Додаткові 5-7 млрд доларів на оборону парламент може виділити із заморожених російських активів, каже депутат / фото УНІАН

Вперше від початку вторгнення Україна має резерв зовнішньої допомоги щонайменше на рік уперед. Завдяки програмі ERA на 50 млрд доларів за рахунок російських активів Україна повністю покриє дефіцит бюджету - 38 млрд доларів - у 2025 році. Про це повідомили у Центрі економічної стратегії (ЦЕС).

Секретар комітету з питань бюджету у Верховній Раді Володимир Цабаль на організованій ЦЕС події розповів, що парламент може виділити додаткові 5-7 млрд доларів на оборону із заморожених російських активів.

За його словами, у Раді розглядають три сценарії, як розподілити фінансову "подушку":  

Відео дня

•витратити всі додаткові 25 млрд доларів на безпеку й оборону;

•жити за бюджетом-2025 і перенести ці кошти на 2026 рік;

•реалістичний середній варіант - частину (5-7 млрд доларів) витратити цього року, частину відкласти.

Депутат нагадав, що кожного попереднього року в бюджеті планувалися значно нижчі видатки на сектор безпеки і оборони, ніж фактично виходило на кінець року. Наприклад, у 2024-му було додано пів трильйона гривень усередині року.

"У 2025 році витрати на сектор безпеки та оборони закладені лише на 3% більше, тоді як прогнозована інфляція - 9%. Це означає, що в реальних гривнях фінансування зменшиться на 6%. Чи означає це, що ми купимо на 6% менше зброї чи скоротимо фінансування армії? Звісно, ні", - наводить ЦЕС слова Цабаля.

Депутат вважає, що з цих 25 млрд доларів мінімум 5-7 млрд - це видатки, "які Мінфін і Кабмін вже тримають у голові".

Залишається питання щодо приблизно 17-20 млрд доларів. На думку Цабаля, правильне рішення - баланс між сценаріями: значну частину коштів спрямувати на зброю та фінансування армії, адже у 2025 році допомога партнерів у військовій техніці менша, ніж у 2024-му.

Водночас, оскільки на 2026 рік наразі єдине підтверджене джерело фінансування - Ukraine Facility, частину цих коштів (5-10 млрд доларів) варто зарезервувати, щоб хоча б частково покрити майбутній дефіцит бюджету.

Міжнародна допомога Україні

У січні до державного бюджету України надійшло 3 млрд євро від ЄС у межах ініціативи ERA, що передбачає надання Україні коштів від заморожених активів РФ. Як повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, це був перший транш коштів від Євросоюзу, які забезпечені доходами від російських заморожених активів.

Загалом ініціатива країн G7 ERA передбачає спрямування Україні 50 млрд доларів, з яких 20 млрд доларів надасть Європейський Союз.

Вас також можуть зацікавити новини: