У європейській пресі періодично почали з’являтися публікації, в яких висловлюється занепокоєння щодо нелегального тютюнову ринку України. При цьому у цих публікаціях демонструється прямий зв’язок між західною допомогою Україні і її нездатністю наповнити власний бюджет, а також нездатністю захистити від контрафакту і контрабанди західні країни. Про це повідомляє РБК-Україна.
Так, доктор філософії, старший науковий співробітник Євразійської програми FPRI Стівен Дж. Бланк у своїй статті у виданні Eureporter зазначив, що У 2020 році Україна обігнала Китай і стала найбільшим джерелом нелегального тютюну в Європі та залишається такою.
"Для України незаконна торгівля тютюновими виробами призвела до втрат доходів у розмірі цілих 20,5 мільярда гривень (близько 480 мільйонів євро) у вигляді несплачених або недоплачених податків у 2022 році", — стверджує Стівен Дж. Бланк.
За його даними, легальний обсяг сигарет знизився на 46% за період із 2018 до 2022 року, а частка нелегальної торгівлі зросла з 2% у 2017 році до рекордно високого рівня 25,7% у жовтні 2023 року.
"Нелегальні сигарети, які становили чверть українського тютюнового ринку, виснажують цінні ресурси, необхідні для того, щоб допомогти Україні захистити себе від триваючого вторгнення Росії. Український уряд втратив сотні мільйонів доларів податкових надходжень від тютюнових виробів на тлі стабільного зростання цієї кримінальної галузі", - йдеться у статті американського видання The Hill.
Європейське бюро по боротьбі з шахрайством заявило, що російське вторгнення в Україну розширило маршрути контрабанди тютюну, створивши проблему у всьому Європейському Союзі. Через розповсюдження цих незаконних продуктів країни-члени ЄС також втратили сотні мільйонів євро бюджетних надходжень.
"Європейські та українські органи влади повинні співпрацювати, щоб приборкати проблему незаконного тютюну", - зазначає видання.
Одна з причин появи і розквіту нелегального ринку – бездіяльність правоохоронної системи. Яскравий приклад – Винниківська тютюнова фабрика (ВТФ) у Львівській області. За даними дослідницької компанії Kantar, вона була і залишається одним з найбільших виробників нелегальних сигарет і одним з найбільших ухилянтів від сплати податків.
Як стало відомо журналу Forbes, посли країн "Великої сімки" (G7) надіслали листи прем’єр-міністру України, голові Офісу президента і ще низці урядовців та парламентарів з вимогою посилити боротьбу з контрафактом підакцизних товарів. На думку послів, боротьба з контрафактом має допомогти відновити втрачені доходи.
"Ми закликаємо Україну визначити чітку стратегію, завдання та часові рамки дій правоохоронних органів та органів державної влади для боротьби з нелегальною торгівлею в цих пріоритетних секторах. Бюро економічної безпеки України та Державні податкова та митна служби є невід’ємною частиною досягнення цієї мети", – йдеться у листі.