Євросоюз попри санкції закуповує російський газ рекордними темпами / фото ua.depositphotos.com

Європа купує російський газ із безпрецедентною швидкістю у 2025 році, витрачаючи мільярди доларів, які Кремль може використати для фінансування війни в Україні. Про це пише Politico.

Видання нагадує, що це відбувається лише через кілька тижнів після завершення великої транзитної угоди, яка викликала надію, що Європа зможе позбутися своєї залежності від Москви.

За даними аналітичної компанії Kpler, за перші 15 днів 2025 року 27 країн Європейського Союзу імпортували 837,3 тис. тон скрапленого газу з Росії. Це є рекордним показником порівняно з 760,1 тис тон, завезеними за той самий період минулого року.

Відео дня

"Це посилює занепокоєння щодо того, що західні країни недостатньо роблять, щоб позбавити Росію коштів, у той час як війна Москви вступає в четвертий рік", - йдеться у статті.

Як відомо, 1 січня закінчилася історична угода, яка дозволяла Росії прокачувати газ до ЄС через трубопроводи, що пролягають через Україну, а Київ заявив, що не буде вести переговори про її продовження. Це посилює тиск на країни, змушені купувати СПГ, який доставляється танкерами з російських портів.

"Кілька країн, включаючи Словаччину та Угорщину, залежали від українського маршруту поставок енергоресурсів і наполягали на поновленні угоди, попереджаючи, що їм доведеться викластися на дорожчий СПГ, якщо вона закінчиться. Приязний до Кремля прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо навіть пообіцяв припинити постачання електроенергії в Україну та скоротити підтримку біженців, якщо Київ не відступить і не дозволить відновити транзит", - зазначають автори.

Вони вказують, що це не стримало ширшого газового апетиту Європи в Росії. За словами Чарльза Костерусса, старшого аналітика СПГ компанії Kpler, існує ціла низка факторів, які пояснюють це:

"З другої половини грудня спостерігалося похолодання; вироблення вітрової електроенергії не було на найвищому рівні. Отже, є бажання підтримувати надходження цих обсягів".

Експерт додав, що до 96 відсотків російського СПГ, який надходить до Європи, постачається з Ямальського заводу, "величезного об’єкта в морозному північному Сибіру".

"Більшість цих обсягів - це довгострокові контракти. Тож справа не в тому, що ЄС купує додаткові спотові вантажі, а в тому, що надходять ці контрактні обсяги", - пояснив Костерусс.

У свою чергу Анна-Кайса Ітконен, речник Європейської комісії, заявила, що спроби вичавити з Москви частку імпорту вугілля, нафти та газу вже "порушили контроль Росії над енергетичною системою Європи".

"Однак, незважаючи на ці значні результати, російська енергетика - зокрема газ - все ще присутня в ЄС, а імпорт газу з Росії зріс у 2024 році, включаючи імпорт СПГ. Це викликає серйозні занепокоєння", - визнала вона.

Транзит російського газу до Європи

Як повідомляв УНІАН, 1 січня 2025 року Україна зупинила транспортування російського газу. Як повідомили в Міністерстві енергетики України, відповідне рішення було ухвалене в інтересах національної безпеки і про це в установленому порядку були проінформовані міжнародні партнери.

Згодом прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив заблокувати допомогу ЄС Україні через зупинку транзиту газу.

Вас також можуть зацікавити новини: