
Хоча деякі змії дійсно майже сліпі — наприклад, сліпа змія Брахмани, що більше нагадує дощового черв’яка, — більшість мають повноцінний зір. Проте три родини змій здатні бачити не тільки очима: вони полюють, відчуваючи тепло.
Як пише герпетолог Скот Треверс для Forbes, цими родинами є удави (Boidae), пітони (Pythonidae) та ямкоголові гадюки (Crotalinae).
Удавам притаманні губні ямки — невеликі отвори вздовж щелеп, з мембранами, чутливими до інфрачервоного випромінювання. Завдяки цьому удави можуть відчувати тепло теплокровної здобичі навіть у повній темряві.
Пітони мають подібну будову: їхні теплові сенсори розташовані уздовж щелеп і дозволяють створювати теплове "поле зору", зчитуючи навколишнє середовище подібно до теплового датчика.
Найрозвиненішу теплову систему мають ямкоголові гадюки. Їхні глибокі ямки між очима та ніздрями дозволяють формувати спрощену теплову "картинку" довкілля. Як зазначають дослідники, це не справжнє "теплове бачення", але наближене до нього.
Три змії, що використовують тепло для полювання
1. Кульовий пітон (Python regius)
Популярна домашня тварина, кульовий пітон родом із Західної та Центральної Африки. В дикій природі він полює із засідки, покладаючись на теплове чуття. Вздовж верхньої губи пітона розташовані ямки, які виявляють тонкі зміни інфрачервоного випромінювання:
"Це не нічне бачення. Це навіть не зір. Але за відповідних умов цього достатньо, щоб виконати роботу", - каже біолог.
2. Удав (Boa constrictor)
Цей важкий родич пітона живе у Центральній і Південній Америці. Він також використовує теплові сенсори для полювання на теплокровну здобич. Удавам не властиві чіткі губні ямки, проте деякі підвиди, як удав смарагдового дерева, мають їх. Здатність до виявлення тепла виникла незалежно в удавів і пітонів у результаті конвергентної еволюції.
Удави діють як спеціалісти із засідок, використовуючи тепло для виявлення жертви:
"Один рух. Один спалах тепла. Удар раптовий, хватка невблаганна", - зазначає Треверс.
3. Східна діамантова гримуча змія (Crotalus adamanteus)
Найбільша отруйна змія Північної Америки, що мешкає на південному сході США. Східна діамантова гримуча змія володіє надзвичайно розвиненими тепловими сенсорами. Її шкіра в області ямок пропускає інфрачервоне випромінювання краще, ніж інші частини тіла, діючи як природний інфрачервоний фільтр.
Теплові сигнали інтегруються в мозку змії, забезпечуючи точне сприйняття середовища:
Східна діамантова гримуча змія може виростати понад 1,8 метра та завдавати смертельних укусів. Вона полює із засідки, очікуючи на свою теплокровну здобич серед пальм, соснових лісів чи прибережних дюн:
"Удар швидкий. Отрута смертельна. А завдяки вдосконаленій точності визначення тепла східний діамант рідко промахується", - зазначив експерт.
Інші незвичайні змії
Раніше еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс розповів про найменшу змію у світі - Tetracheilostoma carlae. Ця змія проводить більшу частину життя під землею і не становить загрози для людини.
Крім того, Треверс розповідав, що відомо про найбільшу змію у світі. Вона важила понад тонну і мала особливу "дієту".