![Експерт зазначив, що невідомо, чи буде взагалі працювати обладнання, яке купують у Болгарії / фото УНІАН Експерт зазначив, що невідомо, чи буде взагалі працювати обладнання, яке купують у Болгарії / фото УНІАН](https://images.unian.net/photos/2023_10/1698260081-6652.jpg?r=742748)
Будівництво енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС відбуватиметься за кошти споживачів, які платили за електроенергію. Тепер ці гроші планують витратити на добудову станції.
Про це в інтервʼю УНІАН розповів директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
"Наразі це кошти виключно "Енергоатому". Відповідно, це наші з вами кошти, ми їх заплатили за електрику. "Енергоатом" їх наскирдував. Замість того, щоб заплатити в бюджет ті гроші у вигляді дивідендів, вони їх приховали під виглядом амортизації, а зараз збираються витратити на це обладнання", - сказав Харченко.
За його словами, проблема цього будівництва полягає саме в тому, що невідомо, чи буде взагалі це працювати. Оскільки не було якісної і незалежної експертизи цього обладнання, яка б дала чітку відповідь.
"Про три роки - знаєте, я певен, що люди, які це зараз кажуть, на 200% впевнені, що за три роки їх не буде на їхніх поточних посадах. Тобто те, що за три роки це не буде працювати, це гарантовано", - сказав Харченко.
Він також відмітив слова глави "Енергоатому", який казав, що на реалізацію проєкту добудови Хмельницької АЕС треба буде витратити 4-4,5 млрд доларів, яких наразі немає. При цьому 600 млн доларів це тільки купівля енергоблоків.
Крім того, експерт відмічає, що у випадку, якщо Хмельницьку АЕС буде добудовано, треба буде ще побудувати високовольтні лінії для того, щоб забрати потужність цих реакторів.
"Я не чую розмови про те, що на Хмельницькій АЕС треба швидко будувати додаткові високовольтні лінії, бо нові реактори ж через три роки видадуть електроенергію, а куди її подіти. Тому це мені додає внутрішніх аргументів, що ніхто реально через три роки нічого запускати не збирається", - додав Харченко.
Розбудова Хмельницької АЕС - головні новини
11 лютого Верховна Рада підтримала законопроєкт, який надає дозвіл "Енергоатому" придбати два російських атомних реактори у Болгарії для добудови енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електростанції. Вартість обладнання складе щонайменше 600 млн євро. Водночас, ряд експертів та народних депутатів стверджують, що загальна вартість цього проєкту перевищить 1 мільярд доларів.
Народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк заявив, що задля добудови Хмельницької атомної електростанції відбувається "купівля російського лайна у болгар".