Через велику кількість внутрішніх переселенців на Івано-Франківщині, Львівщині, Буковині, Закарпатті триває "будівельний бум". Тим часом у східних, південних областях попит на житло малий через близькість лінії фронту, розповіла президентка Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Олена Гайдамаха в інтерв’ю Главкому.
За її словами, у західних регіонах України ціни на житло в новобудовах стартують від $950 за кв. м на етапі котловану, а коли будівництво завершено, продаж квартир стартує з $1,3 тис. за "квадрат".
"Вважаю, що ця ситуація, за умови завершення війни, може мати зворотній ефект: західні області не мають стільки підприємств та вільних вакансій, щоб забезпечити роботою велику кількість внутрішніх переселенців. Тому їм з часом доведеться продати придбане житло і переїхати, скажімо, у міста-мільйонники у пошуках заробітків", - висловилася експертка.
Водночас, каже вона, на Сумщині, Харківщині, Запоріжжі, Херсонщині ціни на житло низькі. У Херсоні, стверджує, "немає як такого ринку нерухомості, він стоїть" через щоденні інтенсивні ворожі обстріли цивільної інфраструктури.
"У Харкові ціни на житло "впали" на 75% порівняно з довоєнним періодом. Є випадки, коли однокімнатну квартиру можна купити менш ніж за $10 тис. Більш-менш зберігся ринок нерухомості у Запоріжжі, але й там дуже низькі ціни", - повідомила Гайдамаха.
Рієлторка розповіла, що падіння вартості нерухомості торкнулося і столиці. Якщо узагальнити, зазначила, то ціни на житло у Києві не досягли довоєнної відмітки на 3-5%.
"Дуже неочікувана ситуація з вартістю нерухомості на Миколаївщині. У цій прифронтовій області, куди долітають навіть КАБи, зросли ціни на житло. Все через те, що багато місцевих, отримуючи виплати від держави за свої зруйновані помешкання, не переїжджають в інші області, а тут же купують будинки чи квартири", - зауважила експертка.
Інші новини ринокук нерухомості в Україні
Як повідомляв раніше УНІАН, за 6 років вартість будівництва в Україні зросла в середньому на 200%. При цьому індекс цін продажу житла на первинному ринку за цей період дорівнював 197%, а на вторинному - 160%, йдеться у звіті Центру економічних досліджень та прогнозування "Фінансовий пульс".
У 2024 році попит на купівлю житла дещо знизився, але ціни на квартири та будинки зросли у більшості міст західних і центральних областей України, йдеться у дослідженні "OLX Нерухомість". Вторинний ринок продажу/купівлі житла все ще не досяг довоєнних показників через депопуляцію, зниження платоспроможності та невизначеність щодо майбутнього.
Українці зараз активно беруть в іпотеку житло - переважно одно- та двокімнатні квартири у столиці та на Заході України. Середня вартість квартири на первинному ринку, придбаної за програмами банків, становить від 2,3 млн грн до 2,8 млн грн, а найбільш поширена сума першого внеску - від 30% від вартості житла.