Одним з найпопулярніших суперфудів сьогодні по праву вважаються насіння чіа. Це і не дивно, адже в них міститься велика кількість кальцію, калію і заліза. Також ці насіння багаті Омега 3, незамінними кислотами, антиоксидантами, білками і клітковиною.
Що таке насіння чіа
Чіа – це насіння квітучої рослини Salvia Hispanica сімейства м'ятних, що росте в Центральній Америці. Першими в їжу їх стали використовувати племена майя і ацтеки – починаючи з IV століття до нашої ери. Насіння вживали для додання сил і витривалості. Саме слово "chia" з мови майя перекладається як "сила".
Насіння чіа багаті клітковиною і жирними кислотами Омега-3, білком, розчинними волокнами, мінералами і вітамінами. У чіа високий вміст фосфору і магнію.
Читайте такожЧи корисний кунжут: як вживати популярний продукт без шкоди для здоров'я
Вживання в їжу насіння чіа забезпечує профілактику серцево-судинних і онкологічних захворювань, блокує запальні процеси в організмі, нормалізує стан нервової системи, зменшує ступінь тривожності і підвищує активність мозку. Чіа покращують метаболізм та допомагають знизити вагу.
Калорійність насіння чіа досить висока – 486 ккал на 100 грам. Але насіння не їдять великими порціями в чистому вигляді, а додають в йогурти, каші, випічку, овочеві та фруктові салати. Насіння під впливом шлункових ферментів збільшуються і дають відчуття ситості, зменшують апетит.
Чіа корисні для людей, які страждають на діабет, оскільки регулюють вміст глюкози в крові, перешкоджають стрибків її рівня.
Як вживати насіння чіа
Найбільшу користь чіа несуть у вигляді борошна - оскільки зерна покриті твердою оболонкою подібно до насіння, в звичайному вигляді вони перетравлюються лише частково. Відгуки говорять про те, що простіше всього використовувати насіння чіа при приготуванні овочевих і фруктових смузі, збиваючи їх блендером.
Крім цього, насіння чіа — це вкрай корисний інгредієнт для випічки домашнього цільнозернового хліба. Завдяки високому вмісту розчинної клітковини перемелені зерна додають хлібу об'єм і неповторний смак, знижуючи глікемічний індекс.
Також насіння чіа має корисні властивості і у вигляді масла — воно відрізняється високим вмістом рослинних кислот Омега-3, а також натуральних речовин, що перешкоджають окисленню цих кислот. Масло чіа використовується в косметичних засобах, допомагаючи боротися з прищами.
Рекомендується застосовувати день 25 грамів насіння чіа. Для очищення організму і зниження ваги їх додають в нежирний кефір і п'ють щодня протягом трьох місяців.
Насіння чіа - користь і шкода
Чіа не мають протипоказань до застосування, за винятком індивідуальної непереносимості. Їх можна вживати вагітним. Містяться жирні кислоти Омега-3 позитивно впливають на розвиток мозку у плода, а кальцій – на формування скелета.
Дослідження говорять про те, що насіння чіа, що застосовуються щодня, допомагають знижувати кількість мікрозапалень в організмі. Це корисно не тільки для чоловіків-спортсменів, але і впливає на зниження артеріального тиску і допомагає підтримувати холестерин в нормі. Інші корисні властивості насіння чіа:
1. Містять багато мінералів
Насіння чіа — відмінне джерело важливих для обміну речовин магнію і кальцію. У 100 г чіа міститься 94% денної норми магнію, 63% норми кальцію і 59% норми заліза. Нагадаємо, що магній відновлює нервову систему, а залізо корисне для кровоносної системи, що особливо важливо жінкам в період критичних днів.
2. Знижують рівень холестерину
Внаслідок вмісту рідкісного типу розчинної клітковини, насіння чіа можуть впливати на рівень холестерину в крові, знижуючи кількість "поганого" холестерину. Роль грає і те, що в їх складі містяться потужні антиоксиданти, підвищують рівень засвоєння омега-3.
3. Містять омега-3
Насіння чіа — це один з лідерів за вмістом рослинних Омега-3. Вони корисні в боротьбі з мікрозапаленнями і прискорюють швидкість відновлення м'язів у чоловіків-спортсменів, а також допомагають підтримувати оптимальну роботу імунної системи. Кращою формою прийому чіа в цьому випадку стане масло.
4. Джерело незамінних амінокислот
Білковий профіль насіння чіа є повним — в них містяться важливі для обміну речовин незамінні амінокислоти лізин, метіонін та інші. Також корисні властивості зерен чіа полягає в наявності у складі амінокислоти триптофан, необхідної для синтезу гормону радості-серотоніну.
5. Містять антиоксиданти
Входять до складу насіння хлорогенова кислота та кавова кислота є сильними природними антиоксидантами. Також в чіа містяться фітонутрієнти мірицетин, кверцетин і кемпферол — вони корисні для функцій імунітету і підвищують здатність тіла боротися з ушкоджувальними чинниками різної природи.
Читайте такожДієтолог порадила, як не набрати зайвої ваги на карантині
6. Корисні для здоров'я кишківника
Насіння чіа володіють властивостями пробіотика — тобто, покращують стан мікрофлори кишечника, виступаючи їжею для корисних бактерій. Крім цього, чіа безпечно ослаблюють (для цього їх потрібно приймати на ніч в кількості 2-3 столових ложок, запиваючи водою), не маючи при цьому побічних ефектів і протипоказань.
7. Зменшують відчуття голоду
Оскільки насіння чіа містять багато клітковини, вони швидко позбавляють від голоду і забезпечують довготривале відчуття насичення. Ви можете тримати пакетик з зернами чіа в сумці, за необхідності запиваючи жменю насіння водою — методика стародавніх Ацтеків.
8. Легко виростити в домашніх умовах
Насіння чіа можна проростити в домашніх умовах — причому швидше, ніж пагони сої. Пророщені зерна вживаються в їжу, служачи джерелом хлорофілу. Своєю чергою, рослина чіа, споріднена шалфею та м'яті, красиво цвіте і не вимагає особливого догляду — при висадці у відкритий грунт родить вже через рік.
Насіння чіа: рецепт
Смузі з бананом, чіа і кокосовим молоком
- Банан – 2 шт
- Кокосове молоко – 250 мл
- Чорниця (заморожена) – 100 гр
- Насіння чіа – 1 ст. л
Банани порізати кільцями і прибрати в морозилку на 15 хвилин. Чіа залити 100 мл молока і залишити на 15 хв. В чашу блендера викладаємо чорницю, банани і чіа. Доливаємо залишився кокосове молоко і збиваємо до однорідної маси. При подачі можна прикрасити тертим шоколадом і кокосовою стружкою.