Арештований завод 'Юніграна' з орбіти Шапрана та Осіпова продовжує роботу: поліція відмовилася фіксувати порушення

Об'єкти підсанкційної бізнес-імперії Ігоря Наумця "Юнігран", якою заволодів броварський ексдепутат і бізнесмен Сергій Шапран разом зі своїм партнером Володимиром Осіповим, ймовірно, продовжують роботу в Житомирській області. Це відбувається попри арешт активів та їхню передачу Агентству з розшуку та менеджменту активів (АРМА).

Про це повідомляє "СтопКор". Так, розслідувачі побували в Житомирській області і промоніторили завод виготовлення плитки ТОВ "Юні Люкс", на який ухвалою Печерського райсуду від 5 березня 2025 року був накладений арешт. Розслідувачі зафіксували там ознаки діяльності та викликали поліцію, але та відмовилася визнавати порушення.

Арештований завод 'Юніграна' з орбіти Шапрана та Осіпова продовжує роботу: поліція відмовилася фіксувати порушення

"Прибувши за адресою заводу з виготовлення тротуарної плитки ТОВ "ЮНІ ЛЮКС" (діючий бенефіціарний власник – Шапран), зафіксували поряд з будівлею вантажівку з написом "Щебінь – пісок", а також червоний легковий автомобіль. Крім того, на території об'єкта є й інші ознаки несанкціонованої діяльності – трактор, що рухається, а також стоси свіжовиготовленої плитки", – йдеться в повідомленні.

Відео дня

Така діяльність ведеться всупереч тому, що Печерський районний суд Києва 5 березня наклав арешт на майно компанії. Видання також зазначає, що Сергій Шапран із партнерами шляхом схеми з кредитами та підставними компаніями, схоже, не просто вивів з-під санкцій активи "Юніграна", включаючи виробничі потужності та спецдозволи на видобуток копалин, а й продовжив виробництво, отримуючи прибуток.

До журналістів на заводі вийшов охоронець будівлі, якому вони поставили питання: чому працює завод, який знаходиться під арештом? Однак працівник компанії відмовився відповідати. "Це (ведення робіт на об'єкті. – Ред.) – можливе порушення ст. 388 Кримінального кодексу України – незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт, закладеного майна або майна, що описано або підлягає конфіскації", – зазначили журналісти.

У зв'язку з цим розслідувачі викликали правоохоронців. "Поліцейські прибули, але одразу ж поїхали – за поняттями. Після їхнього повернення журналісти написали заяву про скоєння злочину та надали поліцейським пояснення", – йдеться в матеріалі.

Арештований завод 'Юніграна' з орбіти Шапрана та Осіпова продовжує роботу: поліція відмовилася фіксувати порушення

Зазначається, що слідча Олена Миколаєнко допитала понятих. Вони заявили, що завод нібито не працює. Тому екіпаж поліції просто поїхав. "І це – незважаючи на те, що представники СтопКору додали до заяви відеофайли, що підтверджують: об'єкт дійсно працює. Ба більше, журналіст особисто показав слідчій дві ухвали Печерського суду. На що вона заявила, що вони не підтверджують арешт", – зазначено в розслідуванні.

Журналісти запевнили, що вже готують запити та звернення до АРМА та до компетентних правоохоронних органів. Ситуація залишається на контролі громадськості.

Що передувало

21 березня про набуття права управління активами "Юніграна" повідомила пресслужба АРМА. Передача відбулася на підставі рішення Печерського районного суду Києва, який задовольнив клопотання Офісу Генпрокурора (ОГП).

"АРМА отримала в управління активи групи компаній корпорації "Юнігран", – вказано в повідомленні. Йдеться про такі компанії:

  • ТОВ "Юні Сервіс";
  • ТОВ "Коростенська добувна компанія";
  • ТОВ "Малинська добувна компанія";
  • ТОВ "Юні Люкс";
  • ТОВ "Юні Стоун Плент".

Також, як уточнили в Національній поліції України, АРМА отримало рухоме та нерухоме майно підсанкціонованого "Юніграна". Це:

  • понад 130 одиниць спеціальної автомобільної техніки;
  • земельні ділянки;
  • об'єкти нерухомого майна;
  • спеціальні дозволи використання надр.

Крім того, в рамках кримінального провадження, що розслідується за низкою статей Кримінального кодексу України, на активи групи компаній було накладено арешт. У поліції зазначили, що кримінальні справи порушено, зокрема, за фактами "створення, керівництва злочинною організацією, а також участь у ній, фінансування тероризму та незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт, закладеного майна або майна, що описано або підлягає конфіскації".

Після цього Господарський суд Києва передав у дохід держави спецдозвіл на користування надрами Коростенського родовища на Житомирщині. Це один із ключових активів підсанкціонної бізнес-імперії Наумця "Юнігран".

Спецдозвіл спочатку був "записаний" на фірму "Коростенський кар'єр", яку пов'язують з Наумцем і групою компаній "Юнігран". У квітні 2024 року актив було продано за 1 млн грн копанія "Новел Пром". А вже у жовтні 2024 року "Новел Пром" перепродав за 2 млн грн права Коростенської видобувної компанії, кінцевим бенефіціаром якого ЗМІ називають Сергія Шапрана.

Як бізнес-імперію Наумця "вивели" з-під санкцій

2024 року українським ЗМІ стало відомо, як саме активи "Юніграна" вартістю не менше мільярда гривень замість націоналізації опинилися у приватній власності. Про це повідомлялося у гучному розслідуванні проєкту "Схеми".

Шапран, за даними медіа, загалом є власником понад 20 компаній, що займаються різними видами діяльності: від обробки деревини та виробництва алюмінію до кредитування та операцій з нерухомістю. Крім того, бізнесмен обіймав посаду депутата Броварської міської ради та очолював місцевий осередок партії "За майбутнє". Діловим партнером Шапрана є Володимир Осіпов – одеський депутат від забороненої проросійської ОПЗЖ.

Діяльність "Юніграна" потрапила до фокусу уваги силовиків на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Державне бюро розслідувань у супроводі Служби безпеки України за процесуального керівництва Офісу генпрокурора порушило кримінальну справу стосовно "Юніграна" за низкою статей – від фінансування тероризму до ухилення від сплати податків. За даними журналістів, власник "Юніграна", бізнесмен Ігор Наумець, у 2001 році отримав громадянство Росії, а у 2014-му, після досягнення 45-річчя, оновив паспорт. Сам бізнесмен стверджує, що російського паспорта він не має, але дійсність документа підтверджують дані з державного порталу РФ "Держпослуги", а також виписки про власність в іноземних компаніях, де вказується його російське громадянство.

У травні 2023 року президент України Володимир Зеленський запровадив санкції проти Наумця, а також громадянки Великої Британії Олени Калпи, яка, за словами української влади, є непрямим власником "Юніграна". Також санкції торкнулися трьох кіпрських компаній, пов'язаних з "Юніграном". Через ці санкції Наумець, Калпа та кіпрські компанії втратили право використовувати та розпоряджатися своїми активами в Україні.

Але у 2024 році контроль за активами підсанкційного "Юніграна" отримав Шапран – щоб стати важливим тіньовим гравцем у сфері надрокористування. Для передачі підсанкційних активів Шапрану замість їхньої націоналізації, за даними розслідувачів, було використано мережу новостворених компаній, назви яких частково дублюють назву "Юнігран".

Загалом йшлося про 4 фірми: ТОВ "Юні Стоун Плент", ТОВ "Юні Сервіс", ТОВ "Юні Логістик" та ТОВ "Юні Люкс". Ці компанії, підконтрольні Шапрану та Осіпову, почали скуповувати активи та майно "Юніграна" за заниженими цінами. Таким чином, були передані всі ключові активи – від офісів та заводів до автопарку та дрібного інвентарю.

Також Шапран та Осіпов, ймовірно, контролюють фірму "Новел Пром", яка намагалася переоформити на себе "юнігранівські" спецдозволи на видобуток копалин. А це один із найцінніших активів підсанкціонної бізнес-імперії Наумця.