В Україні зростуть ціни на передачу електроенергії / фото УНІАН, Микола Тис

Рішення Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг підвищити тариф на передачу електроенергії "Укренерго" з 1 січня 2025 року на 29,8% ставить всю добувну галузь України перед вибором — або закривати підприємства, або працювати у збиток. Про це заявила виконавча директорка Національної асоціації добувної промисловості Ксенія Оринчак. За її словами, рішення НКРЕКП є непрозорим та необґрунтованим, а регулятор не надав належних відповідей на зауваження щодо розрахунків нового тарифу.

"Також не зрозуміло, чи робив хтось у Мінфіні та Мінекономіки аналіз впливу підвищення тарифу на передачу електроенергії на бюджет в масштабах країни", — зауважила Оринчак.

За словами керівниці Асоціації, підвищення тарифу на передачу електроенергії призведе до суттєвого зростання виробничих витрат добувних підприємств та стане причиною згортання внутрішніх та зовнішніх інвестицій у розробку нових родовищ.

Відео дня

"Зараз відбулось підвищення тарифу на передачу е/е, планується зростання тарифу на транспортування газу, що також вплине на промисловість, відбувається зростання акцизів, Укрзалізниця також хоче збільшити тарифи на перевезення вантажів. До цього можна додати сумнозвісне підвищення податків. Якщо скласти разом усі ці події, то про жодних інвесторів у добувну галузь, як про це згадується у одному з пунктів плану миру Володимира Зеленського, говорити не доводиться. Ми розраховуємо на іноземні компанії, які будуть разом з нами розробляти критичну сировину, таку як тантал, літій, ніобій, титан і т.д., але жоден інвестор, який порахує всю тарифну політику і побачить, який у підсумку матиме прибуток, сюди не прийде", — прогнозує Оринчак.

Нагадаємо, НКРЕКП 19 грудня підвищила тариф НЕК "Укренерго" на послуги із передачі е/е із 1 січня 2025 року на 29,8% — до 686,23 грн/МВт-год. Раніше, через заплановане підвищення тарифу на передачу електроенергії та тарифу на вантажні перевезення Укрзалізниці в Україні зупинило роботу єдине графітове підприємство "Заваллівський графіт".