
Унікальний ботанічний заказник "Серебрянський", де через вторгнення РФ з 2022 року тривають бойові дії, вже ніколи не вдасться відновити. Про це академік НАН України, еколог Яків Дідух розповів в інтерв’ю РБК-Україна. За його словами, ця природна територія практично повністю знищена. Також поруч із Серебрянським лісом зазнали значних пошкоджень унікальні соснові бори, що ростуть на крейдяних схилах Сіверського Дінця - це частина національного парку "Святі Гори".
"Серебрянський ліс фактично повністю знищений, а поблизу нього дуже пошкоджені унікальні соснові бори на крейдяних схилах Сіверського Дінця у національному парку "Святі Гори", - сказав науковець.
За його словами, через відсутність доступу до території точний обсяг руйнувань поки не відомий. Експедиція для обстеження планується лише цього року. За словами Дідуха, ці втрати є надзвичайно болючими, оскільки тут зростає багато рідкісних рослин.
Вчений розповів, що повне відновлення унікальної екосистеми вже неможливе. Можна висадити нові дерева, але це буде зовсім інший ліс - інша структура, інші умови. Зокрема, через зміни клімату нові насадження будуть відрізнятися від попередніх.
"Природна рослинність не відновиться до попереднього типу. Відновити насадження можна, але це дуже дорого, і це вже будуть інші ліси, бо на них впливатимуть зміни клімату", - каже Дідух.
Скільки часу треба на відновлення лісу
На його думку, на повноцінне відновлення соснового лісу може піти щонайменше 50-70 років, адже ліс - це не просто дерева, це складна екосистема з багатьма взаємопов'язаними видами.
Додатковою проблемою є поширення інвазійних, чужорідних видів - таких як ясен пенсільванський, американський клен, червоний дуб тощо. Вони витісняють місцеву флору. Наприклад, у дубових лісах зростає кілька десятків видів рослин, у тому числі багато ранньовесняних. У той час як під червоним дубом - максимум 6-7 видів. Через відсутність природних ворогів ці види агресивно захоплюють території, знижуючи різноманіття.
"Деревні види так впливають на наземну біоту, що вона втрачається, і це призводить до того, що адвентивні види, які не мають тут шкідників, витісняють наші природні види, і популяції останніх катастрофічно зменшується", - наголосив науковець.
У зв’язку із кліматичними змінами деякі місцеві дерева, як-от дуб, стає важче вирощувати. Але заміщення повинно відбуватися завдяки посухостійким видам саме з місцевих екосистем, а не іноземними, зазначив він.
Деякі ландшафти можуть не відновитись ніколи
За словами Дідуха, ліси відновлюються дуже повільно - на це потрібно щонайменше 70 років. Трав'яні екосистеми - у межах 10-50 років, залежно від глибини руйнування. А якщо пошкоджено ґрунт або розколота скеля - такі ландшафти можуть не відновитись ніколи.
"Ми це бачимо навіть по радіації у Чорнобильській зоні. Є місця, де ми можемо нормально вже ходити і навіть проживати, а є такі, де зашкалює радіація і там неможливо працювати. У результаті війни спостерігаються багато типів руйнацій, різні екосистеми мають різну чутливість та опірність до таких впливів, тому відновлення буде різним. Але можна стверджувати, що негативні наслідки проявлятимуться у різних формах десятками років", - каже вчений.
Що відомо про ботанічний заказник "Серебрянський"
Ботанічний заказник місцевого значення "Серебрянський" оголошений рішенням виконкому Луганської обласної ради народних депутатів від 25 грудня 2001 року.
Він має загальну площу 107,1 га та охоплює комплекс лісів, боліт, лук, водної і болотної рослинності. Це осередок бореальної флори, що включає рідкісні в Луганській області і занесені до Червоної книги України види рослин. Фауна заказника містить рідкісних квакшу звичайну і веретільницю ламку.
До вторгнення тут гніздилися осоїд, сова вухата, сова сіра, великий строкатий, середній і малий дятли, синиці, шпаки, дрозди, припутень, горлиця, одуд, сорока, сойка, ворон, фазан. Мешкали борсук європейський, лісова куниця, європейська норка, видра, вивірки звичайна і телеутка, олень благородний, сарна, періодично заходить свиня дика і лось.
З осені 2022 року через ліси проходить лінія фронту.
Серебрянський ліс і війна
Як писав раніше УНІАН, навесні 2024 року пресслужба Міністерства внутрішніх справ України показала, який апокаліптичний вигляд зараз має Серебрянський ліс – як масштабно горять дерева, від яких залишились лише стовбури. Саме у таких умовах перебувають українські захисники - у постійному димі, вогні.