Наступного року тарифи на тепло та водопостачання в Україні можуть різко зрости. Крім того, можливі зміни щодо нарахування вартості електропостачання.
Варто очікувати різкого підвищення тарифу на опалення - він може зрости удвічі, розповів експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук кореспонденту УНІАН.
Чи збільшаться тарифи на електропостачання наступного року, якщо так - якого зростання очікувати простим українцям?
До того, як в Україні у червні підвищили тарифи на світло з 2,64 грн до 4,32 грн, була інформація, що вартість електропостачання зростатиме поступово - спершу увійде до коридору 3-3,5 грн, а потім у 2024 році становитиме 3,5-4 грн. Різке зростання тарифу на світло було неочікуваним, і існує певний запас того підвищення, яке вже відбулось. Тому не можна однозначно стверджувати, що у 2025 році збільшиться тариф на електроенергію.
Поки НКРЕКП не розглядає плани щодо підвищення тарифів на світло. Є імовірність менше 50%, що вартість електропостачання зросте. Але все залежить від того, яка буде політична та економічна ситуація в Україні.
Зокрема, на тарифоутворення в Україні впливають переговори з МВФ щодо надання нашій державі фінансування. Фонд фактично ставить умови, щоб в нашій країні постачальники, у тому числі електроенергії, несли менше затрат, було менше дотацій та зменшувалися витрати на субсидіювання.
Якщо ж зростання вартості електрики запровадять, то, швидше за все, це відбудеться через запровадження більш глибшої диференціації тарифів. Наприклад, можуть запровадити різну вартість в залежності від об’єму споживання електрики. Тобто, може бути, наприклад ось така схема:
- При споживанні до 100-150 кіловат електроенергії буде одна ціна.
- Якщо спожито від 100-150 до 500-600 кіловат - інша.
Плани щодо такого нововведення існують.
Залежно від рівня споживання може бути запроваджено різну ціну. Найвища вартість може бути на рівні до 5 грн. Найбільшу ціну за електрику мали б сплачувати саме ті споживачі, які на місяць використовують її найменший обсяг (тобто 100-150 кв). Люди, які споживають більше електроенергію мали б платити меншу вартість, приблизно у коридорі 3-3,5 грн.
На скільки наступного року можуть зрости тарифи на водопостачання для населення?
Існує рішення уряду про те, що лише через шість місяців після завершення оголошення воєнного стану можуть піднімати тарифи на водопостачання та тепло. Тому питання зростання тарифів на водопостачання впирається у політичне рішення. Якщо воєнний стан не продовжать, то наприкінці літа-на початку осені комунальні організації матимуть право підвищувати тарифи.
Середня вартість холодного водопостачання в Україні становить 25-50 гривень, а зросте у два рази - було 25, а стане 50-100 грн. Може бути ухвалено рішення у певний день різко збільшити тариф. Так може трапитися, оскільки за три роки пройдено всі етапи, під час яких можна було б відтермінувати зростання вартості водопостачання.
Як наступного року зміняться тарифи на опалення для українців?
Середня вартість теплопостачання в Україні становить 1,5-2 тисячі гривень за гігакалорію, і цей тариф може зрости вдвічі. Приблизно варто очікувати, що у 2025 році тариф для населення становитиме 3,5-4,5 тис. грн за Гкал. Рішення щодо різкого підняття тарифу можуть ухвалити одномоментно.
Якого зростання тарифів на газ очікувати споживачам, і коли це може відбутися?
Вартість газу в Україні зараз становить приблизно 8 тисяч гривень за тисячу кубометр, але є наміри рухатися до вартості приблизно 10 тисяч гривень. По суті, у підвищенні цін на газ немає потреби, оскільки завдяки видобутку газу, тим платежам, які отримує "Нафтогаз", ренти, усі його потреби закриваються.
Тариф на розподіл газу в середньому становить 2 гривні за кубометр, а підвищувати вартість будуть до рівня 3 гривень. Але це мало. У середньому реальна вартість розподілу газу по Україні становить 3,5-4 грн. У Києві цей тариф найменший, оскільки є велика кількість споживачів, протяжність газових труб більша, і відповідно вартість набагато нижча і становить 38 копійок за куб. Та і у столиці вартість розподілу може зрости й становитиме приблизно 1 гривню.
Відмова від транзиту російського газу в Україні не має вплинути на вартість газу для населення, бо наша країна не купує газ, а сама його видобуває. Якщо транзиту з РФ не буде, то це має вплинути на вартість розподілу газу. Оскільки без транзиту знизиться обсяг прокачки газу через газотранспортну систему і відповідно для того, щоб цей газ доставити до споживача, потрібно більше спалити технічного газу, використати більше компресорних станцій, можливо, їх доведеться додатково будувати. У такому разі розподіл газу коштуватиме приблизно 8 гривень за кубометр. Це реальна ціна.
Юрій Корольчук родом зі Львова. Навчався у Львівському національному університеті ім. Івана Франка. Корольчук працював у Львівській обласній державній адміністрації, був керівником пресцентру держкомпанії "Газ України".
Крім того, очолював пресцентр ВАТ "Укртранснафта" та й був керівником пресцентру групи "Нафтогаз". Зараз Корольчук - експерт Інституту енергетичних стратегій.