У Харкові прооперували українського військового, який провів 36 діб із турнікетом на пораненій нозі і вижив. Про це розповіли на фейсбук-сторінці Військово-медичного клінічного центру Північного регіону.
41-річного захисника на імʼя Олександр понад місяць не могли евакуювати з позицій під Вовчанськом. Весь цей час він провів із накладеним на нозі турнікетом, хоча зазвичай їх рекомендують тримати не довше двох годин. Навіть найдосвідченіші військові хірурги не памʼятають такої цифри: 864 години.
"Але коли інших варіантів немає, коли навколо – запеклі бої, лишається зчепити зуби й сподіватися на диво. І воно сталося, Олександр вижив. Попередній рекорд, який буквально нещодавно зафіксували також у харківському шпиталі, був – 24 доби з турнікетом на руці", – йдеться у повідомленні.
Заступник начальника з медичної частини Військово-медичного клінічного центру Північного регіону Вячеслав Курінний пояснив, що військовий вижив за рахунок правильного менеджменту турнікету. Якщо би його не наклали або зробили би це неправильно, воїн би помер.
"Я думаю, що навченість військовослужбовців зростає. Поступово війська наповнюються людьми, які пройшли базове навчання і розуміють, що і як робити при отримані поранення. Боєць живий, але, на жаль, виконана ампутація тої ділянки кінцівки, яка була з турнікетом. Утім, якщо би цей турнікет зняли, пацієнт би помер… Ми не зустрічали в літературі даних про подібні довготривалі випадки. І, на жаль, зараз це трапляється. Військовослужбовцю, який отримав поранення, іноді дуже складно потрапити з позиції до етапу надання медичної допомоги", – додав він.
Відомо, що Олександра привезли до харківського шпиталю у тяжкому стані. У нього діагностували високу анемію та інтоксикацію через велику крововтрату. Медики провели військовому передопераційну підготовку – зокрема, відновлювали об'єм циркулюючої крові та підвищували гемоглобін.
"Він був доставлений з показниками гемоглобіну 69, це дуже низький гемоглобін, на такому гемоглобіні не рекомендують проводити оперативні втручання. Поміж цим у пацієнта була гіпоальбунемія, це було повʼязано з тим, що він не їв і не пив нормально довгий час. Він розповідав, що нормального прийому їжі він не пам'ятає. Далі ми стабілізували хворого ще під час наркозу. І почали оперативне втручання", – зазначила старша ординаторка відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії Інна Стецюк.
Примітно, що такі ускладнення – "найменше, що могло статися з людиною після 36 діб із турнікетом на пораненій нозі". Хірург Дмитро Сітченко, який оперував Олександра, мав такий випадок уперше у своїй практиці. Він розповів, що у хворого уже розпочалась гангрена, відмирання кінцівки з гнійним ускладненням.
"Тому у нього були інтоксикація, зневоднення, анемія, гіпоальбумінумія і взагалі він дуже схуд. Але йому дуже пощастило", – пояснив лікар.
У шпиталі розповіли, що хмельниччанин прибув до закладу притомним. Військовий пригадав, що дістав поранення, коли наступив на міну. Імовірно – пелюстку. Боєць додав, що не міг евакуюватися місяць і шість днів.
За словами Олександра, потім погіршилася погода, замовкли ворожі дрони і його вивезли з позицій. Турнікет йому накладали інші військові, оскільки сам би він зробити цього не зміг. Вже в післяопераційній палаті він розповів, що ще з другого дня поранення усвідомлював, що втратить ногу:
"І я вже не зациклювався на цьому. Хотів жити, хотів до родини, до синів. У мене двоє синів. Старшому 12, меншому лише 2 рочки. Це мене і тримало".
Попереду на військового чекає медична евакуація на захід України та протезування.
Порятунок військових в Україні
Влітку стало відомо, що в Національному нституті серцево-судинної хірургіі імeні М. М. Амосова провели унікальну операцію для порятунку військового. Ворожий снаряд пробив його легеню та зупинився у серці. Йому провели екстрену операцію в Дніпрі, але отвір у серцевій артерії становив загрозу життю чоловіка, тож довелося оперувати знову.
Влітку 2023 року ми розповідали про те, як українські військові лікарі дістали хвостовик міни з тіла одного з військовослужбовців. Для цього довелося викликати саперів. Тоді лікарі зазначали, що поранений військовослужбовець перебуває у стабільному стані та готується до подальшої медичної евакуації та реабілітації.