![Іван Ступак пояснив, що насправді буде з передачею ресурсів США / колаж УНІАН, фото Facebook Івана Ступака, wikipedia.org Іван Ступак пояснив, що насправді буде з передачею ресурсів США / колаж УНІАН, фото Facebook Івана Ступака, wikipedia.org](https://images.unian.net/photos/2025_02/1739463940-2919.jpg?r=224143)
У розмовах про передачу США українських корисних копалин йдеться лише про ті ресурси, які знаходяться на підконтрольній Україні території. Таку думку в ефірі "24 Каналу" висловив військовий експерт, екс-співробітник СБУ Іван Ступак.
"Можна сказати – гей, американці, там в районі Вугледару, який вже захоплений росіянами, знаходиться стільки рідкоземельних металів, що ви можете побудувати 25 заводів з виробництва електромобілів. І ми будемо вас всім забезпечувати, а ви йдіть відвойовуйте. Звісно, що американці на це не підуть", – значив Ступак.
Він зауважив, що видобування рідкоземельних металів – це довготривалий та кропіткий процес, який може зайняти роки. Тож йдеться про підписання договору, який почнуть реалізовувати вже після закінчення повномасштабної війни.
"Це не просто відправити півтора землекопа з тачкою, щоб вони пішли й накопали десь там в городі цього літію, паладію тощо. Це десятки мільйонів доларів на проєктні роботи. Це роки будівництва всієї інфраструктури. І це може коштувати декілька сотень [мільйонів] чи навіть мільярд доларів, початок цих робіт. І коли американці будуть отримувати профіт від цієї роботи – ніхто не знає. Це може пройти 3, 4, 5 років", – сказав Ступак.
Експерт додав, що в першу чергу необхідно визначитися з тим, які саме ресурси необіхдні Сполученим штатам. Також треба дочекатися, поки відповідні рішення ухвалять на законодавчому рівні в Україні та в США.
"І треба ж провести розвідку, зрозуміти, скільки тут чого лежить. Так, на інфографіці намальовано, що на 500 млрд. Але чи справді так? Можливо на 5 трлн, або можливо лише на 5 млрд?", – пояснив Ступак.
Передача копалин США: що відомо
Раніше президент США Дональд Трамп запевнив, що Україна "по суті погодилася" передати США корисні копалини на 500 мільярдів доларів як плату за військову допомогу, яку Вашингтон передав Києву.
Напередодні стало відомо, що цього тижня міністр фінансів США Скот Бессент відвідав Україну для проведення початкових переговорів щодо забезпечення доступу США до критично важливих корисних копалин.
Втім з часом ЗМІ зазначили, що Володимир Зеленський не підписав відповідну фінансову угоду. Зазначається, що Україна отримала від США лише драфт угоди і почала аналізувати пропозицію.