Криптовалютний ринок залишається найбільш привабливим та ефективним для заробітку. Гнучкий і чутливий, він одразу реагує на глобальні події та економічні цикли. Проте розуміння його природи дозволяє з мінімальними інвестиціями отримувати відчутні прибутки. Що потрібно знати, щоб заробляти в 2025 році?
Не біткойном єдиним
В наступний рік ми входимо на підйомі ринку крипти. Це вже п’ятий криптоцикл поспіль, маркером початку росту якого є здорожчання біткойна. Рекордні показники його ціни досягли __ тисяч доларів у грудні 2024 року. У 2025 році у ВТС ще є перспективи приросту, але вже не такі великі, попередньо в межах 20-40%. Більший стрибок можна чекати від інших валют, до прикладу Ethereum або Solana. Вони мають шанс показати навіть 100% збільшення ціни.
Загалом криптовалютний ринок стає все цікавішим і може запропонувати інвесторам альтернативні види заробітку, окрім як трейдинг ВТС та інших криптовалют. Відповідно до закономірностей крипти, на піку циклу мають з'явитись цікаві ІСО-проєкти та ретродропи. Орієнтовно, ближче до кінця зими можна очікувати на появу нових перспективних проєктів. ІСО – це по суті аналог залучення інвестицій у нові продукти та послуги, де інвестор отримує токени замість акцій і може потім заробити на новій технології. А от ретродоропи є механізмом перерозподілу токенів між лояльними користувачами технопроєкту.
У яких монет більше перспектив?
На крипторинку пророцтва не працюють, тож неможливо дати 100% гарантію перемоги певної монети у гонках капіталізації. При виборі токена ми завжди балансуємо між впевненістю у ньому та прибутком, який він може дати. Як на усіх ринках, чим більша впевненість, тим менший прибуток.
Є надійні монети, такі як ВТС, Solana чи Ethereum. Вони дадуть прибуток у 2025, але орієнтовно в межах 20-100%. А є валюти-новачки, які з рівною вірогідністю можуть дати як нуль, так і десятки іксів.
У 2025 криптоінвестори обиратимуть все більше монет-мемів. Сучасний тренд підтверджує їхню більшу капіталізацію, ніж у підкріплених технологіями проєктів. Проте й тут діє те саме правило балансу – навіть серед мемів можна обрати більш стабільний, проте з відносно невисокою капіталізацією. До прикладу, Pepe – найбільший мем у мережі Ethereum, Wif – у Solana. У 2025 році ми очікуємо росту цих мереж, тож інвестиції в ці монети можуть дати х3-х5 з мінімальним ризиком втрати коштів. Але не десятки іксів.
Що чекати від технологій на крипторинку?
В крипті нові технології розвиваються абсолютно органічно, як і у фінансовому секторі загалом. У 2025 році блокчейн займатиме нові, нетипові ніші, а штучний інтелект інтегруватиметься в прогностику крипторинку.
Еволюція блокчейну і його нове застосування. Зараз активно створюється удосконалена версія блокчейну – з більшою пропускною здатністю та швидкістю. І мова не лише про mass adoption крипти. Зокрема влітку цього року Мінцифри України повідомило, що для збільшення кількість успішних кейсів упровадження блокчейну в державних сервісах, Мінцифра розробляє інструмент Сендбокс для високотехнологічних продуктів, що використовують технології блокчейну та штучного інтелекту. Сендбокс допоможе стартапам ефективніше впроваджувати свої інноваційні рішення, зокрема й govtech-продуктів.
Інтеграція АІ. Штучний інтелект поступово просочується у всі бізнесові та фінансові галузі. Криптовалютний ринок не виняток. Я переконаний, що найбільше перспектив у АІ в крипті – в аналітиці торговельних операцій та прогнозуванні. Ця технологія дає колосальну конкурентну перевагу, що я майже впевнений, – ключові гравці крипторинку, такі як світові фонди й банки, вже її використовують. Проте шансів, що вони поділяться цим типом АІ з іншими – мало. Нічого особистого, просто бізнес.
До яких викликів готуватись?
Спад крипторинку. Ми входимо в 2025 рік майже на самому піку росту крипторинку і він закономірно почне спадати. В теплу частину року на нас чекає відносно спокійний і малоприбутковий період. Він "природній" і потрібен для регенерації і накопичення потенціалу для нової кривої зростання. Задача інвестора – вчасно вловити момент пікового переходу і встигнути отримати максимальний прибуток.
Зростання впливу великих гравців. Інвестиційні фонди й світові банки маніпулюють крипторинком, як і всіма іншими ринками у світі. До прикладу, лише нещодавно BlackRock отримав ETF та дозвіл купувати біткойн. До того фонд придбав велику частку у майнингових компаніях та компанії Bitmain, яка виробляє техніку для майнингу. Тобто BlackRock заробляє на всіх рівнях – на обладнанні, процесі та результаті. Все більше подібних компаній приходить в крипту і вливає у неї величезний фінансовий ресурс. Інколи навіть у партнерстві з державами. Такі криптогіганти впливають на курс монет та темпи ринку і звичайні трейдери не мають жодного шансу з ними конкурувати. Що ж лишається? Брати за орієнтир. Якщо фонди проявляють незвичну активність у покупках та виборі монет, це є результатам професійної аналітики. І прості інвестори копіюють цю поведінку. Звісно на рівні своїх фінансових можливостей.
А де ж на криптомапі Україна?
Насправді, на одній із найвищих позицій. Україна робила mass adoption криптовалюти доволі великий – зараз ми на шостому місці у глобальному індексі впровадження криптовалюти. Чому ж в Україні крипта настільки популярна?
Захист заощаджень. Для багатьох купівля криптовалюти – це можливість захистити свої гроші від інфляції гривні. Тільки за останні 15 років її курс впав в 5,3 рази відносно американського долара. А за той самий час біткойн зріс у вартості з нуля до понад $100 тис. за монету. Також криптогаманець значно надійніше, ніж тримати валюту у готівці.
Що дасть Україні легалізація крипти?
Україна має всі шанси стати світовим лідером на крипторинку, якщо надасть криптовалюті офіційний статус. Держава отримає ще одне джерело податків, а криптоінвестори – гарантії прав та безпеку своєї трейдингової діяльності.
Показовим є приклад ОАЕ. Тут уряд офіційно інтегрував крипту в свою фінансову систему, причому поступово і за прийнятними для гравців ринку правилами. Спочатку для заробітку в крипті було нульове оподаткування. Паралельно з розвитком цього сегменту, для бізнесу з’явився податок – 5% від прибутку, потім 9%. Надалі його планують підняти до 15%. Тобто пільгові податкові умови та їх обережна й плавна актуалізація допомогли зробити криптовалютний ринок сильною частиною економіки Еміратів.
В Україні ж за попередньою інформацією податкових пільг не буде. Консультації з європейськими партнерами змусили остерігатись таких послаблень, адже в теорії вони можуть стати інструментом ухилення від сплати податків. Тож прибуток, як і в ситуації з цінними паперами, оподатковуватимуть при виведенні активів у валюту.
Законопроєкт, який врегулює оборот віртуальних активів у Податковому кодексі, в Верховній Раді зареєстрували в листопаді цього року. А за прогнозами голови податкового комітету ВР Данила Гетманцева, остаточно легалізувати крипту можуть вже в І кварталі 2025-го.
Яка стратегія допоможе заробити на крипті у наступному році?
Будьте в повній готовності швидко реагувати на зміни. Це головне правило, яке я використовую сам і раджу іншим. Криптовалютний ринок працює за принципами фондового. Глобальні світові події, катастрофи, вибори, війни одразу виражаються в скачках вартості і акцій компаній, і криптовалюти. Наприклад, після перемоги Трампа на президентських виборах основні фондові ринки в усьому світі різко підскочили, а вартість біткоїна зросла та досягла нового історичного максимуму. Тож будьте готові перебудувати свою стратегію заробітку і постійно слідкуйте за крипторинком та світовою політико-економічною сценою. Аналітики Financial Freedom Academy (FFA) регулярно відслідковують актуальні тенденції ринку та оперативно надають цю інформацію для членів нашої криптоспільноти.
І ще раджу віднайти свій баланс в залежності від мети, яку ви ставите перед собою. Менш прибуткове зберігання коштів у стабільній криптовалюті чи швидкий приріст доходу, але з високим ризиком? Крипторинок тим і прекрасний, що підходить для всього. Причому навіть одночасно, якщо ви диверсифікуєте свої інвестиції в різні монети.