
Українським полярникам, які перебувають на антарктичній станції "Академік Вернадський", що на острові Галіндез, вдалося зафіксувати, як неподалік них "ліг відпочити" морський слон.
На відео, яке оприлюднив Національний антарктичний науковий центр, – мила тварина, що миролюбно сопить із заплющеними очима. Періодично слон розплющує обидва очі, але відразу ж заплющує.
"На суші ці тварини зазвичай обирають для сну узбережжя і можуть давати хропака близько 10 годин!", – наголошують дослідники.
Водночас у воді сон цих ссавців значно коротший і має цікаву особливість. Вони засинають на морській поверхні, а потім перевертаються вниз головою і починають тонути. Причому роблять це по спіралі – неначе входять у штопор, додають науковці.
Дрейфуючи донизу, слони можуть опускатися на глибину понад 300 метрів та досягати дна. Вчені вважають, що в такий спосіб тварини намагаються уникнути зустрічі з хижаками, зокрема косатками, які здебільшого полюють біля поверхні.
Потім слони підіймаються нагору, щоб вдихнути повітря, і процес повторюється. Такими "спіральними" проміжками вони набирають близько 2 годин сну на добу.
"Цю інформацію вдалося отримати завдяки дослідженню північних морських слонів науковцями з Каліфорнійського університету (США). В Антарктиці ж мешкають південні морські слони. Вони помітно крупніші за північних родичів і загалом є найбільшими тюленями у світі", – пояснюють у науковому центрі.
Йдеться про те, що дорослі південні морські слони можуть сягати 6 метрів у довжину та набирати вагу до 5 тонн. Тоді як північні максимально виростають до 5 метрів і важать до 2,5 тонни.
Утім, за словами дослідників, на відео – молоде слоненятко, якому ще рости до великих розмірів. Саме такі "тинейджери" найчастіше заходять у гості подрімати біля української станції "Академік Вернадський".
Кліматичні зміни біля "Вернадського"
Нагадаємо, через зміну клімату в Антарктиці у червні, коли на континенті розпал зими, спостерігалася тепла погода, через що міграція субантарктичних пінгвінів відбувалася пізніше. Ці птахи мешкають на острові Галіндез, де розташована українська антарктична станція "Академік Вернадський". Йшлося про те, що з травня (в Антарктиці це кінець осені) біологи фіксували поступову міграцію субантарктичних пінгвінів. Якщо 11 травня на Галіндезі було майже 9 тис. цих птахів, то 27 – вже близько 6 тисяч. У червні кількість пінгвінів продовжувала зменшуватися, на острові лишалася найстійкіша група – до 30 особин.