У таганрозькому СІЗО систематично знущаються над полоненими / фото - facebook/@victoria.roschina

Коаліція з 45 міжнародних журналістів, очолювана французькою організацією Forbidden Stories, провела масштабне розслідування смерті журналістки Вікторії Рощиної, яка загинула в російському полоні. Вони з'ясували деякі подробиці про мережу в'язниць і спеціальних центрів утримання під вартою, яка простягається від окупованих територій України до півночі Росії, пише The Washington Post.

Де і як могли вбити Вікторію Рощину

Зазначається, що репортери виявили 29 місць на окупованих територіях України і в Росії, де, за словами колишніх полонених українців, вони зазнавали тортур і знущань. Одним із найбільш сумнозвісних і жорстоких місць вони назвали СІЗО №2 у Таганрозі, в якому Рощина провела понад вісім місяців.

Колишні полонені розповіли журналістам, що в СІЗО №2 у Таганрозі були камери тортур, у яких людей били, топили і били струмом. За їхніми словами, у подібних місцях розміщували і жінок.

Відео дня

Журналісти з'ясували, що Рощину, ймовірно, тримали в камері розміром 3 на 4,8 метра з двома-чотирма іншими ув'язненими. Під час розслідування було встановлено, що росіяни щодня знущалися над журналісткою.

Колишній полонений українець Євген Маркевич поділився з журналістами, що чув, як Рощина розмовляла з охоронцями зі своєї камери. Вона говорила їм прямо в обличчя, що вони окупанти, які прийшли в Україну, щоб убивати українців.

"Напевно, її врятувало те, що вона була жінкою. Якби я сказав щось подібне, вони б убили мене на місці", - припустив Маркевич.

Колишній військовополонений українець Михайло Чапля, який провів два роки в СІЗО в Таганрозі, розповів журналістам, що охоронці катували ув'язнених, доводячи їх до межі фізичних можливостей. Він вважає, що вони могли вбити Рощину, "зайшовши занадто далеко".

Колишній співкамерник журналістки згадує, що її доправили до Таганрога в грудні 2023 року.

Знущання над полоненими українцями

Шість колишніх полонених розповіли журналістам, що тільки-но їх доправили до в'язниці, їх одразу ж повели в камери, де група російських офіцерів ставила запитання про імена та професії. Вони додали, що охоронці били полонених кийками та дерев'яними молотками.

Один із колишніх полонених Сергій Таранюк згадує, як люди буквально "заповзали в камеру" після тортур. За його словами, полонених чоловіків і жінок зазвичай розділяли по різних камерах, але в СІЗО практично не було поділу на утримання військовополонених і цивільних осіб.

Таранюк поділився, що свого часу росіяни утримували його в одному блоці з п'ятьма жінками-медиками з Маріуполя.

"Вони били їх у коридорі за нашими дверима. Я тільки чув їхні крики", - розповів він журналістам.

Михайло Чапля заявив, що будь-яка ознака українського патріотизму ставала "запрошенням до знущань" з боку охоронців. За його словами, росіяни лютували через українську мову, проукраїнські татуювання або відмову визнати Крим російською територією. Він розповів, що деяких полонених били настільки сильно, що вони навіть "були готові змінити громадянство на російське".

За словами колишніх полонених, двічі на день росіяни змушували їх стояти обличчям до стіни коридору, розставивши ноги, доки охоронці завдавали їм ударів ззаду.

Крім того, Сергій Таранюк розповів журналістам, що група російських офіцерів у масках приковувала полонених кайданками, після чого катували їх електрошокерами та кийками. Тих, хто чинив опір, катували ще сильніше.

В Україну повернули тіло Вікторії Рощиної

Раніше заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко розповів, що тіло журналістки Вікторії Рощиної повернули в Україну наприкінці лютого цього року. Тривалий час українська сторона працювала над звільненням журналістки з російського полону, але цього так і не сталося.

Тимченко поділився, що за допомогою ДНК-експертизи було ідентифіковано особу Рощиної. Тривалий час РФ не повертала Україні тіло журналістки.

Вас також можуть зацікавити новини: