За словами експерта, Трамп не до кінця розуміє, що робить / фото - Getty Images

Торгова війна президента США Дональда Трампа викликає величезну кількість запитань щодо її доцільності. Поки міністр фінансів Скотт Бессант намагається знайти логіку в кожному економічному рішенні американського лідера, лідери інших країн світу намагаються зрозуміти, що задумав Вашингтон.

Журналіст і економічний експерт Алан Бітті у своїй колонці для Financial Times заявив, що за десятиліття важелі впливу США на переробку глобальної торговельної системи ослабли порівняно з Китаєм. За його словами, тепер навіть Трамп розуміє, що США більше не є незамінними.

Роль США у світовій торгівлі почала слабшати

Бітті нагадав, що під час реалізації плану Маршалла після Другої світової війни США створили в Західній Європі переважно атлантистську політичну економіку. Американці запропонували не тільки фінансову допомогу за планом Маршалла, а й передові технології, а також доступ до свого зростаючого споживчого ринку.

Відео дня

Проте всі ці переваги розсіялися, вважає експерт. Він зазначив, що бюджети США на допомогу значно скоротилися порівняно з китайськими.

Журналіст нагадав, що за експрезидента Джо Байдена США наполегливо працювали над тим, щоб позбавити Китай передових технологій, але нездатність зіставити китайські офіційні та корпоративні інвестиції, а також неправильні сигнали для американської промисловості призвели до того, що Штати відстали в більшості "зелених технологій".

Китай захоплює світову торгівлю

Експерт наголосив, що багато країн світу, які хочуть впровадити більш екологічну енергетику або замінити більшу частину традиційних автомобілів із ДВЗ на електромобілі, найчастіше купують ці технології в Китаї з великими субсидіями.

Журналіст поділився, що за оцінками консалтингової компанії Rhodium Group, 2023 року частка Китаю у світовому експорті сонячних батарей і модулів становила 53,5% порівняно з 35,5% 10 років тому. У цей же час частка китайських літій-іонних батарей для електромобілів перевищила 50%.

США ж використовують субсидії та захисні мита на імпорт, щоб спробувати створити власне виробництво акумуляторних батарей, електромобілів і сонячних батарей для внутрішнього ринку, пояснив експерт. Проте він вважає, що величезні мита не зроблять США конкурентоспроможним експортером.

Крім того, Європейський Союз намагається інтегрувати передові китайські технології автоіндустрії на свій внутрішній ринок. Експерт додав, що автомобільна промисловість США ж сильно постраждала через "торговий захист" Трампа, зосередившись на виробництві великих бензинових пікапів, які не потрібні багатьом країнам світу. У цей час сектор недорогих електромобілів поступово стає популярнішим.

У чому полягає план Трампа

Журналіст поділився, що США давно використовують доступ на свій внутрішній ринок як приманку для торгових партнерів. Американці намагаються змусити їх знизити мита і прийняти місцеві правила торгівлі.

Експерт нагадав, що 2016 року 12 країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону підписали Транстихоокеанське партнерство, яке було покликане оточити Китай економіками, орієнтованими на США. Проте Конгрес США затримав підписання угоди, а 2017 року Трамп і зовсім вивів країну з неї.

Пізніше країни, які підписали Транстихоокеанське партнерство, пішли далі і перетворили його на "всеосяжну і прогресивну" угоду, але вже без США, підкреслив експерт. Він додав, що відтоді перспективи використання американського ринку як важеля впливу скоротилися не тільки через секулярне зниження частки Америки у світовій економіці, а й через токсичність торговельних угод у Вашингтоні.

Ідея ж Трампа полягає в тому, щоб погрозами високих мит забрати доступ до ринку для інших країн, а потім відновити його в обмін на торговельні поступки, пояснив Бітті. За його словами, такі умови є "батогом без пряника".

Бітті підкреслив, що США перебувають у хиткому становищі. У країни немає допомоги, технологій і доступу на ринки, щоб контролювати світову торгівлю так, як це було раніше.

Торгова війна Трампа - інші новини

Раніше в The New York Times писали, що європейська оборонна промисловість може отримати вигоду з торгової війни президента США Дональда Трампа. Багато європейських країн збираються відмовитися від американської зброї.

Крім того, в The Wall Street Journal писали, що військова економіка російського диктатора Володимира Путіна не уникне наслідків торговельної війни Трампа. Зниження цін на нафту вдарить по російському зростанню, яке й так сповільнюється, і скоротить військовий бюджет Москви.

Вас також можуть зацікавити новини: