Майже в кожної жінки є звичка самостійно призначати собі ті чи інші ліки та вітаміни, особливо в осінньо-зимовий період. Серед популярного списку є і вітамін B12. Ми розповімо, чи можна пити його без призначення лікаря і в яких випадках це необхідно.
- Для чого людині потрібен вітамін В12
- Як пити вітамін B12 у таблетках - правила
- Кому не можна приймати вітамін B12 та чи може бути профіцит
Для чого людині потрібен вітамін В12
Гастроентеролог, терапевт, УЗД-фахівець Станіслав Кравчук ексклюзивно в коментарі УНІАН розповів, що вітамін В12 залучений у спеціальні хімічні цикли, під час яких утворюються нуклеїнові кислоти, які входять у ДНК та РНК, тобто у наш генетичний матеріал. Тому цей вітамін дуже потрібен у всіх процесах, під час яких необхідно відтворювати генетичну інформацію, наприклад, під час поділу клітин, який відбувається у різних тканинах організму. Це основна функція, яку виконує B12 вітамін - для чого він насправді потрібен.
Дефіцит вітаміну B12, найчастіше, проявляється у вигляді слабкості та частих захворювань. Анемія та інші більш серйозні симптоми зустрічаються рідко.
Як пити вітамін B12 у таблетках - правила
Кравчук каже, що якщо в організмі є дефіцит вітаміну В12, то орально можна споживати приблизно 1 мг на день. Для профілактики дефіциту вітаміну доза ще менша - 0,35 мг на добу.
Споживати з профілактичною метою таблетки варто ваганам/вегетаріанцям, тим у кого була В12-дефіцитна анемія і людям, які перенесли операції на шлунку.
Вітамін В12 можна споживати з іншими вітамінами, але для того, щоб отримати максимальну користь від цього вітаміну, перед його споживанням варто порадитися з лікарем.
Кому не можна приймати вітамін B12 та чи може бути профіцит
За словами експерта, у людей з атрофічним гастритом організм не може засвоїти вітамін В12 у таблетках. Таким людям його вводять виключно внутрішньом'язово. Досить велика кількість людей після 55-60 років, особливо після операцій з видалення частини шлунку, потребують пожиттєвого введення вітаміну В12, але його вводять не кожного дня.
Що стосується профіциту вітаміну B12, то всі вітаміни групи В водорозчинні, і вони не накопичуються в організмі. Вітамін В12 є одним із винятків, оскільки він може певною мірою накопичуватися в печінці, якщо його в організм потраплятиме надто багато. Тим не менш, Кравчук заспокоює:
Оскільки це все ж водорозчинний вітамін, то, у разі профіциту, більша його частина має виводитися з сечею, і яскравих проявів гіпервітамінозу не буде.
Якщо у крові виявляють високий рівень вітаміну В12, часто це є свідченням наявності якогось онкологічного захворювання, наприклад, лейкозу (захворювання клітин крові). Тобто рівень цього вітаміну може підвищуватися не через його надмірне споживання, а унаслідок патологічних процесів у певних тканинах.