Для більшості тварин, як і для людей, лісові пожежі становлять серйозну небезпеку. Наповнене димом небо та невблаганний жар залишають мінімальні шанси на виживання. Однак, всупереч усім труднощам, у дикій природі неконтрольовані пожежі не завжди означають смерть.
Для деяких унікальних істот вони, навпаки, є сигналом до виживання і навіть процвітання, пише еволюційний біолог Скотт Траверс у матеріалі для Forbes.
Пірофільні жуки
Пірофільні жуки - справжні "переслідувачі вогню". Вони здатні виявити лісові пожежі на величезних відстанях - до 130 кілометрів. Їхні інфрачервоні датчики вловлюють тепло, а спеціальні рецептори диму на вусиках направляють їх прямо до джерела вогню.
Чому вони шукають пожежу?
Експерт зазначає, що для цих жуків спалений ліс - ідеальне місце для розмноження. Інтенсивний жар послаблює захисні механізми дерев, що спрощує жуку завдання відкласти яйця під корою. Личинки, позбавлені конкуренції з боку інших комах і хижаків, харчуються деревиною, що розкладається. Таке обпалене середовище стає безпечним притулком для їхнього розвитку і забезпечує продовження життєвого циклу.
При цьому пірофільні жуки використовують пожежі не тільки у своїх цілях. Вони також відіграють важливу екологічну роль. Розкладаючи обпалену деревину, вони прискорюють процес повернення поживних речовин до ґрунту, збагачуючи екосистему і створюючи умови для нового росту рослин.
Дятли
Для деяких видів дятлів ліси, що пережили пожежі, є не тільки середовищем існування, а й найважливішою умовою виживання.
Такі види, як трипалий чорний дятел (Picoides arcticus), червонохохлий дятел (Leuconotopicus borealis) і білоголовий дятел, залежать від лісів, що зазнали впливу вогню, адже саме сухостій (мертві дерева) є ідеальним місцем для проживання цих птахів.
Чорний трипалий дятел, наприклад, харчується здебільшого личинками комах, які розмножуються в нещодавно вигорілих лісах, тим самим регулюючи чисельність комах.
"Цікаво, що придушення природних пожеж призвело до різкого скорочення популяції червонохохлих дятлів. У відповідь на це екологами були впроваджені контрольовані випалювання, що допомогло цим птахам відновити своє місце в екосистемі", - зазначає Траверс.
Хижі птахи
Найдивовижнішу адаптацію до пожеж мають хижі птахи - чорні шуліки (Milvus migrans), коричневі соколи (Falco berigora) і шуліки, що свистять (Haliastur sphenurus).
Ці птахи беруть тліючі гілки і кидають їх у невипалені ділянки, щоб виманити здобич із сховків, йдеться в дослідженні, опублікованому в травні 2023 року в журналі Journal of Ethnobiology.
Лісові пожежі для них відкривають величезні можливості. Вогонь виманює комах, дрібних ссавців і рептилій, роблячи їх легкою здобиччю. Поширюючи вогонь, птахи розширюють свої мисливські території і збільшують шанси спіймати жертву, яка тікає.
Інші новини про дивовижних тварин
Раніше УНІАН повідомляв, що крокодили навчилися імітувати людину, яка тоне. Вони роблять це, щоб заманити жертву, яка вирушить на порятунок "потопаючого". Через це постає питання про те, наскільки розумні ці рептилії...
Крім того, у світі існує птах з отруйним пір'ям. Один із дослідників дізнався про його особливість після того, як почав посмоктувати свою рану після укусу цього ж птаха.
"Спочатку це може викликати поколювання, оніміння. У більш високих дозах це може призвести до паралічу, зупинки серця та смерті", - поділився експерт із птахів.