
У весняний період активізуються шкідливі комахи, такі як кліщі. Особливо багато їх у листяних лісах і високій траві, але "підчепити" паразита можна навіть у звичайному міському парку. Лікар Тарас Жиравецький у коментарі УНІАН пояснив, що реально допомагає від кліщів.
- Який засіб від кліщів для людини можна використовувати
- Де мешкають кліщі: на траві чи на деревах
- Як витягнути кліща, якщо немає можливості поїхати в лікарню
Який засіб від кліщів для людини можна використовувати
За словами експерта, кліщі постійно активні упродовж весни та літа. Восени активність кліщів вже менша. Для собак є таблетки від кліщів, а от для людей поки що таких засобів немає. Є варіант, чим намазати тіло, щоб не кусали кліщі - існують засоби, які умовно частково можуть захистити тіло людини від кліщів:
"Це репеленти, але ними потрібно кожен раз бризкатися, виходячи з дому, а це практично нереально".
Жиравецький каже, що такими засобами можна користуватися, коли ви їдете на природу. Дідівський спосіб захисту від кліщів - одягати більш закритий одяг. Завдяки ньому паразити не матимуть змоги відразу потрапити на ваше тіло і вкусити. Ще варто бути дуже уважними після повернення з природи – потрібно уважно перевірити свій одяг і тіло, оскільки по них кліщ може лазити у пошуках місця для укусу.
Де мешкають кліщі: на траві чи на деревах
Лікар також пояснив, де зазвичай багато кліщів. Він каже, що комаха може напасти на свою жертву – дорослу людину або дитину, не лише в лісі за містом, а й у парках. Жиравецький навів приклад зі своєї практики:
"Пацієнтка гуляла у Львові центральним парком, і її за шию вкусив кліщ. Цей паразит впав на людину з дерева".
Кліщі намагаються вкусити людину, особливо дорослу, там, де у неї тонка шкіра, оскільки у таких місцях їм легше присмоктатися. Паразити можуть лазити по людині, щоб знайти місце для укусу. До прикладу, кліщ навіть може бути на геніталіях у чоловіка чи дитини, - там шкіра тонка.
Як витягнути кліща, якщо немає можливості поїхати в лікарню
Експерт радить в першу чергу дістати кліща, накраще - все ж таки у лікарні за допомогою спеціаліста. Якщо ж поїхати до лікаря немає можливості, Жиравецький пояснює, як дістати кліща. Він рекомендує використовувати підручні засоби:
"Найкращий спосіб – викручувати тільце кліща пінцетом у бік, спрямований проти годинникової стрілки, і повільно його витягувати. Щоб кліща було легше дістати, місце укусу можна змазати олією".
Лікар запевнив, що навіть якщо неповністю витягнути паразита – нічого страшного не трапиться. Може бути незначне нагноєння у місті укусу, і організм згодом викине частини паразита.
Основна найбільша загроза від укусу кліща полягає у тому, що він може бути переносником різних інфекцій, - найчастіше йдеться про хворобу Лайма або бореліоз (є 15 видів бактерій роду Borrelia, в Україні найчастіше зустрічається три з них). У кліщі може бути як один вид борелій, так і кілька.
Якщо кліщ не був інфікований, тоді людині не загрожуватимуть серйозні проблеми після укусу паразита. Але у разі інфікування бореліями, які провокують хворобу Лайма, людині загрожує:
- Ураження суглобів (артрит).
- Ураження серцевого м’яза (міокардит).
- Ураження центральної нервової системи (енцефаліт).
Жиравецький попередив, що інколи кліщ після укусу може інфікувати людину бореліями, і при цьому навіть не буде почервоніння на шкірі. Тому він радить усім, кого вкусив кліщ, і тим, хто витягнув його самостійно, через три-чотири тижні здати аналіз на бореліоз і пройти лікування, щоб пізніше не зіштовхнутися з серйозними негативними наслідками цього захворювання.
Експерт додав, що у США та Великобританії людині після укусу кліща відразу профілактично призначають антибіотик, переважно – Доксициклін або Азитроміцин. В Україні щодо такого підходу думки розійшлися – одні лікарі призначають антибіотики, а інші – ні. Сам Жиравецький, до прикладу, за те, щоб призначати, оскільки потім, у разі виникнення хвороби Лайма, ризики для організму людини значно більші.

Доктор Тарас Жиравецький
Навчався в Українському католицькому університеті UCuniversity, у Львівському медичному університеті, у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького. З 2021 року працює у Львівській міській раді. Активно веде соціальні мережі, дає медичні поради та допомагає людям залишатися здоровими.