Нові ліміти на карткові перекази зменшать ризик незаконних операцій, але підштовхнуть людей до переходу на готівку чи криптовалюту.
Таку думку висловив економіст Олександр Савченко в ефірі "Ранок.Live", коментуючи підписання меморандуму між НБУ та банками щодо запровадження жорсткіших обмежень на банківські перекази.
"Ми бачимо такий тиск на розмір операцій щомісяця. Тиск – це Нацбанк, Мінфін, податкова, а на них тисне Євросоюз. Але в ЄС все починається з 10 тис. євро. А у нас ці суми значно менші", - зазначив експерт.
За його словами, обґрунтуванням цього тиску є використання карток бідних українців, пенсіонерів для проведення незаконних операцій. Ці операції навіть можуть включати фінансування російських агентів, тероризму, операцій з віртуальним казино тощо.
"І дійсно, за невелику плату багато українців віддають "в борг" картки, якими користуються для проведення незаконних операцій. Такі дії зменшать ризик цих операцій", - сказав економіст.
Савченко зазначив, що за необхідності проводити операції на більші суми достатньо задекларувати свій дохід, показавши, що зарплата перевищує ліміти або людина отримала кошти від продажу майна. За наявності подібного підтвердження обмеження не застосовуватимуться.
"Але, звичайно, це неприємна банківська бюрократія. І нема ще консенсусу, як контролювати ці банківські перекази. Очевидно, що це штовхає людей в готівку і в криптовалюту. А ось готівка і криптовалюта абсолютно не корисні українській економіці", - зауважив економіст.
Обмеження карткових переказів – що відомо
Національний банк підписав меморандум про забезпечення прозорості ринку банківських платіжних послуг з профільними асоціаціями та низкою банків. Меморандум передбачає перевірки клієнтів уже на етапі відкриття рахунків та їхній поділ на тих, щодо яких є критерії "високої" ризикованості та "низької".
Зокрема, запроваджуються обмеження у проведенні операцій клієнтів із непідтвердженими доходами: 50 000 грн для тих, кого віднесли до "високого" рівня ризикованості, а для клієнтів із "середнім" та "низьким" рівнем – 150 000 грн з 1 лютого 2025 року і 100 000 грн з 1 червня 2025 року.