
У нинішні тривожні та непевні часи буває важко подолати хвилювання, і часто ці хвилювання виправдані. Однак варто все ж спробувати зменшити цю тривожність, яка може навіть зашкодити здоров’ю. Як це зробити, розповідає Inc.com.
Зазачається, що цей трюк підтримують різноманітні експерти, включаючи психологів, стоїчних філософів, а також бізнесмена Тімоті Феррісса.
Видання наводить статтю психолога Джеффрі Бернштейна, який пропонує конкретний рецепт, як переорієнтувати виснажливі та непродуктивні думки "а що, як…" на спокійніший, більш позитивний спосіб мислення.
"Вражає, як два крихітні слова "а що, як?" можуть зруйнувати ваше відчуття спокою за лічені секунди. Тривога любить "а що, як?". Вони підживлюють невизначеність, роздувають страхи та викрадають здатність мозку ясно мислити. Від дітей до дорослих, ніхто не застрахований від цих слів", - цитує видання Бернштейна.
Шлях до повернення душевного спокою - замінити всі ці "а що, як?" на запитання "Що найгірше може статися?". На думку Бернштейна, зосередження на найгіршому можливому результаті ґрунтується на когнітивно-поведінковій терапії.
"Це не заохочує думки про приреченість. Навпаки: це заземлює вас. Це змушує ваш мозок сповільнитися, оцінити реальність і усвідомити, що навіть якщо станеться найгірше, ви зможете це пережити", - каже психолог.
Щоб зрозуміти, як діють ці слова, автор радить пригадати нашу реакцію на фільм жахів. Спочатку людина лякається істот, які тероризують маленьке місто, чи прибульців, що вторглися на Землю. Однак, щойно добре роздивиться їхні жахливі зуби чи безжальні космічні лазери, страху стає менше, і з певного моменту йде зосередження на боротьбі з ними, а місця для паніки залишається менше.
У матеріалі стверджується, що найбільші страхи людей - це не ті, що ми бачимо, а ті, що уявляємо.
"Те, з чим ви стикаєтеся в житті, може бути страшним, але в 99 випадках зі 100 це менш страшно, ніж ті напівуявні жахи, які ми малюємо собі в голові під час думок "а що, як?"", - йдеться у публікації.
Бернштейн пояснив, чому питання "Що найгірше може статися?" викликає відчуття полегшення:
"Воно зупиняє ваш мозок, який розганяється від нечітких тривог, і повертає вас у реальність. Ви змушені стати конкретними, а не губитися у тумані "а що, як…".
Психолог переконаний, що коли людина бачить реальні обриси того, з чим має справу, у неї з’являється більше віри у власні сили.
На підтвердження того, що цей прийом діє, видання наводить досвід американського підприємця Тімоті Феррісса. Він пояснив, що є великим прихильником питання "Що найгірше може статися?", і каже, що цього підходу він навчився у стоїчних філософів Стародавнього Риму.
У Феррісса був бізнес, який вимагав 14-годинного робочого дня просто для підтримки на плаву. Він розумів, що ситуація нежиттєздатна, але шість місяців був у полоні нескінченних сценаріїв "а що, як?": "А що, як я втрачу свого найбільшого клієнта? А що, як виникнуть проблеми з податками?".
Страхів було багато, але жоден із них не давав реальних варіантів дій, тож усі "а що, як?" просто застрягали в голові. Потім він натрапив на твори Сенеки.
"Я зробив вправу, яку він рекомендував: взяв аркуш паперу і в першій колонці описав усі жахливі речі, найгірші сценарії, які можуть статися. У другій колонці - все, що я можу зробити, щоб зменшити ймовірність їхнього настання. А в останній - покрокові дії, які я можу зробити, щоб повернутися до того, де я був, і відновити статус-кво", - розповів Феррісс.
Поглянувши на аркуш, Ферріс побачив, що навіть найгірший сценарій на шкалі від одного до десяти тягне хіба на двійку. Він залишив бізнес, поїхав у творчу відпустку й написав свої бестселери.
Не можна гарантувати, що запитання "Що найгірше може статися?" дасть такі ж хороші результати, як це було з Ферріссом, проте, як стверджується, і психологія, і стародавня філософія припускають, що ваша тривога зменшиться і з’являться варіанти конструктивних дій.
Раніше УНІАН розповідав про 4 запитання, які "таємно" вирішують, чи бути стосункам. Американський психолог і доктор філософії Марк Треверс назвав чотири ключові запитання, які "таємно" на підсвідомому рівні і на різних етапах "визначають", чи з "правильною" для себе людиною ви зустрічаєтеся.
За його словами, деякі з цих запитань очевидні, інші - проявляються більш тонко з часом. Однак, усі вони формують перебіг стосунків, заявив Треверс.