
Причини поганого врожаю фруктових дерев різні – і часто це буває погода. Однак трапляється, що дерева страждають через своїх сусідів, адже людям часто невідомо, що деякі рослини несумісні, і їх треба садити якомога далі одна від одної, пише Homes and Gardens.
"Посадка "неправильних" компаньйонів може завадити росту фруктових дерев, зменшити їхню врожайність, а іноді навіть завдати шкоди дереву або самій рослині", - каже тренерка із садівництва Робін Фелпс.
Видання за допомогою експертів визначило, які рослини є радше ворогами, ніж друзями фруктових дерев.
1. Волоський горіх
Волоський горіх не можна садити поблизу яблунь, груш, персиків чи слив.
"Тримайте дерево горіха на відстані щонайменше 50 футів, а в ідеалі - понад 100 футів, якщо дозволяє простір, від яблунь, груш, персиків, слив і вишень. Дерева волоського горіха виробляють хімічну речовину юглон, яка є токсичною для багатьох рослин. Юглон вивільняється через коріння, листя та лушпиння горіхів і пригнічує ріст чутливих рослин", - пояснила Фелпс.
За її словами, через сусідство з горіхом фруктові дерева можуть надто повільно рости, жовтіти і навіть загинути.
2. Фенхель
Є багато рослин, які не хочуть рости поруч із фенхелем, зокрема це цитрусові та кісточкові фруктові дерева. Щоб уникнути проблем, відстані в 10-12 футів має бути достатньо, стверджує експертка.
"Відомо, що фенхель алелопатичний, тобто він виділяє хімічні речовини, які можуть пригнічувати ріст сусідніх рослин. Він конкурує за поживні речовини та вологу, що може послабити молоді фруктові дерева", - пояснив Фелпс.
Особливо чутливі цитрусові та кісточкові. Фенхель найкраще висаджувати на окремому місці, якомога далі від плодових дерев. Це піде на користь і тим, і іншим.
3. Капуста
Причиною поганою росту дерев можуть бути не лише токсини, які виділяють сусіди, а й конкуренція за поживні речовини. Саме з цієї причини броколі, білокачанну та цвітну капусту варто висаджувати якомога далі від яблунь, груш та вишень.
"Капуста забирає із ґрунту основні поживні речовини, такі як азот і калій, які також потрібні фруктовим деревам. Крім того, їх можуть вражати шкідники - попелиця та капустянка, які загрожують і фруктовим деревам поблизу. Висадження капусти біля фруктових дерев створює непотрібну конкуренцію за ресурси та може послабити як дерева, так і овочі", - розповіла Фелпс.
Вона радить дотримуватися відстані між деревами і капустою щонайменше 4–6 футів.
4. Помідори, баклажани, огірки
"І помідори, і фруктові дерева схильні до фітофторозу, тому якщо тримати їх поруч, це може призвести до накопичення хвороботворних організмів на ділянці, що завдасть шкоди обом рослинам", — пояснила менеджерка ферми Крістен Уодделл.
За її словами, фітофтороз поширюється грибковими спорами або бактеріями і може переноситися від помідорів до дерев або навпаки вітром, тваринами та водою, особливо якщо заражений матеріал не видалити з рослин негайно.
"Пасльонові (наприклад, помідори та баклажани) можуть стати джерелом грибкових захворювань, які вражають плодові дерева", - погодилася з цією думкою садова дизайнерка Ніколь Джонсі Берк.
5. М'ята, материнка та інші пряні трави
Ці трави конкурують із фруктовими деревами за поживні речовини, особливо з тими, що мають мілку кореневу систем. Берк не радить садити поруч із ними м’яту, орегано, мелісу.
"Також слід уникати інвазивних, неїстівних рослин, таких як англійський плющ і бермудська трава, під плодовими деревами. Молоді та карликові дерева, а також цитрусові найбільш чутливі до цього", - зазначила вона.
6. Соняшники
Соняшник не є хорошим компаньйоном для плодових дерев через хімічні сполуки, які він виділяє у ґрунт. Цим він схожий до волоського горіха.
Експерти рекомендують дотримуватися відстані між соняшниками та фруктовими деревами у 3 фути. Разом із тим варто пам’ятати, що алелопатичні хімікати можуть залишатися в ґрунті навіть після видалення соняшників.
"Фруктові дерева, як правило, чутливі до факторів навколишнього середовища, особливо коли вони приживаються, тому найбезпечніше просто уникати висадки соняшників поблизу фруктових дерев. Крім того, деякі сорти соняшників можуть вирости досить високими і зменшити кількість світла або навіть потік повітря до плодового дерева", - каже Берк.
7. Картопля
Ґрунт навколо фруктових дерев краще не турбувати, тому коренеплоди також не варто садити занадто близько.
"Картопля ніколи не повинна вирощуватися поруч із фруктовими деревами. Фруктові дерева мають ніжну, часто неглибоку кореневу систему, яка може бути сильно пошкоджена порушеннями ґрунту, як-от викопування картоплі", - пояснила Крістен.
Раніше УНІАН розповідав, як виростити картоплю без городу. Експерт із садівництва Девід Домоні у своєму блозі описав, що картоплю можна садити у сміттєвих контейнерах, а не на клаптику землі.
"Якщо там, де ви живете, мало місця, але ви все одно хочете вирощувати картоплю власноруч, ви можете зробити це, виростивши її в смітнику", - запевнив він читачів.
Також він дав детальну інструкцію, як виростити картоплю у такий незвичний спосіб.