![Ідею використання заморожених російських активів озвучувати вже кілька разів із приходом Трампа до влади / Колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, REUTERS Ідею використання заморожених російських активів озвучувати вже кілька разів із приходом Трампа до влади / Колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, REUTERS](https://images.unian.net/photos/2025_02/1739432570-1579.jpg?r=285339)
Україна попросила адміністрацію президента США Дональда Трампа дозволити використати заморожені російські активи на суму 300 мільярдів доларів, щоб купити зброю американського виробництва. Про це пише Bloomberg із посиланням на європейських чиновників, обізнаних із цим питанням.
Зазначається, що ідея використання російських активів для закупівлі американської зброї озвучувалася в останні тижні на зустрічах представників України, деяких її союзників та представників команди Трампа. Одне з джерел повідомило, що це також було запропоновано безпосередньо Трампу, але "немає жодних ознак того, що президент підтримує цю ідею".
Видання нагадало, що активи Центробанку РФ були заморожені в рамках заходів "Групи семи" та Євросоюзу після початку повномасштабного вторгнення. Вони зберігаються в розрахунковому домі Euroclear в Європі. Досі G-7 використовувала лише прибутки, отримані від санкційних активів, щоб надати Україні кредити на суму 50 мільярдів доларів.
Раніше, коли президентом США був Джо Байден, низка європейських країн наполягала на конфіскації активів. І цю пропозиція знову озвучили деякі союзники України після приходу Трампа, стверджують джерела видання.
Європейський дипломат припустив, що оскільки більшість цих активів зберігається в Європі, то "це карта, яку європейці можуть використовувати в можливих переговорах щодо врегулювання ситуації в Україні". Однак, нагадує видання, кілька європейських країн виступають проти цього кроку.
Так, Німеччина, Люксембург і Бельгія побоюються, що конфіскація активів вплине на фінансову стабільність, а також несе юридичні та інші ризики.
У публікації йдеться, що російські чиновники у свою чергу пообіцяли вжити заходів у разі конфіскації активів. За інформацією російських ЗМІ, уряд розробив порядок накладення арешту на майно, що належить іноземцям у Росії.
Утім, українські чиновники та деякі їхні союзники вважають, що існують економічні та правові аргументи на їхню користь. Зокрема, те, що Трамп хоче, аби Україна платила за будь-яку поточну військову допомогу США. А використання активів може забезпечити це рішення, а також принести користь США та їх оборонним компаніям.
Українські офіційні особи також посилаються на юристів, які вважають, що російські активи можуть бути зараховані за майбутні збитки від війни, які Москва потенційно може заборгувати Україні.
Заморожені російські активи: останні новини
Як повідомляв раніше УНІАН, Бельгія виділить Україні 1,7 мільярда євро податків за 2024 рік від заморожених російських активів. Ішлося, що загальна сума російських активів, заблокованих у Euroclear, становить близько 183 мільярдів євро.
Наприкінці 2024 року Україна і ЄС уклали угоду щодо використання прибутків від заморожених активів Росії. Як повідомили у Міністерстві фінансів, механізм створить правову рамку для обслуговування та погашення коштів, отриманих Україною, яка може сягати до 45 млрд євро.
Глава міжнародного депозитарію Euroclear Валері Урбен попереджала, що вилучення заблокованих активів РФ може спричинити непередбачувані наслідки, які матимуть негативний ефект на міжнародну фінансову систему.