Чи пам'ятають коти і собаки своє минуле? / колаж УНІАН, фото pixabay, depositphotos.com

Кожен власник домашніх улюбленців хоча б раз у житті замислювався над питанням - чи пам'ятають собаки і коти своє минуле. Еволюційна теорія свідчить про те, що будь-яка тварина, яка довго живе, повинна мати довготривалу пам'ять. Раніше проводилися і наукові дослідження, хоча їх і не достатньо, щоб підтвердити пам'ять у чотириногих улюбленців, пише Popular Science.

"Це непросто, тому що ми не можемо запитати їх безпосередньо", - заявляє дослідник психології тварин з Каліфорнійського університету в Девісі Мікель Дельгадо.

Повідомляється, що для того, щоб коти, собаки або люди могли пригадати події далекого минулого, вони "повинні бути в змозі пригадати те, що сталося всього кілька миттєвостей тому". Тому вчені проводять деякі експерименти, в яких винагороджують тварин за правильну ідентифікацію раніше бачених ними об'єктів та інші дії. Мета цього - виявити основи пізнання тварин.

Відео дня

Дані останніх десятиліть демонструють, що ці види справді мають короткочасну пам'ять і перетворюють певні події та взаємодії на довготривалі спогади під час сну і, що особливо важливо, уві сні.

Етолог і фахівець із собачого пізнання з Будапештського університету Адам Міклоші зазначає, що саме сон часто пов'язаний із "реорганізацією пам'яті". За словами експертів, і собаки, і коти демонструють характерні неврологічні ознаки REM, короткохвильового сну та інших видів дрімоти, які в мозку людини і щура пов'язані із сортуванням вражень, отриманих за день.

Часто в приклад присутності довготривалої пам'яті в собак наводять бордер-коллі Чейзер, який за три роки зміг вивчити назви понад тисячі предметів. Однак це досі не підтверджує те, що пес міг пам'ятати своє "дитинство".

Донедавна вчені вважали, що собачий розум обмежений асоціативною пам'яттю: спогадами про зв'язки між переживаннями або подіями, але не про тонкощі самих переживань і подій. Автор матеріалу Брендон Кейм заявляє, що, якби це справді працювало саме так, то щоразу, коли його покійна собака Комета залазила до машини, вона не згадувала б про прогулянки на каное, купання і смажений зефір із минулих поїздок.

Але в останні роки дослідження, проведені Міклоші та його колегою Клаудією Фугацца, змінили уявлення про те, що собаки обмежені такою пам'яттю. У 2016 році вони під час експерименту, в якому попросили собак імітувати дії, змодельовані людиною кількома хвилинами раніше, підтвердили, що тварини дійсно пам'ятають певні елементи того, що вони пережили.

Згодом собаки з часом змогли повторити власні дії через довгий час після їх виконання. Це додало певний "автобіографічний шар" до епізодичних спогадів тварин.

"Котяча пам'ять, ймовірно, дуже схожа на собачу", - зазначає Міклоші.

Проте експерти зазначають, що цей вид ремінісценції може відрізнятися від людської. Крім того, вчені додають, що кішки і собаки набагато більше покладаються на інші органи чуття, особливо на нюх.

Тому було проведено два дослідження, в яких собаки в темній кімнаті знаходили знайомі предмети носом, а кошенята впізнавали своїх матерів за запахом після довгих років розлуки.

"Тварини, я впевнений, набагато більш мультисенсорні. Їхні спогади можуть бути пов'язані із запахами або звуками, а не з образами, які ми зазвичай уявляємо, коли відтворюємо в умі той чи інший епізод", - підкреслює Дельгадо.

Інші новини про котів і собак

Раніше УНІАН повідомляв, які породи собак не знають, коли ситі. Через це завжди потрібно стежити за тим, щоб вони залишалися здоровими і не переїдали.

Крім того, чому коти дряпаються і як їх від цього відучити. Є всього кілька способів.

Вас також можуть зацікавити новини: