Союзники України витрачають не так вже й багато грошей на підтримку нашої країни відносно ВВП / Колаж УНІАН, фото - facebook.com/GeneralStaff.ua, УНІАН

Від початку повномасштабного вторгнення РФ країни-донори надавали Україні безперервну підтримку в розмірі понад 80 мільярдів євро на рік. Основним джерелом допомоги стали європейські партнери, особливо в наданні фінансової та гуманітарної допомоги.

У Кільському інституті світової економіки з'ясували, у скільки союзникам України обходиться підтримка нашої країни під час протистояння російській агресії.

Зазначається, що за останній рік спостерігається зрушення в бік закупівель зброї. Спершу військова допомога Україні надавалася з наявних арсеналів країн-донорів, але з часом вони спорожніли. Тому наша країна почала отримувати нову зброю, вироблену західною оборонною промисловістю.

Відео дня

Експерти дізналися, що до грудня 2024 року загалом нашій країні надали близько 267 мільярдів євро допомоги. Із загальної суми близько 130 мільярдів євро було виділено на військову допомогу, 118 мільярдів євро на фінансову підтримку і 19 мільярдів євро на гуманітарну допомогу.

Експерти звернули увагу на те, що сума допомоги виявилася порівняно невеликою, якщо вимірювати її як частку ВВП країни-донора. Наприклад, Німеччина, Велика Британія і США виділили менше 0,2% свого ВВП на рік для підтримки України. Водночас Франція, Італія та Іспанія виділили всього близько 0,1% свого річного ВВП.

Також з'ясувалося, що навіть невеликі пріоритети внутрішньої політики обходяться деяким країнам набагато дорожче, ніж надання допомоги Україні. Зокрема, податкові субсидії Німеччини на дизельне пальне обходяться платникам податків утричі дорожче на рік, ніж військова допомога.

"Якщо подивитися на державні бюджети більшості європейських країн-донорів, допомога Україні за останні 3 роки більше схожа на невеликий політичний "улюблений проєкт", а не на великі фіскальні зусилля", - розповів керівник Ukraine Support Tracker у Кільському інституті Крістоф Требеш.

Крім того, Європа обігнала США за обсягом наданої допомоги Україні. За словами експертів, Європа виділила 70 мільярдів євро фінансової та гуманітарної допомоги, а також 62 мільярди євро військової допомоги, а Штати - 64 і 50 мільярдів євро відповідно.

Експерти поділилися, що в середині 2023 року почалося зниження ролі допомоги від Вашингтона через те, що Конгрес США блокував будь-які нові законопроєкти про надання допомоги. Проте в останні місяці американська підтримка знову зросла.

Требеш прогнозує, що з приходом нового президента США Дональда Трампа до влади військова допомога США знову застопориться. Він вважає, що європейські уряди будуть змушені активізувати свої зусилля і заповнити велику прогалину, залишену Вашингтоном.

Також експерти заявили, що в перші місяці повномасштабної війни понад 90% військової допомоги було мобілізовано з національних арсеналів країн. Уже в 2023 і 2024 роках 60% військової допомоги замовили у виробників озброєнь. Особливо таке зрушення помітне в Німеччині, де майже три чверті військової техніки для України замовляють безпосередньо у виробників.

"Війна Росії проти України перетворилася на війну закупівель і виробництва зброї. Тому вкрай важливо нарощувати промислові потужності для виробництва оборонної продукції, особливо в Європі", - додав Требеш.

Підтримка України - важливі новини

Раніше генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Підтримка України від США та країн Європи має бути рівною. На його думку, це посилає чіткий сигнал непохитного зобов'язання Альянсу перед Україною.

Крім того, прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер закликав Європу посилити свою оборону і підтримку України. Він заявив, що необхідно також посилити тиск на російського диктатора Володимира Путіна.

Вас також можуть зацікавити новини: