Тютюнові корпорації затіяли гру, спрямовану на провал законопроєкту Мінфіну 11090 про підвищення акцизних зборів на тютюнові вироби. В хід пішли такі інструменти лобістів як законопроєктний спам та намагання втягнути законодавців у нескінченну безплідну дискусію про другорядні деталі у системі оподаткування тютюнових виробів.
Про це заявив Тарас Загородній, керуючий партнер Національної антикризової групи. Він нагадав, що вже не можна зволікати з прийняттям запропонованого Мінфіном законопроєкту, адже ідеться про негайну необхідність збільшення бюджетних надходжень для фінансування оборони наступного року.
"В процесі розгляду у Верховній Раді законопроєкт Мінфіну викликав опір з боку великих тютюнових корпорацій. В той час як публічно вони виступають на підтримку законопроекту, "за кулісами" вони змовились провалити проект в цілому. Але з боку тютюнових корпорацій ми спостерігаємо використання старих, але дієвих прийомів лобістської драматургії для затримки чи провалу голосування. Вони активно створюють хаос та пустий інформаційний шум навколо цього законопроекту, аби заплутати законодавців. Для цього вони піднімають другорядні питання та використовують інші маніпуляції, намагаючись переключити на них увагу депутатів", — пояснив хитрощі тютюнового лобі Тарас Загородній.
За його словами, стратегія "заспамити" та "забазікати" законопроєкт неважливими деталями дасть корпораціям можливість законсервувати стару модель оподаткування: коли ставки акцизів зростають лише на 20% щороку, а їх обрахунок у гривні замість євро повністю нівелює додаткові надходження до бюджету через ризики девальвації національної валюти. Зусиллями тютюнового лобі держава отримає менші надходження, хоча законопроєкт Мінфіну про підвищення акцизних ставок дає Україні можливість суттєво збільшити бюджетні надходження — лише у перший рік додатково понад 5 млрд грн.
Експерт закликав законодавців ігнорувати ці ігри лобістів та прийняти запропонований Мінфіном законопроєкт. Тоді як автори законопроєктного спаму да дискусій про другорядні аспекти акцизної реформи просто прагнуть заплутати законодавців — створити враження, що законопроєкт Мінфіну 11090 недосконалий, що, зрештою, має стати причиною відкладення голосування, втягування представників депутатського корпусу у нескінченні беззмістовні обговорення, або взагалі провалення ініціативи Мінфіну.
Втім, за словами Загороднього, саме цього і прагнуть тютюнові корпорації, "збиваючи" законопроєкт про підвищення акцизів. Але держава через ці ігри лобістів втратить час та мільярди бюджетних надходжень.
"Маємо пам’ятати: вже іде зворотний відлік до початку 2025 бюджетного року, тому саме зараз депутати мають прийняти базовий законопроєкт 11090. Це дозволить наповнювати бюджет за новими ставками вже з перших днів нового року. Окрім того, провал законопроєкту зараз уже наступного року надасть його противникам нові аргументи — "податкове законодавство має бути передбачуваним", "податкові зміни не можна вносити на бігу всередині року" і такі подібні мантри", — попередив Загородній про неприпустимість відкладення голосування за підвищення ставок акцизів.
Він закликав депутатів проігнорувати законопроєктний спам і удавану дискусію, аби законодавці не стали заручниками маніпуляцій тютюнових корпорацій, а бюджет отримав належні кошти від підвищення акцизів.
"Деякі питання важливі в деталях. Але зовсім не принципові для основної суті законодавчої ініціативи Мінфіну: ставки акцизів мають зрости для наповнення бюджету. Однак корпорації використовують друго- та навіть третьорядні несуттєві деталі, аби заплутати ситуацію. А Україна тим часом втрачатиме час, коли бюджет вже може наповнюватись акцизами за новими підвищеними ставками. Але Україна не може втрачати ані час, ані гроші, бо інакше ми втрачатимем фінансування для війська та оборони", — підкреслив експерт.