![Додаткові 5-7 млрд доларів на оборону парламент може виділити із заморожених російських активів, каже депутат / фото УНІАН Додаткові 5-7 млрд доларів на оборону парламент може виділити із заморожених російських активів, каже депутат / фото УНІАН](https://images.unian.net/photos/2022_09/1662380791-7864.jpg?r=527684)
Вперше від початку вторгнення Україна має резерв зовнішньої допомоги щонайменше на рік уперед. Завдяки програмі ERA на 50 млрд доларів за рахунок російських активів Україна повністю покриє дефіцит бюджету - 38 млрд доларів - у 2025 році. Про це повідомили у Центрі економічної стратегії (ЦЕС).
Секретар комітету з питань бюджету у Верховній Раді Володимир Цабаль на організованій ЦЕС події розповів, що парламент може виділити додаткові 5-7 млрд доларів на оборону із заморожених російських активів.
За його словами, у Раді розглядають три сценарії, як розподілити фінансову "подушку":
•витратити всі додаткові 25 млрд доларів на безпеку й оборону;
•жити за бюджетом-2025 і перенести ці кошти на 2026 рік;
•реалістичний середній варіант - частину (5-7 млрд доларів) витратити цього року, частину відкласти.
Депутат нагадав, що кожного попереднього року в бюджеті планувалися значно нижчі видатки на сектор безпеки і оборони, ніж фактично виходило на кінець року. Наприклад, у 2024-му було додано пів трильйона гривень усередині року.
"У 2025 році витрати на сектор безпеки та оборони закладені лише на 3% більше, тоді як прогнозована інфляція - 9%. Це означає, що в реальних гривнях фінансування зменшиться на 6%. Чи означає це, що ми купимо на 6% менше зброї чи скоротимо фінансування армії? Звісно, ні", - наводить ЦЕС слова Цабаля.
Депутат вважає, що з цих 25 млрд доларів мінімум 5-7 млрд - це видатки, "які Мінфін і Кабмін вже тримають у голові".
Залишається питання щодо приблизно 17-20 млрд доларів. На думку Цабаля, правильне рішення - баланс між сценаріями: значну частину коштів спрямувати на зброю та фінансування армії, адже у 2025 році допомога партнерів у військовій техніці менша, ніж у 2024-му.
Водночас, оскільки на 2026 рік наразі єдине підтверджене джерело фінансування - Ukraine Facility, частину цих коштів (5-10 млрд доларів) варто зарезервувати, щоб хоча б частково покрити майбутній дефіцит бюджету.
Міжнародна допомога Україні
У січні до державного бюджету України надійшло 3 млрд євро від ЄС у межах ініціативи ERA, що передбачає надання Україні коштів від заморожених активів РФ. Як повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, це був перший транш коштів від Євросоюзу, які забезпечені доходами від російських заморожених активів.
Загалом ініціатива країн G7 ERA передбачає спрямування Україні 50 млрд доларів, з яких 20 млрд доларів надасть Європейський Союз.