Хоча хліб часто вважають нездоровим джерелом вуглеводів та жирів, він все ще є основним продуктом харчування в багатьох країнах. Поживна цінність хліба може змінюватися залежно від виду. Про це пише Very Well Health.
Зазначається, експерти рекомендують більш здорові варіанти хліба, такі як цільнозерновий, який може допомогти запобігти розвитку хронічних захворювань, або безглютеновий вибір для людей з целіакією або алергією на глютен. Тож чи корисний чи шкідливий хліб?
Вуглеводи в хлібі
Вуглеводи - це поживна речовина, яка міститься в хлібі та інших продуктах харчування і може впливати на рівень цукру в крові. Білий хліб містить рафіновані вуглеводи з високим вмістом цукру та може збільшити ризик розвитку серцевих захворювань, діабету 2 типу та ожиріння.
З іншого боку, цільнозерновий хліб містить складні вуглеводи, які є кориснішими, тому що вони довше перетравлюються та мають менший негайний вплив на рівень цукру в крові. Людям з діабетом слід розглянути варіанти хліба з низьким вмістом вуглеводів.
Низький вміст основних поживних речовин
Хоча хліб містить білок, жир, клітковину, вітаміни та мінерали, у ньому відносно мало поживних речовин і багато вуглеводів.
Щоб використовувати хліб як джерело живлення, експерти рекомендують вибирати цільнозерновий хліб, вироблений із зерен пшениці. Це допомагає зберегти клітковину та такі поживні речовини, як залізо, цинк і вітаміни групи В.
Цільні злаки
Експерти радять вибирати цільнозерновий хліб, оскільки він зазвичай містить більше вітамінів, мінералів і клітковини.
Цільнозернові продукти підвищують рівень цукру в крові повільніше, ніж рафіновані, що може бути корисним для здоров’я серця. Рекомендується, щоб принаймні половина зернових, які ви споживаєте, були цільнозерновими.
Рафінована мука
Хліб, виготовлений із очищеного борошна, обробляється, і багато поживних речовин і клітковини видаляються. Деякі види хліба, виготовлені з очищеного борошна, містять на етикетці термін "збагачений", що означає, що до продукту додаються деякі поживні речовини.
Крім того, хліб, виготовлений із очищеного борошна, має високий глікемічний індекс, що означає, що він швидко засвоюється та може викликати небажані коливання цукру в крові.
Антинутрієнти
Антинутрієнт – це сполука, яка може перешкоджати здатності організму засвоювати інші необхідні поживні речовини. Його можна знайти як у тваринній, так і в рослинній їжі. Антипоживні речовини, відомі як лектини та фітинова кислота, можуть блокувати засвоєння цинку, заліза, кальцію, фосфору та магнію в цільному зерні.
Наявність антипоживних речовин у цільнозернових продуктах не означає, що вам слід уникати цільнозернового хліба. Хоча лектини не вважаються такими, що мають велику поживну цінність, фітинова кислота має антиоксидантні властивості. Подумайте про споживання пророщеного хліба або хліба на заквасці, оскільки способи їх приготування можуть зменшити присутність фітинової кислоти.
Вітаміни та мінерали
Цільнозерновий хліб може бути надійним джерелом вітамінів і мінералів. Однак хліб можна готувати з різних варіацій цільного або очищеного зерна. Поживні властивості хліба можуть відрізнятися залежно від типу та марки.
Один шматочок (або одна порція) цільнозернового хліба забезпечує:
- Калорії: 82
- Жири: 1 грам (г)
- Вуглеводи: 14 г
- Клітковина: 1,9 г
- Цукор: 1,4 г
- Білок: 4 г
- Натрій: 144 міліграми (мг)
"Експерти рекомендують, щоб більшість здорових дорослих їли дві-три порції цільнозернових продуктів щодня", - резюмує видання.
Інші новини дієтології
Раніше УНІАН повідомляв, як лише за 7 днів безпечно скинути зайву вагу. Якщо ви хочете швидко зменшити кількість жиру в організмі, почніть із дієти.
Також ми писали про 12 видів риби з високим вмістом білка, на які варто звернути увагу. За словами дієтологів, риба може допомогти збалансувати харчування.