
Після початку повномасштабного вторгнення ринок праці в Україні зазнав значних змін – зокрема, демографічних, що суттєво вплинуло на розвиток суттєвої кадрової кризи. Закономірно, одним з ключових напрямків подолання кризи сьогодні став пошук способів розширення пулу потенційних працівників, наприклад – більш активне працевлаштування пенсіонерів.
Про це свідчать дані дослідження "OLX Робота", переданого УНІАН.
"Бізнес усе частіше відкриває вакансії для людей старшого віку, а самі пенсіонери дедалі охочіше відгукуються на пропозиції. У 2024 році кількість таких вакансій зросла на 33%, а медіанна зарплата сягнула 20 тисяч гривень і є співставною з медіанною зарплатою по Україні для всіх категорій станом на сьогодні (21500 грн)", - розповіла керівниця "OLX Робота" Марія Абдулліна.
Так, минулого року кількість вакансій з параметром "підходить особам пенсійного віку" зросла на третину – до 54 тисяч. За неповний перший квартал цього року вже розміщено 20 тисяч нових пропозицій. Зокрема найбільше – в областях з містами-мільйонниками: Київській, Дніпропетровській, Львівській, Одеській та Харківській.
Так само зросла й медіанна зарплата по Україні. У 2024 році вона становила 18 тисяч грн, що на 20% перевищувало показник 2023 року. Станом на початок 2025 року вона становить 20 тисяч грн, що підтверджує подальшу тенденцію на зростання. Найвищі зарплати пропонують у Київській, Львівській та Закарпатській областях.
Згідно з даними "OLX Робота", найчастіше роботодавці серед пенсіонерів шукають водіїв, продавців, охоронців, прибиральників, касирів, вантажників, менеджерів з продажу, кравців та різноробочих. На ці ж вакансії спостерігається найбільша кількість відгуків серед осіб пенсійного віку. У 2024 році вони на 23% частіше відгукувались на вакансії, ніж у 2023, і на 41% частіше, ніж у 2022.
Також дослідження показало, що серед працюючих пенсіонерів 48% планують працювати далі. Серед основних причин: низькі пенсії, що змушують людей шукати додаткові джерела доходу.
Цікаво, що більш схильні наймати осіб пенсійного віку невеликі бізнеси: 29% компаній у такий спосіб вирішують проблему нестачі кадрів в умовах війни (проти 13% великих компаній).
"Як показують дані, тенденція до працевлаштування пенсіонерів набирає обертів. Зокрема роботодавці більш відкриті до співпраці з людьми зрілого віку та готові пропонувати конкурентні заробітні плати. Пенсіонери ж демонструють схильність до активного пошуку роботи. Можемо очікувати, що у 2025 році тенденція лише посилюватиметься", - йдеться у дослідженні.
Ринок праці в Україні – останні новини
Через три роки повномасштабного вторгнення ринок праці відновився на 93%. На початку 2025 року кількість шукачів роботи і відгуків від них чи не найбільша від початку періоду дефіциту кадрів, що почався влітку 2023 року, йдеться у дослідженні сайту з пошуку роботи Work.ua.
Як писав УІНАН, під час повномасштабної війни попит на деяких фахівців зріс в десятки разів, тоді як для інших роботи не знайшлося. Спад попиту на спеціалістів спостерігається, зокрема, в таких категоріях, як ІТ, страхування, секретаріат та діловодство, ЗМІ та видавництво, дизайн і творчість, нерухомість, культура та шоу-бізнес, будівництво тощо.