те, що він пив за життя. Загалом, універсальний напій для поминання - це вино.
Розмова з небіжчиком і його поминання - це обрядове дійство, і не варто робити його занадто довго. Вистачить 15-30 хвилин.
"Коли завершите розмову, потрібно сказати: "Відпускаю". Тобто ви символічно відпустите дух людини, яка приходила на ваш виклик", - додала Доміні.
УНІАН розібрався, які є прикмети щодо відвідування місця спочинку, і підібрав кілька з відкритих джерел.
Погані прикмети на кладовищі
Згідно із забобонами, покидаючи це місце в жодному разі не можна обертатися. Вважається, що ви стаєте вразливими для потойбічних сил.
Не можна приходити на кладовище з порожніми руками - потрібно обов'язково принести якісь подарунки. Хорошим варіантом буде взяти солодощі та залишити їх на могилі.
Інша прикмета стосується того, чому не можна брати цукерки з могил. Вважається, що це принесе нещастя, і так ви порушите спокій покій покійних.
Крім того, не можна дивитися на могили чужих людей, інакше можна спровокувати помсту з боку духів.