В Україні для бізнесу та підприємств у понад чотири рази зросла вартість транспортування газу. Поки збільшення тарифу не загрожує населенню, оскільки діє мораторій на підвищення комунальних тарифів під час війни, який запроваджено законами, ухваленими Верховною Радою у серпні 2022 року.
Однак "стрибок" тарифу на транспортування газу відіб’ється на собівартості електроенергії, і простим українцям доведеться платити більше за всі товари та послуги. За перше півріччя поточного року ціни на продукти у нашій країні можуть зрости від 10 до 20%, розповів очільник Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко кореспонденту УНІАН.
Чи може в Україні достроково припинитися дія мораторію на підвищення тарифів на газ для населення?
Якщо Верховна Рада ухвалить рішення про скасування мораторію на підвищення тарифів на газ для населення, то він може перестати діяти і до завершення війни. Це можливо, оскільки є вимога Міжнародного валютного фонду, з якою погодилася Україна, щодо того, що комунальні тарифи повинні дорівнювати ринковим.
Розуміння поняття "ринковий тариф" дуже різне, оскільки не зрозуміло, на ринок якої саме європейської країни орієнтуватися. Наприклад, у Польщі, Норвегії чи Італії абсолютно різні тарифи. Тому і прив’язка до ринкових тарифів дуже ненормативна, точної цифри немає.
Є всі передумови до того, що, можливо, Верховна Рада все ж таки ухвалюватиме рішення, згідно з яким буде зупинено дію мораторію і відповідно до нього буде прийнято рішення про підвищення тарифів для населення і на газ, і на транспортування газу.
У випадку, якщо парламент скасує дію мораторію, то вже на наступний день після його скасування НКРЕКП може ухвалити рішення про підвищення тарифів для населення.
На скільки та коли для населення підскочить вартість газу після скасування мораторію?
Якщо врахувати збільшення вартості транспортування газу та ринкову вартість цього палива в Україні, то у найближчі рік-два тариф на газ для населення зросте орієнтовно до 10-12 гривень за кубометр (зараз стартує від 7,96 грн, - Ред.). Сьогодні умовна ринкова вартість газу в Україні становить 16-17 гривень, і саме такою його вартість може стати у середньостроковій перспективі.
Для бізнесу та промисловості немає поблажок щодо комунальних тарифів, тому можна припустити, що їхні витрати на комуналку покриватимуть українці. На що та на скільки можуть зрости ціни в Україні?
Через зростання вартості транспортування газу автоматично збільшиться ціна цього палива для промисловості та бізнесу. І ціни в Україні можуть зрости фактично на все. Можливе зростання цін на всі товари та послуги – від продуктів харчування до оренди, бо опосередковано вартість газу впливає на собівартість електроенергії, оскільки найбільшими споживачами послуги з транспортування газу є енергетичні компанії та облгази.
Варто очікувати збільшення вартості електроенергії від 5% до 20%. За перше півріччя 2025 року ціни на продукти можуть збільшитися на 10-20%.
Тарифи на світло будуть піднімати, орієнтовно це відбудеться 1 червня, бо дія постанови НКРЕКП, яка була ухвалена торік, закінчується 1 квітня 2025 року. Потім, я впевнений у цьому, тарифи будуть підняті до 6,32-6,64 грн за кіловат.
Поки зростання вартості транспортування газу перекладається на теплокомуненерго та облгази, до чого може призвести те, що на них поклали ще більший тягар?
Облгази отримуватимуть більшу платіжку за транспортування газу, але вони поки не мають права піднімати тарифи, бо на послугу з розподілу газу діє мораторій. У зв’язку зі збільшення тарифу на транспортування газу у теплокомуненерго буде більше боргів. Зараз вони винні облгазам за розподіл газу і мають заборгованість перед НАК "Нафтогаз" власне за саме це паливо. І заборгованість буде зростати.
Борги за газ у теплокомуненерго сягають приблизно 90 мільярдів гривень. Це напряму впливає на їхню роботу – на проведення поточних та капітальних ремонтів, на можливість збільшення заробітних плат і так далі.
Крім того, населення має величезні борги за комунальні послуги, у першу чергу за газ, тепло та гарячу воду. Якщо буде скасовано мораторій, є загроза "стрибка" тарифів на всі комунальні послуги.
Чи можуть росіяни після зупинки транзиту газу з РФ почати бити по українській газотранспортній системі?
Будуть однозначно, я у цьому впевнений. Можливі удари по компресорних станціях, оскільки вони можуть напряму вплинути на проходження опалювального сезону в багатьох містах України.
Олег Попенко родом з міста Кременчук Полтавської області. Навчався у Полтавському державному педагогічному університеті та Кременчуцькому політехнічному університеті. Викладав історію та право. Потім працював керівником відділу договорів, взаєморозрахунків та аналітичної роботи на Крюківському вагонобудівному заводі.
Був замісником директора на комунальному підприємстві "Кременчук-інвест", керував КП "Полтавапаливо", обіймав посаду фінансового директора у КП "Керуюча компанія Дарницького району м. Києва".
Також перебував на посаді радника заступника міського голови у Київській міській державній адміністрації. Попенко - засновник та голова правління Спілки споживачів комунальних послуг та співзасновник у Благодійний фонд "Довіра та допомога".