В Україні сталася серія вибухів в ТЦК, інспірованих російськими спецслужбами. Журналісти проекту Texty.org.ua поспілкувалися з російськими вербувальниками у соцмережах під виглядом потенційних виконавців і розповіли, як працює схема.
Вийти на вербувальників вдалося майже випадково. На стіні в темному провулку знайомий одного з журналістів побачив графіті із адресою телеграм-каналу. Це виявилася типова російська Z-помийка, наповнена дискредитацією ТЦК і закликами до активних дій на зрив української мобілізації.
В цьому ж каналі було розміщено прайс за різні акти саботажу. Наприклад, за передачу особистих даних працівників ТЦК потенційним зрадникам України пропонувалися відносно скромні 100 доларів винагороди, а за підпал приміщення ТЦК – вже досить солідні 5 тисяч доларів.
Охочим отримати російські гроші одразу пропонувалося заповнити невелику анкету, в якій треба було вказати свої особисті дані та розповісти, на які злочини проти України ви готові піти. Після заповнення анкети вербувальник проводив вже особисто коротку співбесіду: про наявні навички та готовність виконувати певні завдання.
Спочатку новачку було запропоновано попрацювати на "простіших проєктах", наприклад, зробити власноруч трафарет для графіті і нанести "агітацію" і рекламу того самого ТГ-каналу десь на видноті у місті. За одне таке графіті пропонувалося 250 гривень, але платити росіяни готові тільки оптом – починаючи від 10 графіті.
"Талановитого агента російські спецслужби піднімають сходинка за сходинкою — від дрібного саботажника, який розклеює оголошення чи виготовляє трафарет, до терориста, якому в майбутньому можна буде доручити вчинення справді кривавих терактів", – пояснюють журналісти.
Подібних телеграм-каналів із вербувальниками автори статті знайшли чимало. Усі мають по кілька сотень, або максимум кілька тисяч підписників, але, вочевидь, цього достатньо для такої діяльності.
Журналісти спробували завербуватися і там. Загальна схема виявилася практично ідентичною. Цікавим є те, що уся розмова завжди зводилася до того, скільки грошей агенту заплатять за той, чи інший злочин. Про "руській мір" не було сказано ані слова.
Автори публікації наголошують, що це насправді не настільки вже й хороша новина, адже розширює коло потенційних агентів на тих, кому просто потрібні гроші, і не важливо, якою ціною зароблені. В тому числі йдеться про молодь, яка ставить менше запитань такому куратору і легше купується на обіцянки винагороди.
"І ще одне: майже всю свою агентуру росіяни вербують через телеграм. (...) Влада так нічого і не зробила для його повноцінного блокування в Україні, хоча технічно це можливо. А відповідно можна бути впевненим лише в одному: навіть якщо вдасться заблокувати окремий канал, на його місці завтра з’явиться мережа нових. І конвеєр саботажу, підпалів та злиття координат життєво важливих об’єктів понесеться в Україні далі", – йдеться у публікації.
Напади на ТЦК: останні новини
Як писав УНІАН, 1 лютого у ТЦК міста Рівне пролунав вибух. Загинула одна людина, шестеро отримали поранення.
2 лютого стався вибух у ТЦК міста Павлоград Дніпропетровської області. Поранено одну людину.
5 лютого вибухнуло біля приміщення ТЦК Кам'янця-Подільського на Хмельниччині. Загинув чоловік, четверо людей поранені.
За даними правоохоронців, в обох випадках загиблі були тими, хто приніс вибухівку до ТЦК. Вибухи, вочевидь, були ініційовані дистанційно російськими кураторами, які спостерігали за виконавцями через інтернет.